Presuda Darku Šariću: Skaj zakonito pribavljen dokaz, ali bez drugih dokaza nema osuđujuće presude – gde su šef i ministar policije u sudnici?

„Poruke sa Skaj aplikacije su zakonito pribavljen dokaz. Za osuđujuću presudu potrebno je da Skaj poruke budu potkrepljene drugim materijalnim dokazima“ – ocena je prvostepenog sudskog veća Specijalnog suda koje je juče Darka Šarića osudilo na šest godina zatvora. Iz tih razloga, Šarić je osuđen za pokušaj diskreditacije svedoka saradnika Nebojše Joksovića, ali je oslobođen da je planirao i Joksovićevo ubistvo.

Darko Šarić. Foto: Srđan Ilić

Pokušaj diskreditacije svedoka saradnika, prema optužnici bio je prvenstveno plan Darka Šarića i njegovog advokata Dejana Lazarevića, koji je juče osuđen na tri godine zatvora ali mu je izrečena i mera zabrane bavljenja advokatskim poslom od sedam godina. I zatvorska kazna i izrečena mera biće primenjena tek po pravosnažnosti presude.

Plan sada osuđenih bio je da se valjevskom biznismenu Goranu Nikolaševiću, koji je bio u lošim poslovnim odnosima sa svedokom Joksovićem zapali automobil, a da se zatim za to okrivi Joksović. Na taj način, kako su planirali sada osuđeni, Joksović, kao jedini svedok koji je Šarića direktno, na sudu doveo u vezi sa švercom kokaina, bio bi diskreditovan kao svedok saradnik.

Plan je realizovan u leto 2020. kada je na Nikolaševićev automobil, parkiran ispred njegove kuće u Valjevu postavljen eksploziv koji je zatim aktiviran. Dalje aktivnosti grupe bile su usmerene ka medijima i policiji. Prema njihovom planu, u medijima je trebalo da izađu vesti u kome se sa eksplozijom povezuje svedok saradnik Nebojša Joksović, dok su policijaci, koji su sada osuđeni kao članovi Šrićeve grupe imali zadatak da istragu eksplozije usmere ka Joksoviću.

Taj plan je propao već sutradan kada je u Valjevu uhapšen pravi učesnik eksplozije, nekadašnji huligan Uroš Mišić, koji je u međuvremenu prezime promenio u Radovanović.

Dokazi sa mesta eksplozije, hapšenje Mišića, DNK tragovi sa njegove odeće kao i svedočenje policajaca iz Valjeva koji su na sudu tvrdili da su ih optuženi policajci zvali, govorili im da Mišić nije kriv, i istragu usmeravali na druge ljude – prema oceni suda, potvrda su Skaj poruka koje su u to vreme razmenjivali danas osuđeni pripadnici grupe na čelu sa Darkom Šarićem.

Iz tih razloga, deo optužnice kojom se okrivljeni terete za pokušaj diskvalifikacije svedoka saradnika za sud je bio dovoljan dokaz za osuđujuću presudu.

Drugi deo optužnice – kojom su se okrivljeni teretili za planiranje ubistva svedoka Joksovića, „pao je“ iz razloga, što osim Skaj poruka, nije bilo drugih materijalnih dokaza kojim bi se potvrdila krivica optuženih.

Sudija Zoran Šešić, koji predsedava sudskim Većem koje je donelo presudu, ponovio je da je Šarić Skaj telefone imao u ćeliji pritvora Specijalnog suda u Ustaničkoj ulici.

Kako je i od koga dobio mobilne telefone sa Skaj aplikacijom, tužilaštvo do danas nije utvrdilo, iako je istraga u tom slučaju počela u aprilu 2022.. Tada je Šarić, posle puštanja u kućni pritvor, ponovo uhapšen i vraćen u zatvorski pritvor.

Još važnija je juče bila opsaka sudije Zorana Šešića oko odbrane dvojice policijskih načelnika Danila Stojanovića i Milutina Radovanovića. Obojica pripadnika MUP-a u odbrani su tvrdili da su sve radili po zakonu, da su se sa bezbednosno interesantnim licima susretali kao sa operativnim vezama, koje su upisane u evidenciju, ali i najvažnije da su sve radili po nalogu šefova u policiji i da su sa svim što su radili, šefovi bili upoznati.

Njihov advokat Veljko Delibašić u završnim rečima otišao je i korak dalje. Rekao je da su o aktivnostima optuženih Stojanovića i Radovanovića, bili obavešteni tadašnji ministar policije Nebojša Stefanović i načelnik sektora bezbednosti BIA-e Marko Parezanović. 

Tokom postupka, Delibašić je tražio i da Stefanović i Parezanović budu saslušani kao svedoci, ali je sudija Šešić te predloge, odbio. Juče je rekao da optuženi policijski načelnici nisu mogli da budu oslobođeni na osnovu tvrdnji da su „za sve znali njihovi šefovi i ministra“.

„Možda su šef i ministra trebali da budu ovde, ali nisu“, rekao je sudija Šešić.

Ova opaska izrečena je na račun tužilaštva, koje nije optužilo nikog od šefova osuđenih policajaca, pa sud nije ni mogao da sudi izvan okvira optužnice.

Kao što nema odgovora na pitanje ko je Šariću dostavljao mobilne telefone u ćeliju, tako do danas Tužilaštvo nije razrešilo ni Skaj poruke, koje citira u optužnici, a u kojima sada osuđeni pominju osobe pod nadimcima Edo, Markus, Dolar i Oskar kao osobe koje bi trebalo da pomognu Šariću u razrešenju njegovog sudskog postupka, U momentu kada se razmenjuju ove poruke Šarić čeka dsrugostepenu presudu za šverc kokaina i prvostepenu za pranje para.

Tužilaštvo nikada nije saopštilo da li je i koje mere preduzelo da razreši ko se krije iza spornih nadimaka, kao i da li je utvrdilo da li su te osobe imale ili nisu imale bilo kakve veze sa delima koja se pominju u porukama citranim u optužnici.

Posle jučerašnje presude, Darko Šarić, koji se sprskim vlastima predao 2014. je posle 11 godina pritvora prebačen na izdržavanje zatvorske kazne u zatvor u Sremskoj Mitrovici.

Odatle će ubuduće biti sprovođen na još dva sudska postupka koja se protiv njega u Specijalnom sudom. Jedan je ponovljeni postupak u kome mu se sudi za pranje novca od droge, a drugi je postupak u kome je sa Radojem Zvicerom i Veljkom Belivukom optužen da je nalogodavac, organizator i finansijer dva dvostruka ubistva u Grčkoj 2020. Tada su u Atini ubijeni Igor Dedović, označen kao jedan od vođa škaljarskog klana i Stevan Stamatović, a zatim na Krfu Alan Kožar i Damir Hadžić.  

Ko je iz sistema odlučio da zažmuri i omogući jednom od najpoznatijih pritvorenika da iz zatvora koristi telefon, formira novu kriminalnu grupu, i raspolaže novcem koji je stekao kriminalom? U emisiji Slučaj, istraživački tim Insajdera otkriva niz propusta nadležnih institucija države Srbije i to u periodu dok je Darko Šarić bio u zatvorskom:

Novinarka Tamara Marković Subota

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.