Preživeli rudar iz rudnika "Soko": Druga smena upozorila na opasnost (VIDEO)
Jama rudnika "Soko" je od prošlogodišnje nesreće i dalje zatvorena. Većina od 20 rudara koji su preživeli nesreću neće se vratiti u jamu. Među njima je i Saša Dimitrijević. Za njega nije prihvatljiv odgovor da niko nije kriv za stradanje osmorice njegovih kolega.

Rudnik "Soko" je metanska jama, što znači da postoji stalna opasnost. Metan može da potisne vazduh, što se desilo u nesreći prošle godine ili da izazove eksploziju što se desilo 1998. kada je stradalo 29 rudara.
Rudnik počinje sa dva vertikalna otvora - jedan ulazni, kojim se i rudari spuštaju liftom u jamu, i jedan za izvoz uglja. Oba otvora služe i da se ubacuje vazduh i izbacuju metan i drugi štetni gasovi. Na mestu do kojeg može da se stigne liftom počinje mreža jama. Dalje se rudari i po nekoliko kilometara spuštaju dublje do jame u kojoj kopaju ugalj.
Saša Dimitrijević bio je nešto dalje od jame u kojoj je došlo do smrtonosnog proboja metana. Ipak, dovoljno blizu da je izgubio svest.
"Izboj metana je bio i kako je to bilo ja sam samo pao u sipku, na metar i po visine , ja samo sam pao dole. Kažu mi drugari: 'Ti si zagrlio rabalicu kao Boško Buha bombu'. Kako sam pao tako sam prebacio ruku i dole mi je glava bila u uglju i odatle se više ničeg ne sećam. Tad su me izvukli u ovaj transportni hodnik, tu su me umivali. Kaže 'mnogo si povratio', a to je dobro bilo što sam povraćao jer izbacio sam otrovne gasove i to me možda i spasilo. Oni me umivali, sav sam bio mokar. Posle toga su po trakama, od trake do trake do površine gore".
Iz onoga što je ispričao Saša Dimitrijević, ali i druge njegove kolege, i danima pre nesreće strahovalo se da bi nešto moglo da se desi.
Na pitanje da li se te večeri, pred početak treće smene u kojoj se desila nesreća razgovaralo o opasnostima, da li su rudari iz druge smene upozoravali na neki problem, Saša Dimitrijević kaže:
"Ma kako nisu. Imali su oni, upravnik je imao, i naš i njihov upravnik jame, i ko je bio dežuran, ovaj Milanče… Naredba je da ti moraš da ideš u jamu, narede ti i moraš da ideš da odradiš posao”.
Na pitanje ko je upozoravao da postoji opasnost, Dimitrijević kaže da je on konkretno čuo od kolege sa kojim je ranije radio zajedno u smeni.
"Kopači, ovaj Milan iz Deligrada što je bio, i on je odmah posle nesreće dao otkaz i ne radi više u jami. Oni su bili u drugoj mi u trećoj, oni su naglašavali to. Međutim samo su nas rasporedili gde ko šta radi i to je to.
Jama gde se desila nesreća još nije počela da radi. Čekaju se dozvole Ministarstva rudarstva i energetike. Čeka se i odluka Osnovnog javnog tužilaštva u Aleksincu, koje je već dva puta zaključilo da nema elemenata krivičnog dela, ali će posle odluke Višeg suda u Nišu morati još jednom da razmotri krivičnu prijavu Ministarstva rudarstva i energetike.
Krivičnom prijavom obuhvaćeno je 14 osoba - rukovodioci rudnika Soko, ali i Javnog preduzeća Resavica kojem pripada taj rudnik. Prema navodima u krivičnoj prijavi, rad u rudniku nije se prekidao kada metan pređe dozvoljenu granicu, pa su se povišene vrednosti metana ignorisale i na dan nesreće.
Zaključak je da bi rudari izašli na sigurno nekoliko minuta pre naglog proboja metana, samo da su se poštovala pravila.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.