Predsednici skupštinskih odbora birani po političkom ključu, ne po stručnosti (VIDEO)

Ove nedelje konstituisana je većina odbora u republičkoj Skupštini, a među predsedavajućima, po odluci opozicije, nema nijednog njenog predstavnika! Ipak, poslanici opozicije biće članovi odbora jer to, po ključu, postaju samom verifikacijom mandata. Predsednici odbora i njihovi zamenici su i ove godine birani po političkom ključu, umesto po stručnosti. Iako profesionalizacija odbora nije obaveza, njima su povereni poslovi za koje je itekako potrebna stručnost; razmatraju predloge zakona i prate rad Vlade u konkretnoj oblasti.

Skupština Srbije. Foto: Srđan Ilić

Po ko zna koji put, većinom odbora predsedavaće oni koji samo ličnim entuzijazmom mogu da doprinesu zakonskom uređenju neke oblasti. Ekonomisti će predsedavati odborima za ljudska i manjinska prava, dijasporu, saradnju sa Evropskom unijom, zaštitu životne sredine... Predsednica Odbora za kulturu i informisanje je master profesorka matematike, dok Odbor za Kosovo i Metohiju predvodi magistarka komunikologije i pravnica, inače iz Kosovske Mitrovice. Ima i drugačijih primera. Odborom za poljoprivredu predsedava zemljoradnik, u čijoj biografiji na Otvorenom parlamentu piše i da je završio Višu školu organizacije rada. Više predstavnika poslaničke grupe SNS-a nije bilo raspoloženo da govori o tome.

"Bilo bi za sve najbolje da se na tim pozicijama nalaze najstručniji pojedinci, kako vlasti, tako i opozicije. Mi ćemo većinom tu videti ljude koji su afirmisani političari, pre svega političari u profesionalnom smislu, bez prethodne višedecenijske karijere koja bi ih kvalifikovala da vode skupštinske odbore i to je taj suštinski problem o kojem govorimo i uopšte kulture, da se najstručniji ljudi u Srbiji uzdržavaju od bavljenja politikom“, kaže za Insajder Sava Mitrović iz Centra za evropske studije.


Za razliku od prethodnog saziva, opozicioni poslanici u ovom sazivu odbili su da predsedavaju skupštinskim odborima. Nisu se odazvali pozivu na konsultacije, prethodno zahtevajući da institucije ispitaju da li su izbori, održani sredinom decembra, bili pokradeni. Ipak, po ključu će imati svoje predstavnike u odborima Narodne skupštine.

"Svakako hoćemo da učestvujemo u radu u onome što smo izborili svojim glasovima, odnosno glasovima građana za nas, ali ne nekim dogovrima sa njima koji bi delovali kao neka vrsta legitimizacije stanja u kom se nalazimo i ćutanja o ovome oko čega postoji ozbiljan problem koji izaziva krizu društva. Tako da je to bila neka naša poruka, nismo ni želeli da idemo na nekakve konsultacije, uzeli smo ono što je naše, po sili zakona i učestvovaćemo u radu u onom kapacitetu koji nama odgovara“, objašnjava Biljana Đorđević, poslanica "Zeleno – levog fronta“ razloge zbog kojih je opozicija odbila mesta predsedavajućih u odborima u novom skupštinskom sazivu.

"Ne mislim da je to mudra strategija opozicije. Opozicija po mom sudu treba da maksimalno, u institucionalnom smislu, da se bori za svoju poziciju na političkoj mapi Srbije i da pokaže da ona može jednim stručnim i odgovornim vođenjem skupštinskih odbora, da to radi na način koji bi bio profesionalniji od onoga što rade predstavnici vladajuće stranke, kada su u ulozi predsedavajućih“, smatra Sava Mitrović.

Osim Odbora za kontrolu službi bezbednosti i Odbora za prava deteta, čiji predsedavajući još nisu izabrani, ostali odbori mogu da počnu da rade punim kapacitetom. Kada bude formirana Vlada, moći će da razmatraju i njene predloge zakona. Odluke će se, kao i do sada, donositi većinom glasova predstavnika vladajućih stranaka. Koliko će te odluke biti korisne za društvo, zavisiće od stručnosti onih koji ih donose, a korist ili štetu direktno će trpeti građani koji su te poslanike birali.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.