Prikupljena trenutno dovoljna novčana sredstva podrške nastavnicima kojima su umanjene zarade (VIDEO)
Nakon odluke Ministarstva prosvete da prosvetnim radnicima u osnovnom i srednjem obrazovanju koji su u obustavi nastave budu umanjene zarade, neformalna organizacija IT stručnjaka IT Srbija odlučila je da pruži podršku nastavnicima. Napravili su sajt Mreža solidarnosti kako bi se prijavili nastavnici kojima je potrebna podrška, a zatim su direktno na njihove račune preusmeravali sredstva donatora.

"Mi smo do sada dobili zahteve od hiljadu nastavnika, cifra je negde oko hiljadu iz 165 različitih škola, a ukupno je do sad negde oko 50 miliona dinara na taj način donirano, odnosno kao neki vid pomoći i podrške nastavnicima”, rekao je Stanislav Vučković iz neformalnog udruženja IT Srbija.
Na poziv Foruma beogradskih gimnazija akciji prikupljanja novčanih sredstava za pomoć nastavnicima kojima su plate značajno smanjene pridružila se i Fondacija Alek Kavčić. Prema njihovim podacima, za dve nedelje su sakupili skoro 80 miliona dinara. Oko 3000 prosvetnih radnika prijavilo se za pomoć, ali taj broj raste.
"Novac je novac donatora kojih ima malih fizičkih lica, pravnih lica, kompanija, donatora iz inostrantstva, iz dijaspore i ja sam jedan od donatora kao fizičko lice. Tako da nije ovo akcija fondacije, već šire zajednice, uključujujući i dijasporu”, navodi profesor Aleksandar Kavčić osnivač i vlasnik fondacije "Alek Kavčić”.
Od ove nedelje sa sličnim problemima se suočavaju i profesori koji su u obustavi rada na fakultetima. Vlada u tehničkom mandatu donela je uredbu kojom se menja odnos sati koje oni treba da provedu u nastavi u odnosu na broj sati za naučni rad, a time se profesorima značajno umanjuju plate.
"Ovo vam je odmazda, ovo je jedna podlost prema ljudima visokoobrazovanim zato što su to misleći ljudi. Imamo jednu pobunu u obrazovnom sistemu među najobrazovanijim ljudima u Srbiji koji jednostavno kažu ova zemlja, ova država, ovaj sistem više ne funkcioniše. Kažu da im je dosta korupcije, dosta nametanja sistema odozgo, nedostatka demokratije, dosta im je kadrova koji su neuki, koji su sa lažnim diplomama i plagiranim doktoratima ” ističe profesor elektrotehnike na Karnegi Melon univerzitetu Aleksandar Kavčić.
"Mi stojimo takođe i uz profesore i zaposlene generalno u visokom školstvu. Trenutno smo u fazi razmišljanja na temu kako da organizujemo neki vid podrške i njima, zato što je to drugačiji skup problema u odnosu na radnike u osnovnom i srednjem školstvu”, saopštio je stručnjak za informacione tehnologije, član IT Srbija Stanislav Vučković.
Potrebno je prikupiti najmanje 100 miliona dinara pomoći kako bi se delimično nadomestile neisplaćene zarade, prvobitna je procena organizatora podrške nastavnicima u školama. Prema saopštenim podacima, građani i kompanije donirali su oko 130 miliona dinara, čime je u ovom trenutku ispunjena misija akcije.
Novinar Dušan Trifunović Milešić
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.