Prof. Bogojević: Oduzeli su nam platu, ali ne mogu nam oduzeti ono što znamo (VIDEO)
Da li se u školama gde nema nastave ipak uče važne životne lekcije koje će se teško zaboraviti - da profesori podržavaju đake, a đaci i roditelji profesore. Od skoro 1800 osnovnih i srednjih škola u Srbiji, u mnogima je delimično ili potpuno obustavljena nastava. Možda i u stotinama, ali tačan podatak niko ne zna. Situacija se menja iz dana u dan. Iako neki profesori za februar nisu primili platu, oni nastavljaju obustavu, uprkos tome što ne očekuju da će u martu biti drugačiji obračun zarade. Gošća emisije 3D na Insajder televiziji bila je profesorka srpskog jezika i književnosti Biljana Bogojević iz Treće beogradske gimnazije, koja je u potpunoj obustavi nastave.

Kada su u pitanju procedure što se plata tiče, Bogojević kaže da sve izgleda tako što direktor šalje obračun finansijskom savetniku u školskoj upravi, a on ga odobrava ili ne odobrava.
“Obrazloženo nam je da je naše rešenje na nula sati rada, da mi ništa nismo radili. Iako smo sve ovo vreme, dok smo u obustavi nastave, svakog dana bili u školi, po više sati, po nekom rasporedu. To nula sati u rešenju nam je smetalo. Želeli smo da pokažemo da nam to smeta, da nismo nula, kao neka vrsta međusobne podrške, ohrabrivanja. Ne mora da nam se proceni neko rešenje koje smo dobili tako napisano na papiru. Pretpostavljam da postoje i profesori koji su samohrani roditelji, da postoje i profesori bračni parovi koji rade zajedno ili odvojeno i kako je to prosto ne dobiti platu”, ističe ona.
Poslednjih dana videli smo inicijative Fondacije Alek Kavčić, kao i to da se IT zajednica organizovala kako bi prikupila novac za prosvetne radnike.
“Nekim ljudima je možda teže, nekima manje teško, ali nikome nije jednostavno kada znate da za čitav mesec nećete primiti nikakvu platu. Vrlo brzo, posle svih tih vesti koliko su umanjivane plate po školama, javila se ta inicijativa fondacije Alek Kavčić i IT Srbije”, kaže profesorka Bogojević.
“Znate da niko ne može da vam umanji ono što vi zapravo jeste i ono što znate i ono što možete, i ono što biste želeli da uradite, da su okolnosti drugačije, odnosno da ima neko sa druge strane ko želi da vas čuje. Bilo je nekakvih najava ministarke da će, ako ste u potpunoj obustavi, to biti toliko procenata, ako se izvodi nastava od 30 minuta toliko. Međutim, šta je rezultat neke odluke koja je doneta da se zaposleni u školama kažnjavaju zato što su obustavili nastavu? To je da imate potpuno šaroliku situaciju. Ne možete naći dva ista obračuna za isti fond, isti staž u različitim školama. U nekim školama nije uopšte isplaćena plata, ni za taj državni praznik. U nekim školama je to 50%. Isplata je bila za prvi deo februara, onda nešto manje za drugi”, ističe ona.
Neisplaćivanje plata neminovno dovodi do preispitivanja i različitih stavova među zaposlenima. Neki se suočavaju sa dilemom da li da nastave štrajk ili da drže nastavu kako bi primili platu, dok drugi ostaju dosledni odluci o obustavi rada.
Sagovornica Insajdera kaže kako sve to izaziva neko preispitivanje, te da je cilj i bio da se prosvetni radnici kazne, da ta kazna izazove efekat i da neki ljudi počnu da se kolebaju.
“Mi i dalje obustavljamo nastavu. To je odluka u Trećoj beogradskoj gimnaziji. Ima kolega, ali to je jednocifren broj, koji su od prošlog utorka počeli da drži online nastavu. Nije nam baš jasno po kom principu je ona uvedena i na osnovu kakve odluke. Nismo obavešteni ni o kakvoj odluci. Od početka u našoj školi je bilo jasno rečeno, nisu nastavnici ušli u obustavu na osnovu odluke većine, nego na osnovu ličnog izbora. Mislim da je bilo važno da svaki pojedinac dobro razmisli o odluci koju će doneti, tako da ne mora da se prilagođava većini nego da samostalno odluči i suoči se sa posledicama koje ta odluka donosi”, ističe ona.
U javnosti su se pojavile informacije da je Treća beogradska gimnazija bila pod pritiskom i da je upućen zahtev da se nastavi sa radom i organizuje nastava, uključujući i navode o kontaktu sa ministrom informisanja i telekomunikacija. Pritisci na prosvetne radnike nisu izolovani slučaj, već se dešavaju i u drugim školama i sredinama.
“I dalje postoje pretnje pritisci, ne samo u našoj školi nego postoje i u drugim školama i u drugim sredinama. Ministarstvo komunicira sa nama isključivo preko dopisa i naloga. Ako su i postavljeni neki zahtevi pred Ministarstvo, mi do sada nismo dobili nikakav odgovor ni na jedan zahtev”, zaključuje u razgovoru za Insajder profesorka srpskog jezika i književnosti Biljana Bogojević iz Treće beogradske gimnazije.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.