Pravo na privatnost na prekretnici: Hakerski napadi, zloupotrebe ličnih podataka građana na izborima, objavljivanje spiska iz "Ribnikara" (VIDEO)
Prošla godina je bila prekretnica u oblasti prava građana na privatnost – kako globalno, tako i u Srbiji. Od objavljivanja spiska potencijalnih žrtava maloletnog ubice u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“, preko hakerskih napada na Republički geodetski zavod i EPS, do kršenja privatnosti podataka građana tokom decembarskih izbora. Sve to, ali i budućnost digitalnog nadzora i veštačke inteligencije, fokus su četvrte Nedelje privatnosti, koja je počela u sredu.

Prošla godina je počela nastavkom razgovora civilnog sektora i MUP-a o Nacrtu Zakona o unutrašnjim poslovima, koji je bio meta kritika i domaće i međunarodne stručne javnosti. Pre svega, jer bi neke izmene obuhvatale i uvođenje biometrijskog nadzora i invazivniji sistem obrade podataka građana. Taj proces je za sada obustavljen, ali je bojazan građana ostala. Sa druge strane, posle dva masovna ubistva početkom maja nizale su se povrede privatnosti žrtava, svedoka i porodice počinioca. Načelnik Beogradske policije je, na konferenciji za medije u danu masakra, pokazao spisak imena potencijalnih žrtava maloletnog ubice. Međutim, do danas nije utvrđeno ko je odgovoran za obelodanjivanje spiska.
"Možemo mnogo od toga da naučimo, na primer, ponašanje, postupanje policijskog službenika i kako ne treba objavljivati lične podatke, a možemo mnogo da zaključimo o tome kako i ne treba postupati u istrazi toga što se dogodilo po pitanju ličnih tretmana, ličnih podataka dece sa spiska. Za nas je možda taj aspekt privatnosti bitan kao jedna slagalica u ukupnom mozaiku svega što se dogodilo u maju prošle godine. A to pitanje zaštite ličnih podataka zaista, nažalost, pratiće decu sa spiska i u narednim godinama“, rekao je Uroš Mišljenović iz Partnera Srbija.
Prošlu godinu obeležila su i dva hakerska napada na državne institucije – Republički geodetski zavod i Elektroprivredu Srbije. Dok su prvi tvrdili da su podaci građana bezbedni, EPS je saopštio da je žrtva hakerskog napada i da nije poznato koji su sve podaci kompromitovani.
"Sudska praksa pokazuje da nemamo i dalje nijedan slučaj značajnije povrede privatnosti, informacione bezbednosti generalno u ovoj oblasti, a da je dobio svoj epilog da je neko osuđen na neku značajniju kaznu zbog tih incidenata. Znači, u toj situaciji, kada nema nikakvog epiloga do kraja, ni građani nemaju mnogo razloga da se osećaju da su podaci koji su izvan njihove kontrole sigurni“, dodaje Mišljenović.
Da im lični podaci nisu bezbedni, građani su dobili potvrdu i tokom decembarskih izbora, kada je zabeležen veliki broj nepravilnosti, poput falsifikovanja potpisa podrške izbornim listama. Ni dva meseca kasnije, nadležni nisu utvrdili ko je zloupotrebio lične podatke građana.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.