Privatni podaci „cure“ iz institucija – propusti retko sankcionisani (VIDEO)

Sedam dana od masovnog ubistva u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“, roditelji dece iz odeljenja u koje je išao 13-ogodišnji ubica, ispostavili su niz zahteva, među njima i onaj u kome traže da se utvrdi odgovornost nadležnih koji su obelodanili spisak sa imenima đaka koje je K.K. navodno želeo da ubije. I devet dana kasnije pitali su nadležne šta je po tom pitanju preduzeto, ali odgovor nisu dobili. Baš kao i u mnogim prethodnim slučajevima, kada su pojedinci iz institucija, kršeći zakone, ugrožavali tuđe pravo na privatnost i zaštitu ličnih podataka.

Foto: Insajder

Krivični zakonik je jasan i propisuje ko podatke o ličnosti koji se prikupljaju, obrađuju i koriste na osnovu zakona neovlašćeno pribavi, saopšti drugom ili upotrebi u svrhu za koju nisu namenjeni, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.

A, ako to učini službeno lice u vršenju službe, kazniće se zatvorom do tri godine.


Upkos jasnom zakonskom rešenju – godinama se sa oznakom ekskluzivno po tabloidima i portalima pojavljuju podaci koji, po zakonu, ne bi smeli da se nađu u medijima, jer bi njihovo objavljivanje ugrozilo nečije pravo na privatnost. Upravo to se dogodilo i Igoru Vukotiću iz Kragujevca 2020. Iako sa Škaljarskim klanom nije imao ništa, osim što se isto zove i preziva kao jedan od vođa tog klana, list Blic objavio je njegovu fotografiju kao prvu i jedinu fotografiju vođe klana, uz konstataciju da mu je glava ucenjena na više od milion evra.

„Kad mi javio drugar da kupim Blic, kao prvo nije mi bilo dobro. Moja majka srčani bolesnik koja je plakala u šoku bila, rođaci, familija. Moja deca 7 i 12 godina i to kako im objasniti šta se dešava, što ih tata šest meseci ne šeta nigde“, govorio je o svom iskustvu Igor Vukotić na konferenciji Partnera Srbije u januaru.

U međuvremenu je morao da promeni ime, a naknadnom kontrolom Poverenik je utvrdio je da je pogrešna fotografija do tabloida stigla iz Bezbednosno-informativne agencije. Koji službenik Bije je prekršio zakon - nadležni već godinama ne utvrđuju.

Nema epiloga ni u slučaju kada je u tabloidima 2020. objavljen detaljan iskaz u međuvremenu osuđenog Ninoslava Jovanovića koji je oteo i zlostavljao devojčicu Moniku Karimanović. Iako je Poverenik utvrdio da je iskaz do tabloida stigao iz institucija - posle čega je podneo krivičnu prijavu - skoro tri godine kasnije, za to niko nije odgovarao.

„U ovom tužilaštvu je povodom predmetne krivične prijave pokrenut predistražni postupak protiv nepoznatog učinioca zbog krivičnog dela „neovlašćeno prikupljanje ličnih podataka“, i pripadnicima MUP-a je upućen zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja. Identitet počinioca još nije utvrđen“, navodi Prvo osnovno javno tužilaštvo u odgovoru Insajderu.

Srbija nema adekvatnu pravnu zaštitu za one čiji se lični podaci zloupotrebljavaju– zaključak je organizacije Partneri Srbije posle analize sudske prakse. Kako kažu - malo krivičnih prijava za neovlašćeno prikupljanje ličnih podataka i stigne do suda. A i kada stignu, presude su mahom u vidu opomena ili uslovnih kazni.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.