Preostalim Srbima u Prištini – ukinuta jedina ambulanta (VIDEO)
Posle srpskih registarskih tablica i ukidanja dinara, još jedan problem sa kojim se suočavaju Srbi na Kosovu i Metohiji. Tužilaštvo u Prištini krivično će goniti dve osobe koje je Kosovska policija sinoć privela u ambulanti koja, u okviru srpskog sistema, radi u tom gradu; sumnjiče se za nelegalno pružanje zdravstvenih i farmaceutskih usluga. Zdravstvo i školstvo do sada su uglavnom uspevali da ostanu u srpskom sistemu, ali poslednji incident preti da će se to promeniti.

U Prištini je, posle rata, ostalo pedesetak Srba koji četvrt veka koriste ambulantu koja je odmah do ulaza u Kosovsku policiju. Sinoć je policija ušla u ambulantu, obavila uviđaj i privela medicinsko osoblje, koje se sada tereti za nezakonito pružanje medicinskih i farmaceutskih usluga. Nedavno je policija upala i u prostorije Privremenog organa u Opštini Gora, koji takođe funkcioniše po srpskom sistemu. A postavljanje tabli kosovskih ministarstava na zgrade koje koriste srpski organi, sada su redovna pojava.
“Krenuli su i što se tiče privremenih organa i što se tiče zdravstvenih institucija, tamo gde je najbezbednije za kosovske Albance. To je Gora gde goranska manjina zapravo je u tim privremenim organima i to je jedino mesto gde tih par staraca iz Prištine mogu da se pregledaju, koje se lepi za ulaz policijske stanice jer je tu najsigurnije za te ljude da dođu. Dakle, na to su udarili, a moguće da kasnije će slediti i neke druge ustanove u srpskim sredinama, pre svega počevši južno od Ibra, pa kasnije i na severu,” je za Insajder Isak Vorgučić, direktor RTV KiM iz Čaglavice.
Ono što najviše brine Srbe koji žive na Kosovu i Metohiji jeste mogućnost da Priština pokuša da, pod svoju ingerenciju, stavi i zdravstvo i školstvo koji funkcionišu u okviru srpskog sistema. Reč je o stotinu osnovnih i srednjih škola, uz Univerzitet u Prištini koji je izmešten u severni deo Kosovske Mitrovice. U srpskim sredinama funkcionišu i tri bolnice, kao i desetine domova zdravlja i ambulanti.
“Ljudi su zabrinuti za sve zato što veliki broj Srba radi u tim institucijama i veliki broj porodica zavisi od primanja iz tih institucija. Svakako najosetljivije je školstvo zbog dece, ali je zdravstvo takođe osetljivo, jer ukoliko izgubite zdravstvene usluge… veliki broj, naročito starijeg stanovništva, onda… kako će rešavati svoje probleme," kaže Isak Vorgučić.
U posleratnom periodu, sever Kosova i Metohije najduže se opirao uticaju Prištine. Međutim, posle izlaska Srba iz kosovskih institucija krajem 2022. i dolaska specijalnih jedinica Kosovske policije na sever, na ustanovama koje su deo srpskog sistema su, sve češće, kosovske a ne sprske zastave, a sa pojedinih institucija su skinute table Republike Srbije i postavljene kosovske.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.