Završen drugi dan burne rasprave u Skupštini: Razmenjene serije uvreda, Jovanović bacio Poslovnik (VIDEO)
UŽIVOSkupština Srbije završila je rad za utorak 24. septembar, a sednica će se nastaviti sutra u 10h raspravom o rebalansu budžeta za ovu godinu i pratećim zakonima.

Odbor za finansije Skupštine Srbije prihvatio je predloženi rebalans u načelu, a parlamentu je predložio da usvoji izmene i dopune Zakona o budžetu.
Poslanici će razmatrati i predloge o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama i dopunama Finansijskog plana Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2024. godinu.
Na dnevnom redu je i saglasnost na Odluku o izmenama Finansijskog plana Nacionalne službe za zapošljavanje za 2024. godinu.
Poslanici završili rad za večeras, nastavak sutra u 10.00
Skupština Srbije završila je rad za večeras, a rad će nastaviti sutra u 10.00 časova raspravom o rebalansu budžeta za ovu godinu i pratećim zakonima.
Na kraju današnjeg rada premijer Miloš Vučević je još jednom pozvao sindikate u prosveti da se vrate dijalogu i da ne nasedaju na jeftine parole onih koji nemaju nikakvu odgovornost i koji, kako je rekao, kad su vodili državu ponižavali prosvetne radnike.
"Mislim da je Vlada spremila dobar predlog povećanja plate za sve u javnom sektoru, realan u odnosu na projektovan rast brutno-društvenog proizvoda, naš ekonomski potencijal, dalju šansu za razvoj, i posebno apostrofirala značaj prosvete", rekao je premijer.
On se osvrnuo na predloge opozcicije da najniža plata u prosveti bude 120.000 dinara, primetivši da su tražili više od sindikata.
"Vi ste verovatno veći borac za njihova prava nego oni sami jer vas ništa ne košta da to kažete. Možete da kažete da bude i 220.000, nekom bi trebalo da se to dopadne i da se vi tobože brinete o njihovim pravima", rekao je Vučević.
On je podsetio da plate u prosveti od 1. januara treba da budu povećane za 12 odsto.
"Mi smo u ovom trenutku rekli da prosveta zaslužuje posebnu pažnju i zato je predlog vlade da u 2025. godini najveće povećanje baš bude za vaspitačice, vaspitače, učitelje, učiteljice, nastavnike i profesore. Da bude 12 odsto i time bi se približili onome što jeste cilj u razgovorima, ekonomskom, socijalnom dialogu sindikata u prosveti i vlade. A to da početna plata u prosveti bude prosvečna zarada u Republici", rekao je Vučević.
Kako kaže, ako bi postigli ovaj dogovor, a veruje da hoće, početna plate u prosveti bi bila negde oko 95 odsto prosečne plate u januaru 2025. godine.
"Ja pozivam sve sindikate u prosveti da nastavimo razgovore, moja poruka je da nema potreba da se štrajkuje. Nije pitanje da neko pritisne vladu pa će vlada da otvori neku dodatnu fioku pa da izvadi više para. Nije to pitanje dobre volje, to je pitanje mogućnosti države", rekao je Vučević.
Poslanici će sutra nastaviti rad, a na predloženo zakone je podneto 146 amandmana, od kojih 119 na rebalans budžeta za ovu godinu.
Izvor: Tanjug
Formiran poslanički klub SDA Sandžaka - PSG - PDD u Skupštini Srbije
Stranka demokratske akcije (SDA) Sandžaka, Pokret slobodnih građana (PSG) i Partija za demokratsko delovanje (PDD) formirale su zajednički poslanički klub u Skupštini Srbije.
Kako se navodi u saopštenju SDA Sandžaka, za predsednika kluba izabran je lider PSG-a Pavle Grbović, dok je za zamenika postavljen poslanik SDA Sandžaka Ahmedin Škrijelj.
SDA Sandžaka u novom sazivu Skupštine ima dva, PSG tri, a PDD jednog poslanika.
Izvor: Tanjug
Vlast i opozicija oprečno o rebalansu
Rebalans državnog budžeta Srbije je dobar i pozitivan, a 133 milijarde dinara prihoda većih od planiranih su rezultat odgovorne ekonomske politike, ocenio je danas u debati o tome u Skupštini Srbije poslanik Stranke pravde i pomirenja, Edin Đerlek.
On je, u raspravi o rebalansu budžeta za 2024 godinu, naveo da su strane investicije veće 12 odsto u odnosu na rekordne iz prošle godine.
"Nezaposlenost je tri puta manja nego 2012. godine, poljoprivdi je dodeljeno dodatnih 18 milijardi dinara, a dobro je što je izdvojeno i za zdravstvo i prosvetu, uz to ogroma su ulaganja u infrastukturu, auto-puteve, pruge, škole, sve što je predviđeno programom 'Skok u budućnost 2027'", rekao je Đerlek.
Da bi taj skok zaista bio skok, kako je rekao, "nemoguć je ako Srbija hramlje na jednu nogu".
Skok u budućnost, prema njegovim rečima, podrazumeva jednako ulaganje ne samo u Beograd, Vojvodinu, već i istok, zapad i jug Srbije, a isto tako u Šumadiju i sandžačke opštine.
"I dalje u Sandžaku ima devastiranih opština, najveća je stopa nezaposlenosti, plate su ispod republičkog proseka, a najviše zabrinjava što odlaze mladi, kvalitetni ljudi, Srbi i Bošnjaci", rekao je Đerlek.
Naveo je da su zbog toga "neophodna mnogo veća ulaganja u Sandžak, iako su poslednjih godina veća nego ranije".
"Potrebno je ubrzati gradnju auto-puta preko Peštera, brzu saobraćajnicu Kraljevo - Novi Pazar, prugu od Raške do Novog Pazara i novu obilaznicu oko Novog Pazara kako bi se sprečio kolaps saobraćaja, privukli investitori, povećao standard i zadržali mladi ljudi", rekao je Đerlek.
Istakao je da mu je "drago što uz rebalans ide zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom, što pokazuje da država vodi računa o porodici, međutim da nisu dovoljne samo populacione mere, potreban je drugačiji sistem vrednosti u čijem su epicentru porodične vrednsti".
Poslanik Ekološkog ustanka Dragan Jonić rekao je da ne samo opozicija kritikuje rebalans budžeta.
" 'Ajde što budžet kritikujemo mi, kako vi kažete 'mrzitelji', nego vas kritikuje i vaš Fiskalni savet koji vam govori neprijatne istine, pa gledate da im zapušite usta tako što smenjujete predsednika Pavla Petrovića", rekao je Jonić.
Rebalansom su, kako je rekao, smanjena sredstva za ruralni razvoj iz kojih se ulaže u navodnjavanje.
Naveo je da ne vidi strategiju za širenje sistema za navodnjavanje i da su zbog suše veliki gubici u poljoprivredi.
"Gubici od suše su 130 milijardi dinara i nemojte se čuditi što će poljoprivrednici doći traktorima da tarže pravdu", rekao je Jonić i dodao da podsticaji za autohtone sorte stoke nisu isplaćeni.
Prema rečima Zagorke Aleksić (Jedinstvena Srbija) rebalans budžeta je "realističan zahvaljujući odgovornoj politici".
"Kritika Fisknog saveta je odmerena za razliku od kritizerstva", rekla je Aleksić i dodala da će podržati predloženi rebalans.
Predloženi rebalans budžeta Srbije predviđa povećanje fiskalnog deficita u 2024. godini, sa 1,7 milijarde evra na 2,2 milijarde evra. Prihodi su za 133 milijarde dinara veći od planiranih i biće raspoređeni zdravstvu, poljoprivredi, prosveti i vojsci.
Izvor: Beta
Marsenić: Probijen rok za izbor novog stalnog sastava RIK
Kako je rekao, održana je konstitutivna sednica ovog saziva Skupštine, održane su dve sednice redovnog zasedanja i nije ispunjen član 17 Zakona o izboru narodnih poslanika - da se imenuje novi stalni sastav RIK u roku od šest meseci.
"Prekršili smo zakon, jer ova skupština nema redovna zasedanja", rekao je Marsenić.
Potpredsednica Skupštine Snežana Paunović, koja vodi sednicu, rekla je da je sada vanredno zasedanje i da će se o novom sastavu RIK raspravljati kada se uđe u redovno zasedanje.
Inače, danas je konstatovan mandat novom poslaniku Stranke demokratske akcije Sandžaka Mirzi Hajdinoviću.
Izvor: FoNet
Đukić Dejanović: Nikakvi spiskovi o obustavi rada nisu dostavljani Ministarstvu
Đukić Dejanović je, na sednici Skupštine Srbije na kojoj se raspravlja o rebalansu budžeta, rekla da je ni malo ne čude takve insinuacije i da liče na neke od ranije.
"Nisam imala nikakvo obraćanje za direktore u slučaju štrajka jer ga nije bilo. 34 odsto škola nije učestvovalo u radu, u danu kada su odlučili neki sindikati da dođe do obustave. Direktori su bili u obavezi da znaju koji broj ljudi neće doći kako bi organizovali proces rada za decu koja su došla u školu", rekla je Đukić Dejanović.
Ona je navela da je bila u obavezi kao ministar da podseti direktore na obavezu da treba imaju jasan uvid koji broj nastavnika im dolazi i kako će se organizovati ona deca za škole u kojima izvestan broj nastavnika neće doći.
"Nikakvi spiskovi Ministarstvu nisu dostavljani, niti vladi Srbije i vaše insinuacije koje ni malo ne čude, koje liče na one ranije, mene nisu iznenadile", rekla je Đukić Dejanović.
Ministarka je rekla da je ova vlada rešila da popravi status prosvetnim radnicima na način da je u prošloj kalendarskoj godini 2023. godini za 31 odsto povećana plata svima u prosveti.
"Tačno je da je napravljen dogovor između vlade i reprezentativnih sindikata da će se na poboljšanju materijalnog položaja i na statusu prosvetnih radnika ozbiljno raditi u narednom periodu", rekla je ministarka.
Prema njenim rečima, povećanje plate prosvetnim radnicima treba da se dogodi u januaru 2025. godine, te dodala da će dvocifreno povećanje plata biti isključivo za prosvetne radnike i biće za 50 odsto veće od svih ostalih povećanja, a u javnom sektoru će biti osam odsto.
Ona je precizirala da se to odnosi na sve nivoe obrazovanja.
"Sa reprezentativnim sindikatima razgovaramo i oni očekuju da se najniža plata u prosveti izjednači sa prosečnom platom u javnom sektoru i mi ćemo sa ovim povećanjem dostići 0,94 odsto od onoga čemu svi težimo,a čitava 2025. će biti godina u kojoj ćemo raditi na iznalaženju mogućnosti da se i dogodi to što je naš zajednički cilj", rekla je Đukić Dejanović.
Podsetimo, Ministarstvo prosvete uputilo je, povodom obustave rada u školama 16. septembra, dopis direktorima škola u Srbiji u kojem se od njih traži evidentiranje nastavnika koji su obustavili rad i da se roditelji i učenici ne obaveštavaju da ne treba da dođu u školu kada nastavnici obustavljaju rad.
Prosvetni radnici su dan ranije širom Srbije organizovali protest na kojem su zatražili poboljšanje materijalnog položaja i veću sigurnost za nastavno osoblje u obrazovnim ustanovama.
Danas je Unija prosvetnih sindikata najavila obustavu rada za 2. oktobar.
Izvor: Tanjug/Insajder
Tagovi:
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.