Politikolog Boban Stojanović: Vlast se još uvek pita o odlukama za razrešenje krize, ali se i studenti pitaju (VIDEO)

Politikolog Boban Stojanović rekao je u emisiji Marker na Insajder televiziji da o formiranju nove vlade, raspisivanju vanrednih izbora ili o konstituisanju prelazne vlade, pre svega odlučuje vlast, ali i da studenti putem svojih blokada i protesta mogu uticati na konačnu odluku.

Politikolog Boban Stojanović. Foto: Insajder

Prema njegovom mišljenju, vlast će čekati do poslednjeg dana da donese odluku o tome na koji od potencijalna tri načina treba razrešiti krizu, a da će na to pre svega uticati pritisak studenata.

“Ova vlada izbornog poverenja, to nije prvi put da slušamo o tome, nije danas izmišljena, priča se o tome već nekoliko meseci, ali takve vlade i kad se formiraju u svetu, one su uglavnom proizvod političkog dogovora između vlasti i opozicije, kada se utvrdi da ne postoji poverenje u aktuelnu vlast ili čak i poverenje u druge aktere. Meni deluje da trenutno nismo u političkim prilikama u kojima možemo da očekujemo da će vlast i opozicija sednu za sto, dogovore se , a naravno čak i kada bi se to desilo, nisam siguran da bi bile dobre ili pozitivne namere onoga koji u stvari o toj prelaznoj vladi treba da donese nekakvu vrstu odluke”, smatra Stojanović.


Kako kaže politikolog Boban Stojanović,  studenti vode društvenu borbu za ispunjenje svoja četiri zahteva, a da o formiranju prelazne vlade treba da odlučuju ostatak društva i politički subjekti.

“Ako biste me pitali da li je zahtev za prelaznom vladom jak i snažan, u ovom momentu ja bih rekao da nije i zato i slušamo drugu stranu koja je danas praktično na konferenciji 15 minuta kasnije vrlo decidno odbila ono što je stiglo od opozicije kao zahtev. Ali naravno, ne treba biti sad kritičan prema opoziciji, to je jedan mehanizam koji su oni ponudili, smatraju da je dobar, dobar deo javnosti će ih i podržati, ali mislim da poentu svega toga ipak drže studenti, u tom smislu da ih ne zanima ništa osim onog što su njihovi zahtevi, a da u skladu sa tim ne zna kako da se ponaša ni vlast, a ja bih rekao i jednim delom ni opozicija. I o ovom, da li će biti izbora ili nove vlade, mislim da će najveći uticaj na to imati studenti," ističe on.

Ukoliko predsednik Srbije Aleksandar Vučić odluči da formira novu vladu, Stojanović ocenjuje da vlast kao mandatara traži osobu koja ima određenu vrstu legitimiteta i poštovanja među studentima i u društvu.

“Verujem da dobar deo aktuelnih ministara i političkih prvaka, vladajućih stranaka, neće biti u toj vladi, da će ona dobrim delom biti ekspertska, a pre svega će biti usmerena na to da neko proba da vrati studente i učenike u klupe. Da li će to uspeti samim činom izbora nekog profesora, doktora, na to mesto nisam siguran, ali ako ima razuma sa te druge strane, ako se bude išlo u tu opciju, mislim da će to biti jedan od mehanizama i ne samo za obrazovanje, za predsednika vlade, već i možda za ona najvažnija ministarstva koje je danas opozicija pobrojala. Ali, naravno da niko iz vlasti neće reći da je to pod pritiskom studenata ili opozicije, ali očekujem da uzmu nešto od tih mehanizama", napominje on.

Prema njegovim rečima, ideja studenata da se građani organizuju u zborove i na taj način donose odluke, u ovom trenutku predstavlja vid bunta, ali da se time građani uče demokratiji od najosnovnijeg, lokalnog nivoa.

“Sama činjenica da zborovi postoje u našem zakonodavstvu, a da se praktično nikad nisu koristili, govori u stvari na kom nivou nam je razvijena lokalna demokratija. I svakako da direktno učešće građana u kakvim god procesima, to može samo da oplemeni političku kulturu ove zemlje i da ljudima pokaže da treba da se pitaju za stvari o kojima se odlučuje. I odlučivanje ne treba da bude isključivo tema za političare i ne treba da učestvujemo u političkom životu samo jednom u četiri godine zaokruživanjem izborne liste, već da konstantno predlažemo neke ideje, diskutujemo o različitim stvarima, tako da ja vidim ovu ideju spuštenja politike na najnižim mogućim nivoima kao nešto izuzetno pozitivno”, ističe Stojanović.

Govoreći o incidentu sa zvučnim vibracijama u Ulici kralja Milana tokom odavanja petnaestominutne pošte stradalima zbog pada nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici, kaže da je za društvo izuetno važno saznanje o tome šta se desilo, kao i da nadležni organi moraju dati odgovore nakon sprovedene sveobuhvatne istrage.

“Ako me pitate šta je bilo, zaista ne znam i mislim da će biti da se nešto desilo, a da to nije došlo od državnih organa, već od nekih, i o tome se dosta pričalo ovih dana, paravojnih formacija ili parapolicijskih formacija,ali kao društvo moramo da dobijemo odgovor šta se desilo 15. marta oko 19h i 10 minuta”, zaključuje za Marker politikolog Boban Stojanović.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.