Poternica Interpola protiv Radoičića poruka Beogradu, nema pretpostavki za izručenje (VIDEO)
Slučaj Banjska, kako sada stvari stoje, neće lako otići u zaborav. Interpol je danas raspisao poternicu za Milanom Radoičićem, biznismenom sa Kosova i Metohije koji je preuzeo odgovornost za događaj od septembra kada su stradala četvorica ljudi. Radoičić, prema poslednjim poznatim informacijama boravi u centralnoj Srbiji, gde se protiv njega takođe vodi istraga zbog događaja u Banjskoj ali bez informacija o njenom napretku. U ovom trenutku se može zaključiti da poternica predstavlja svojevrsnu poruku, ali ne postoje ni pravni ni politički preduslovi da srpske institucije izruče Radoičića kosovskim.

Da je Interpol raspisao poternicu i to zbog dešavanja u Banjskoj potvrdio je ministar za zajednice i povratak u Vladi Kosova Nenad Rašić za Radio Slobodna Evropa. Pošto Kosovo nije članica Interpola poternica je raspisana na osnovu zahteva Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova, posredstvom UNMIK-a misije na Kosovu.
"Srbija naravno nema obavezu izručenja svojih građana. Komunikacija i razmena informacija će pokazati u stvari dobru volju Srbije u saradnji sa Interpolom i u slučaju Radoičića i mislim da je to ono što treba očekivati u narednim nedeljama i mesecima“, kaže za Marker Milan Antonijević, pravnik koji se bavi ljudskim pravima.
Radoičić je preuzeo odgovornost za napad u Banjskoj 24. septembra kada je ubijen jedan kosovski policajac, a nakon toga u razmeni vatre još trojica Srba koji su bili deo oružane grupe.
MUP Srbije ga je priveo 3. oktobra u Beogradu zbog optužbi "udruživanje radi vršenja krivičnih dela, nedozvoljene proizvodnje, držanje, nošenje i promet vatrenog oružja i eksplozivnih materija i teških dela protiv opšte sigurnosti".
Pušten je samo dan kasnije uz meru da ne napušta Srbiju. Zabranjen mu je izlazak iz centralne Srbije, pa i odlazak na Kosovo.
Već tada je bilo jasno da ga Srbija Kosovu neće izručiti.
To je jasno rekao predsednik Srbije Aleksandar Vučić u intervjuu tih dana za Sky News.
Na pitanje novinara zašto ga Srbija ne izruči Kosovu, predsednik Srbije je rekao:
“Je l' se šalite? Znate da mi ne možemo da izručimo ikoga Prištini zbog toga što ne priznajemo Kosovo kao državu. Kako biste to uradili?”
Na konstataciju novinara da je Banjska ozbiljan prekršaj, te da bi zato možda trebalo napraviti izuzetak, Vučić je rekao:
“Da, vrlo je ozbiljan prekršaj. Bilo 1000 ozbiljnih prekršaja i, iako smo mi međunarodno priznata zemlja, Priština nije izručila nikoga Beogradu”
Kosovske vlasti tvrde da iza napada u Banjskoj stoji i država Srbija. To negiraju i zvanični Beograd i Milan Radoičić koji je preko svog advokata poručio da je lično organizovao napad i sve logističke pripreme za, kako je naveo, odbranu našeg naroda od okupatora, te da za takve planove nije nikoga obavestio o nameri da naoružava srpski narod na severu Kosova.
U intervjuu za današnje izdanje nedeljnika NIN predsednik Srbije je rekao da je događaj u Banjskoj otežao poziciju Srbije, ali da ne želi da staje na muku Srbima na Kosovu koji trpe provokacije. Na pitanje kako je moguće da naše službe nisu znale šta se dešava, predsednik nije direktno odgovorio.
“Nemojte… Prosto ne želim u to da ulazim, zato što postoje stvari koje se dešavaju mnogo dugo, još od septembra prošle godine, kada su krenule barikade. Srbi nisu hteli da napuste barikade, ja sam se borio za garancije koje će da daju Evropljani i Amerikanci, a oni su javno rekli da im ne veruju ništa. Oni su s pravom i tačno rekli, potpisaće, napisaće sve, a sutra će slagati i goniće nas kao zečeve. Na moju žalost, bili su u pravu.”
Postavlja se pitanje koja je onda svrha raspisivanja Interpolove poternice.
Milan Antonijević smatra da tu ima više elemenata. Jedan ima veze is a političkom agendom Kosova, koje već neko vreme pokušava da postane članica Interpola.
"Ona ima nekoliko svrha. Jedna je naravno unutrašnja, politička koja se tiče Kosova i podizanja tog pitanja ponovo u javnosti. Ono je itekako doprinelo prištinskim vlastima da dobiju i na popularnosti unutar Kosova, a svako pravno pitanje koje se postavlja u ovim međunarodnim odnosima, naročito sa ovako značajnom institucijom, kakav je Interpol koji je najveća policijska asocijacija koja radi i na otkrivanju organizovanog kriminala i ratnih zločina pokazuje u stvari želju da se Kosovo ponovo nađe na pojedinim stolovima, da se o njemu razmatra da se razgovara o članstvu, o konstruktivnosti Kosova“, kaže Milan Antonijević.
U istrazi događaja u Banjskoj koje vode kosovske institucije uhapšeno više Srba, a trojica su i dalje u pritvoru. Istrage i suđenja na Kosovu 2018. preuzele su kosovske institucije. Do tada za pravosuđe bio zadužena misija Evropske unije Euleks, a pre toga Ujedinjenih nacija - UNMIK, preko kojeg i danas Srbija formalno može da ostvaruje saradnju i komunikaciju. Da li je bilo takve saradnje nije poznato.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.