Pola godine van kosovskih institucija, čekajući Zajednicu srpskih opština (VIDEO)

Posle pola godine bezvlašća, sever Kosova i Metohije imaće lokalnu vlast. Međutim, činiće je Albanci, a ne Srbi, kao što je to bilo do novembra prošle godine, kada su oni napustili sve kosovske institucije. Beograd je pozdravio bojkot tih izbora, ponavljajući da najpre mora da se formira Zajednica srpskih opština, koja je uslov i za povratak Srba sa severa u kosovske institucije. Osim što će Srbi na severu sada biti u nepovoljnijem položaju nego što su bili do sada, dodatno se pravi jaz između srpskog stanovništva koje živi severno i južno od Ibra; naime, oni koji žive u enklavama nisu napustili kosovske institucije.

Foto: Insajder

Posle vanrednih lokalnih izbora u četiri većinski srpske opštine na severu Kosova i Metohije, koje su Srbi bojkotovali pre dva dana, lokalne vlasti u Severnoj Mitrovici, Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću formiraće Albanci. Iako su najavili bojkot, međunarodna zajednica je najavila da će priznati rezultate izbora, pa je Priština organizovala lokalne izbore, i to na improvizovanim biračkim mestima, odnosno u kontejnerima, i uz prisustvo policajaca sa dugim cevima. U četiri opštine glasalo je samo 13-oro Srba, pa će tako Albanci, sa podrškom od tri odsto, formirati lokalnu vlast. Za razliku od severa, Srbi južno od Ibra nisu napuštali kosovske institucije. Ipak, promene su se osetile svuda, kaže za Marker Zorica Vorgučić, urednica Rtv KiM iz Čaglavice:

"Sve što se dešava na severu Kosova se na žalost odražava i na stanovništvo, koje živi južno od reke Ibar. Možda ne generalno i u velikom broju, ali svakako pojedinačnih slučajeva ima, kako incidenata prema građanima srpske nacionalnosti, tako i prema objektima srpske pravoslavne crkve. Ali i odnos Albanaca se menja prema Srbima, koji žive na Kosovu, zbog onoga što se dešava na severu Kosova. Na žalost, ipak najviše posledica trpe Srbi koji žive na severu Kosova. I to zbog pogrešnih politika i Beograda i Prištine. I to što su oni napustili institucije, najviše utiče na njih, na njihove prihode i na njihove karijere."

Predsednik Srbije pozdravlja jedinstvo Srba i bojkot izbora koji su, kako kaže, sumrak demokratije:

 "Izgurali ste izbore, evo sad imate postavljene okupacione gaulajtere u sve četiri opštine na severu Kosova. Pa da vidimo kako će to da funkcioniše. Nigde se okupacija nije proslavila. I svakoj okupaciji je došao kraj. I ovog puta smo mi ti koji ćemo da biramo trenutak, kada i na koji način ćemo okupaciji da se suprostavljamo kao narod. Čuvajući svoje ljudske kapacitete, čuvajući svoje vitalne, nacionalne i državne interese." 

Politički predstavnici Srba ponavljaju da je uslov za povratak u kosovske institucije formiranje Zajednice srpskih opština, na koju se čeka deset godina - odnosno od potpisivanja Briselskog sporazuma. Zajednica je, kaže šef srpske diplomatije Ivica Dačić, preduslov i za sve ostalo, i po Ohridskom dogovoru. Zorica Vorgučić veruje da Srbi na Kosovu i metohiji ne znaju tačno šta im Zajednica srpskih opština donosi:

"Što se Zajednice srpskih opština tiče, čini se da je ona u ovom trenutku najvažnija Beogradu. Ne toliko običnim građanima Srbima, koji ovde žive. Zato što, mislim da nemaju ni dovoljno informacija šta ta ZSO treba da predstavlja i kako bi ona povoljno uticala na njihove živote. Ono što ih najviše brine u celoj toj situaciji oko ZSO je da li će ostati bez svojih poslova. Jer, da napomenem, na Kosovu funkcioniše kako-tako veliki broj tih privremenih organa, odnosno nekadašnjih opština, koje se finansiraju iz budžeta Republike Srbije, zdravstvo i školstvo i to je ono, što zapravo muči Srbe koji ovde žive. Jer, u najvećem broju rade upravo u tim institucijama i plaše se šta će se desiti sa tim institucijama, ukoliko se formira ZSO. Beogradu je stalo da se formira to telo, da bi mogli da prikažu nekakav uspeh. I sada se hvataju jedino za to. Jer, u suštini Srbi koji ovde žive nisu mnogo toga pozitivnog dobili od Briselskog sporazuma."


Specijalni evropski izaslanik za dijalog Miroslav Lajčak najavio da će drugog maja, tokom susreta predsednika Srbije i kosovskog premijera u Briselu, biti predstavljen Nacrt statuta Zajednice srpskih opština.

 Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.