Pravo i nepravda: Porodice žrtava iz rudnika "Soko" i dalje traže odgovore (VIDEO)

Porodice rudara stradalih u rudniku Soko 1. aprila prošle godine preko svog advokata poručuju da se neće pomiriti sa odlukom Višeg tužilaštva u Nišu da je za stradanje rudara odgovorna viša sila. Ovakvo objašnjenje za njih nije prihvatljivo jer je poznato da je rudnik radio bez dozvole, da je projekat rudnika menjan mimo procedure, da je metan bio povišen i u danima pre nesreće. I to su samo neke od uočenih nepravilnosti. Advokat porodica najavljuje novu krivičnu prijavu i obraćanje Ustavnom sudu. Ne isključuju ni mogućnost obraćanja sudu za ljudska prava u Strazburu.

Rudnik Soko. Foto: Insajder

"Sramno" - tako porodice i njihov advokat ocenjuju nedavnu odluku Višeg javnog tužilaštva u Nišu kojom je i konačno odbačena krivična prijava Ministarstva rudarstva i energetike protiv 14 osoba zbog nesreće u rudniku "Soko".



Advokat Bratislav Stojanović iznosi niz detalja u prilog tvrdnji da odluka tužilaštva nije prihvatljiva. 

"Veštačena je koncetracija metana neposredno pre kritičnog događaja u 4.03 časa i nekih 13 ili 14 minuta nakon toga, kada je došlo do proboja metana od nula do 100 procenata. Međutim, nije veštačena koncentracija metana od 23 časa kada su rudari ušli u jamu pa do 4.03 časa", istakao je Stojanović na konferenciji za medije ispred zgrade Višeg javnog tužilaštva u Nišu.

On je naglasio da ima dokaze da su se mašine u rudniku koje programirane da se automatski isključuju čim koncentracija metana u jami dostigne 1,5 odsto, u noći kada se nesreća dogodila, isključivale čak četiri puta, ali da su ih "ručno" uključivali.

Advokat porodica najavljuje novu krivičnu prijavu protiv 14 odgovornih  za teško delo protiv opšte sigurnosti, incijativu Ustavnom sudu ali i postupak za nadoknadu štete porodicama.

Kao važnu činjenicu koja nije uzeta u obzir advokat ističe to što je samo nekoliko dana ranije cela smena izašla iz rudnika zbog povišenog nivoao metana. 

Smenu je tada iz jame izveo  Srđan Colarić. U intervjuu za Insajder prošle godine on je takođe ocenio da viša sila ne može biti objašnjenje.   

Rudarska inspektorka koja je odmah izašla na mesto nesreće utvrdila je niz propusta i na osnovu tog izveštaja je Ministarstvo rudarstva i energetike predvođeno  Zoranom Mihajlović podnelo krivičnu prijavu protiv 14 osoba, uglavnom nadležnih u samom rudniku. 

Pored činjenice da rudnik nije imao dozvolu, ispostavilo se, prema analizi isnajdera, i da je pravilnik rudnika Soko dozvoljavao rad kada nivo metana dosegne 2 procenta u vazduhu, dok se prema zakonu rad prekida na 1,5 posto. 

Porodice stradalih rudara poručuju da neće odustati. 

“Uvek sam govorila i uvek kažem, i sada ću da kažem - idemo do kraja, bar ja. Ako treba i dalje ali da se zaustavim na ovome da nema krivaca i da prođu najmanje kažnjeno što mogu - neće sigurno. Ne znam kako, ali biće. Tako sam nekako uverena”, kaže Sanja Trivunac.

Rudnik Soko zatvoren je posle nesreće. Porodice rudara insistiraju na tome da se pre ponovnog otvaranja utvrde sve činjenice-i zbog onih koje su oni izgubili i zbog onih koji će morati ponovo u jamu. 

“Mi nemamo ništa, ni da ih dobijemo na sudu, niti može ko da mi vrati čedo, ali neka se jednom nađe ta pravda da neko za nekog odgovara, a ne uništi nečiji život i neku porodicu i niko nije kriv i za ništa niko ne odgovara. A ja lično nemam ništa protiv nijednog čoveka, niti protiv bilo koga okrivljenog, ali neka dozvole da se sazna pravda, možda sutradan neko iz moje familije opet ode u taj prokleti rudnik”, kaže Anka Zlatković, majka stradalog rudara. 

Za istragu nesreće bilo je zaduženo osnovno tužilaštvo u Aleksincu koje je prvo po službenoj dužnosti analiziralo podatke i zaključilo da nema osnova za krivično gonjenje. Potom je krivičnu prijavu podnelo Ministarstvo.

Osnovno tužilaštvo je krivičnu prijavu odbacilo, da bi Više tužilaštvo u Nišu tražilo dodatnu istragu. 

Osnovno tužilaštvo međutim ponovo odbacuje krivičnu prijavu, na šta se advokat žali, ali ovoga puta je više tužilaštvo potvrdilo odluku osnovnog tužilaštva u Aleksincu. 

Tako je posle pune dve godine zvaničan zaključak da su rudari stradali pošto je metan iznenada potpuno potisnuo vazduh u jami i to je pripasano - višoj sili. 

Jedina preostala mogućnost u Srbiji je da Ustavni sud reši brojne nedoumice.  

 Izvor: Insajder

 

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.