Postizborna kriza u Beogradu: Šta kada institucije ćute? (VIDEO)
Za vlast, decembarski izbori su najčistiji ikada, dok opozicija i dalje obelodanjuje, kako napominje, nove primere prekrajanja izborne volje u Beogradu. Koalicija "Srbija protiv nasilja" tvrdi i da su zapisnici sa pojedinih biračkih mesta nezakonito menjani. Kako institucije nisu reagovale ni na ranije navode o falsifikovanju potpisa podrške građana pojedinim izbornim listama, postavlja se pitanje: Šta, kada institucije ćute?

Posle navoda o falsifikovanju potpisa podrške građana određenim izbornim listama, članovi Gradske izborne komisije u ime Koalicije "Srbija protiv nasilja" ukazuju na, kažu, novo falsifikovanje - i to zapisnika sa pojedinih biračkih mesta. Tvrde da su zapisnici nezakonito menjani posle završetka rada biračkih odbora, a zatim ponovo stavljeni na sajt Republičke izborne komisije, ali sa istim datumom i vremenom kao pre prepravke.
"Naknadno su uređene ispravke i to samo na tom prvom listu, a zatim je to stavljeno na sajt RIK-a kao da je to tu od početka. I to smo zapravo slučajno otkrili, zahvaljujući jednom članu ovde sa Čukarice Demokratske stranke, tako da mi imamo, on je skinuo 20. decembra zapisnike sa Čukarice i mi imamo sada četiri zapisnika koja su definitivno falsifikovana. Znači to nije ispravka zapisnika, to je falsifikat, to je krivično delo falsifikovanja izbornih rezultata, to je član 161 Krivičnog zakonika i mi ćemo podneti i krivične prijave protiv odgovornih", pojasnio je član Gradske izborne komisije u ime koalicije "Srbija protiv nasilja" Zoran Alimpić.
Zbog toga je Koalicija "Srbija protiv nasilja" podnela Republičkoj izbornoj komisiji novi prigovor na rezultate izbora u Beogradu. Do sada im je odbijeno 17 prigovora. Ukoliko ni ovaj prigovor ne bude usvojen, najavljuju žalbu Višem sudu, a potom i Ustavnom sudu.
"Ukoliko i Ustavni sud, koji, nažalost, takođe je zarobljena institucija i pod kontrolom je vlasti, se oglasi nevažećim, ostaje nam samo da potražimo pomoć negde u inostranstvu, na Sudu za ljudska prava u Strazburu, od Evropske unije kojoj, navodno, želimo da pripadamo i tako dalje, jer sumnjam da svet može da dozvoli da se na ovako otvoren način kradu izbori u jednoj evropskoj zemlji koja, navodno, teži da postane članica Evropske unije", dodao je Alimpić.
Za predsednika Srbije ništa od navedenog nije dovoljan razlog za poništavanje izbora. Ipak, ne isključuje mogućnost novih beogradskih izbora i tvrdi da opozicija ni tada ne bi osvojila većinu.
"Izbori su bili zaista najčistiji ikada i oni to dobro znaju, sa najmanje prigovora i žalbi. Ne verujem da će se ikada to u budućnosti na tom nivou ponoviti, bilo bi dobro da to bude tako", izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostujući na televiziji Pink 7. januara.
Gradska izborna komisija je pre pet dana usvojila konačni izveštaj o rezultatima beogradskih izbora, prema kojem je lista "Aleksandar Vučić - Beograd ne sme da stane" dobila 49 mandata, a Koalicija "Srbija protiv nasilja" 43 mandata. Za formiranje vlasti u Beogradu, potrebna je većina od 56 od ukupno 110 odbornika.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.