Porast slučajeva krađe identiteta u Srbiji, saveti kako da se zaštitite
U prethodnoj godini, prema saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova, došlo je do porasta slučajeva krađe identiteta putem interneta, kao i neovlašćenog pristupa računarskim sistemima. U saopštenju MUP je izneo niz saveta kako zaštititi svoje podatke, a kao prvu važnu stvar, Bojan Perkov iz Share fondacije izdvaja postavljanje dugačke lozinke koja neće sadržati lične informacije o korisniku.

"Ključna stvar je podneti dugačku lozinku koja neće sadržati lične informacije koje je lako saznati, poput ličnog imena ili imena članova porodice, kao i da istu lozinku ne koriste na više naloga jer time povećavaju opasnost da se kompromitacijom jednog naloga ugroze i drugi na kojima je se koristi ista lozinka“, objašnjava Perkov.
Kako je MUP naveo, do ovakvih slučajeva često dolazi i jer korisnici otvaraju različite linkove koji su zapravo dozvola za instalaciju zlonamernih programa odnosno virusa, kao i zbog toga što ostavljaju svoje podatke na različitim Internet stranicama bez prethodne provere.
Perkov ističe da je važno ne otvarati poruke u kojima se traži da se dostave osetljivi podaci poput korisničkog imena, lozinke, fotografija platnih kartica ili ličnih dokumenata.
"Da bi se sprečilo preuzimanje naloga, jedna od ključnih mera je podešavanje dvostruke autentifikacije, odnosno dodavanje još jednog sloja zaštite prilikom logovanja na nalog. Pored lozinke, korisniku je neophodno da upiše i jednokratni kod koji dobije putem SMS poruke ili mobilne aplikacije kojoj samo on ima pristup, slično kao kod za autorizaciju onlajn plaćanja koji šalju banke“, objašnjava on.
MUP navodi da je krađa identiteta zloupotrebom informacionih tehnologija postala jedna od najčešćih aktivnosti izvršilaca krivičnih dela, dok Perkov ističe da nije dovoljno razvijena svest korisnika.
"Do krađe identiteta dolazi jer ne postoji dovoljna svest o načinima na koje se vrše prevare, kradu podaci i zloupotrebljavaju osetljive informacije, a mnoge aktivnosti građana se odvijaju upravo u digitalnom svetu“, kaže Perkov za Insajder.
On dodaje da lažno predstavljanje potencijalno može da izazove veliki broj problema.
"Od ispostavljanja računa za usluge i proizvode koji nisu naručeni, prevara ljudi koji su bliski osobi čiji je identitet ukraden do pristupa raznim drugim servisima koji sadrže osetljive informacije i tome slično“, kaže Perkov.
MUP je apelovao na građane i da zaštitni program na računaru uvek drže uključenim jer, kako navode, ta vrsta računarskog programa štiti računar od zlonamernih pokušaja pristupa računaru, oštećenja ili brisanja podataka, otuđivanja korisničkih imena i lozinki ili drugih osetljivih informacija.
Perkov ističe da su antivirus programi jedan od najvažnijih softvera na računarima i mobilnim uređajima.
"Oni štite uređaje tako što prepoznaju maliciozne softvere kao što su virusi i trojanci i sprečavaju ih da nanesu štetu podacima, izvlače informacije sa uređaja ili recimo kontrolišu uređaj na daljinu“, objašnjava Perkov.
Koliko je teško otkriti počinioce?
"Postoji niz krivičnih dela koja bi mogla da potpadnu u širem smislu pod krađu identiteta, zavisno od toga na koji način je izvršena“, objašnjava Perkov, međutim, kako kaže teško je otkriti pravi identitet izvršioca ukoliko je on dovoljno vešt i ume da sakrije digitalne tragove.
Dodatni problem je i to što se digitalni svet ne poznaje nacionalne granice.
"Čak i da istražni organi uspeju da potencijalno saznaju o kome je reč, veliko je pitanje da li su te osobe dostupne našim organima gonjenja, odnosno da li se nalaze na teritoriji Republike Srbije koliko bi nadležni organi stranih država bili spremni na saradnju“.
Iz kancelarije Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti navode u odgovoru za Insajder da Poverenik u prethodnoj godini nije imao prijave koje su se odnosile na krađu indetiteta putem informacionih tehnologija.
Prema zakonu krađa identiteta može da potpada pod krivična dela protiv bezbednosti računarskih podataka, krivična dela protiv intelektualne svojine, imovine, privrede i pravnog saobraćaja kod kojih se kao sredstvo za izvršenje dela koristi računar, kao i krivična dela protiv sloboda i prava čoveka i građanina, polne slobode, javnog reda i mira i ustavnog uređenja i bezebdnosti.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.