Podrška omladinskom aktivizmu prepuštena dobroj volji lokalnih samouprava, potrebne zakonske izmene da ona postane obaveza (VIDEO)

Narativ o tome da su mladi u Srbiji apatični i apolitični je sveprisutan. Dok im se pripisuje da su nezainteresovani za društvena pitanja, praksa pokazuje da mnogi mladi u svojim sredinama pokreću važna pitanja. Međutim, lokalne samouprave najčešće nemaju sluha za njihove potrebe, pa omladinski aktivizam ostaje bez podrške, a i novčana podrška je gotovo zanemarljiva.

Foto: Insajder

Kada su aktivisti omladinske organizacije „Okular“ iz Ćićevca pokrenuli projekat pod nazivom „Zid problema i rešenja“, kako bi se obratila pažnja na mentalno zdravlje mladih i uticalo na smanjenje broja samoubistava, morali su sami da se snalaze. Iako je projekat dao rezultate, podršku lokalne samouprave nisu imali.

"Devojke koje su, da kažem, bile senzibilisane više godina su i bile volonterke kod nas, prepoznale su ovaj problem i osmislile da budu na usluzi svojim vršnjacima i vršnjakinjama tako što su osmislile da se jedan zid u nekoj prostoriji koju mladi koriste oslika, da bude i vizuelno dopadljiv mladima i da na njemu mladi ostavljaju svoja pitanja i svoje probleme, a da posle naše psiholog u udruženju ili u školi gde su oslikali zid, pokupi ta pitanja i posle vrati odgovore, tako da se faktički anonimno postavlja pitanje, anonimno se dobijaju odgovori na njih, a mogu da posluže i drugim mladim ljudima“, kaže Aleksandra Milutinović iz Udruženja„Okular“ iz Ćićevca.

„Što se tiče naše lokalne zajednice ovde u Ćićevcu, da, tu kao da postoji neki problem, mi smo uputili dopis za saradnju našim osnovnim školama, kao što smo svim ostalim i srednjim školama u okruženju, bar u nekoliko okruga dokle mi možemo da dođemo, jednostavno, zapravo samo naše škole iz naše opštine nisu odgovorile na dopis, nisu odgovorile ni pozitivno ni negativno, nisu odgovorili uopšte“, dodaje ona.


Pored nedostatka prostora za mlade, veliki problem jesu i mala budžetska sredstva namenjena omladinskom aktivizmu. U odgovoru na pitanje Markera na koje načine Opština Ćićevac podržava rad omladinskih nevladinih organizacija, piše da su prošle godine izdvojili 310.000 dinara za finansiranje udruženja u oblasti društvene brige o deci i mladima.

„Što se finansija tiče, mi smo ove godine odlučili da ne konkurišemo za sredstva lokalne samouprave, zato što su previše mala. Kad se podeli po udruženju, pošto oni to dele ravnomerno, to ispada 50 ili 70 hiljada dinara po projektu za godinu dana, što je nedovoljno i za jednu akciju“, objašnjava Milutinović.

Istraživanja pokazuju da gotovo polovina lokalnih samouprava nema ni kancelariju za mlade i zaposlene koji bi usmeravali i podržali omladinski rad.

"Vidimo takođe da mnogi drugi mehanizmi lokalne omladinske politike ne postoje. Mi imamo 80 čak posto lokalnih zajednica koje nemaju nijedan omladinski klub. Imamo isto toliko lokalnih zajednica koje nemaju ni finansiranje predviđeno za omladinske aktivnosti, za inicijative upravo koje zaista imaju smisla i koje su na neki način kreirane tako da odgovore na potrebe svojih vršnjaka“, kaže Miljana Pejić iz Krovne organizacije mladih Srbije.

Strategija za mlade, doneta početkom godine, predstavlja pomak kada je reč o podršci mladima, ali nije dovoljna.

"Ona nije dovoljna jer u postojećem Zakonu o mladima, mi imamo samo pominjanje svih tih mehanizama, kako ih zovemo, dakle načina na koje mladi mogu da se uključuju u javni život, ali ni u jednom trenutku ne postoji u zakonu samom obaveza lokalnih samouprava da te mehanizme uspostave“, objašnjava Pejić.

Zbog toga se insistira na izmeni Zakona o mladima kako bi, za početak, saveti i kancelarije za mlade i finansiranje omladinskih politika postali obaveza lokalnih samouprava, a ne, kao sada, bili prepušteni njihovoj dobroj volji.

Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.