Priština bliža članstvu u NATO, uprkos međunarodnim sankcijama (VIDEO)

Zahtev ustavnog suda Kosova za prijem u članstvo Konferencije evropskih ustavnih sudova odbijen je zato što nije dobio potrebnu dvotrećinsku većinu prisutnih članova na Krugu predsednika Konferencije, saopšteno je danas iz Ustavnog suda Srbije. S druge strane, ispod radara, uz tek nekoliko saopštenja zvaničnika Beograda Kosovski parlament postao je pridruženi član Parlamentarne skupštine NATO. Kosovska predsednica i premijer pozdravljaju odluku, a Priština ne krije da decenijama pokušava da postane i članica NATO iako formalno nema svoju vojsku.

Prolećno zasedanje Parlamentarne skupštine NATO u Sofiji, foto: Parlamentarna skupština NATO

Za prijem Kosovskog parlamenta kao pridruženog člana Parlamentare skupštine NATO, od 32 države samo je Mađarska glasala protiv; dok je 14 država bilo uzdržano, među kojima su one koje ne priznaju jednostrano proglašenu nezavisnot – Španija, Slovačka, Grčka i Rumunija. Po tvrdnjama delegacije Srbije uzdržani su bili i poslanici iz Francuske i Italije.


Priština je deset godina imala status posmatrača u Parlamentarnoj skupštini NATO, a ubrzano članstvo u NATO zatražila je nakon što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. Sada je postala deseti pridruženi član što je status koji imaju i Srbija i Bosna i Hercegovina.

Prijem Kosova kao pridružene članice Parlamentarnoj skupštini NATO pokazuje "politiku dvostrukih aršina Zapada", ocenio je Petar Petković, direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije.

Parlamentarna skupština NATO je institucionalno odvojena od Alijanse, ali služi kao veza između tog vojnog saveza i parlamenata zemalja članica.

Pridruženi članovi mogu da podnose predloge i amandmane na odluke, da služe kao specijalni izvestioci udruženi u komitete, ali, nemaju pravo da glasaju o skupštinskim izveštajima, rezolucijama ili rukovodstvu, niti doprinose njenom budžetu. Međutim, po rečima predsednika Odbora za bezbednost Skupštine Srbije ovo je put Kosova ka punopravnom članstvu u NATO:

“Jer NATO stvara Kosovu vojsku po NATO standardima. Treba ta formacija da bude interoperabilna sa NATO standardima i politički uslovi se stvaraju preko francusko – nemačkog sporazuma. Gde se nameću one dve ključne tačke o defakto priznanju i o članstvu tzv Kosova u međunarodnim organizacijama. Ako bi Beograd prihvatio to, onda se otvara put da ove četiri članice NATO koje ne priznaju Kosovo, da se pomire sa otvaranjem procesa za pristupanje Kosova NATO”, rekao je Milovan Drecun za Kosovo online, predsednik skupštionskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove.

Podsetimo da je predsednik države francusko – nemački sporazum prihvatio usmeno, iako je posle toga rekao da Beograd ima crvene linije, koje neće prelaziti. Inače, Kosovske bezbednosne snage su formirane pre 15 godina, transformisanjem Kosovskog zaštitnog korpusa, koji je opet nastao iz bivše oslobodilačke vojske kosova. Po dogovoru - Kosovske bezbednosne snage mogu da budu na severu Kosova i Metohije, samo uz saglasnost KFOR-a, a prošle godine je u nekoliko navrata bilo vežbi.

“Svi znaju ko šalje one koji ne smeju ni da postoje po Rezoluciji 1244, a to su tzv kosovske snage bezbednosti. Jeste im gledali onaj marš što su imali po južnoj Mitrovici? Osim što su stavili rej ban naočare i glumili mangupe, oni nisu u stanju ni marševski korak da potrefe”, komentarisao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić snimak Kosovskih bezbednosnih snaga.

Iako rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN navodi da je jedina vojna snaga na Kosovu i Metohiji KFOR, Priština pokušava da svoje svoje bezbednosne snage u potpunosti pretvori u vojsku. Te snage su učestvovale sa NATO zemljama na međunarodnim vojnim vežbama, ali je upravo prošle godine otkazana najveća vežba “Defender Europe”, zbog sankcija koje su uvele Sjedinjene Američke Države i Evropska unija, tražeći od Prištine da sve učini da deeskalira situaciju na severu Kosova. Sankcije su i dalje na snazi, ali je Kosovo uprkos tome dobilo status pridruženenog člana Parlamentarne skupštine NATO.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.