Prof. Dejan Jović za “Svet i mi”: Dodikov sudski spor potencijalni problem za Srbiju (VIDEO)

Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik vratio se iz svoje posete Izraelu pre nego što je planirao - odnosno pre nego što na snagu stupi međunarodna poternica koju je podigao Sud BiH - javljaju sarajevski mediji. Poternica je podignuta zbog toga što je, kako se navodi, predsednik Dodik prešao državnu granicu izbegavajući zakonom propisane procedure granične kontrole. Podsećamo, ranije je podignuta centralna poternica BIH protiv predsednika Srpske, jer se nije odazvao pozivu sarajevskog Tužilaštva na saslušanje, nakon što je Parlament u Banjaluci usvojio više zakona kojima se u Republici Srpskoj zabranjuje rad pojedinih državnih pravosudnih i policijskih institucija. O slučaju Dodik za emisiju “Svet i mi” govorio je profesor Fakulteta političkih nauka u Zagrebu Dejan Jović.

Dejan Jović, profesor Fakulteta političkih nauka u Zagrebu Foto: Insajder

Predsednik RS Milorad Dodik juče je bio u Jerusalimu na Konferenciji o borbi protiv antisemitizma, gde ga je zatekla vest o međunarodnoj poternici koju je podigao Sud BiH. I dok izraelski mediji tvrde da je predsednik Dodik posle samo sat vremena napustio Konferenciju, a nakon što su ga, navodno, izraelski zvaničnici obavestili da je njegovo prisustvo problematično iz diplomatskog ugla, list “Džerusalem post” - kojem je predsednik Dodik u sredu samoinicijativno dao intervju -  piše da je ostao do kraja Konferencije i da se fotografisao s premijerom Netanjahuom. U međuvremenu i sam predsednik Dodik navodi da je boravak u Izraelu bio “veoma uspešan” i da je imao veoma važne sastanke, uključujući onaj s premijerom Izraela.

Prof. Fakulteta političkih nauka u Zagrebu Dejan Jović - na pitanje zašto je predsednik Dodik baš u ovom trenutku posetio Izrael - kaže da je reč o Dodikovim ambicijama da proširi međunarodne odnose Republike Srpske; međutim, on ističe da je ovo možda loš potez jer Izrael kao jedinog relevatnog partnera i dalje vidi samo BiH. 

“Izrael je sigurno zemlja koja je već i ranije pokazivala pre nekoliko godina priličan interes za Banja Luku. Mi se sećamo da su pojedini visoki funkcioneri Izraela znali dolaziti u Republiku Srpsku i tamo boraviti po nekoliko dana, uključujući i ministre iz Izraela. Ta veza je za Dodika važna zato što je ukazuje na njegovu ambiciju da proširi međunarodne odnose, da se time pozicionira kao akter u međunarodnoj politici i da se naročito oslanja na zemlje koje su potencijalno sklone Republici Srpskoj, na primer kao što je Mađarska, naravno u ovom konkretnom slučaju onda i Srbija i Rusija i sada Izrael. Ja ne bih rekao da je napravio možda najbolju kalkulaciju zato što bez obzira na to koliko on želi dobre odnose s Izraelom, Izrael ipak priznaje i razgovara i kao jedinog relevantnog partnera smatra državu Bosnu i Hercegovinu. Ja bih rekao da je tu još jedan značajan aspekt, a to je to insistiranje Milorada Dodika na nekoj bliskosti u prošlosti jevrejskog i srpskog naroda u smislu toga da su bili žrtve u doba Nezavisne Države Hrvatske, nešto što je njemu jako važno i što ćemo videti da će se razvijati posebno sada uz 80. godišnjicu zadnjeg stradanja, odnosno pokušaja proboja iz Jasenovca. Dakle, očekujemo za nekoliko dana veliku proslavu”, kaže prof. Dejan Jović.

Kada je reč o tome da je za predsednika Dodika Izrael možda put do Vašingtona prof. Dejan Jović smatra da Dodik svakako nešto pokušava da ostvari, ali da bi mu njegove veze sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom, pa i veze koje sada ostvaruje Putin sa Rusijom “verovatno jednako ili čak i više pomogle”. 

U međuvremenu, povodom slučaja Dodik, juče je reagovao i zvanični Beograd; Kancelarija Interpola u Beogradu uputila je protestnu notu Generalnom sekretarijatu Interpola, jer je u zahtevima za raspisivanje međunarodnih poternica, kako se navodi, prekršen Statut Interpola koji zabranjuje aktivnosti u slučajevima koji imaju političku, vojnu, versku ili rasnu pozadinu. Ministar unutrašnjih poslova  Ivica Dačić kaže da Srbija štiti prava svojih državljana, i na unutrašnjem i na međunarodnom planu, a Dodik je i državljanin Srbije. 

S obzirom da je Beograd, odnosno Republika Srbija potpisnik Dejtona, prof. Dejan Jović kaže da se nada da Srbija neće, povodom slučaja Dodik, doći u ponovni sukob sa međunarodnom zajednicom. 

“Taj ceo sudski spor protiv Milorada Dodika ima potencijal da bude problem za Beograd. Zato što ako se stvarno dogodi da ta međunarodna poternica stupi na snagu - u tom smislu postoji onda i obaveza Beograda da izruči Milorada Dodika nazad u Bosnu i Hercegovinu. Takvo izručenje i takav potez bi bio izraz poraza i neuspeha zapravo politike Srbije koja se gradila već jedno duže vreme na posebnim odnosima između Republike Srpske i Srbije. Mi znamo da su tu potpisane neke zajedničke deklaracije, proglašena je zajedničkost u vođenju politike. S druge strane, ako Srbija to odbije i ide na to da ne izručuje svoje državljane, odnosno da se ogluši na ovo što proizlazi iz međunarodne poternice i traži Interpol, doći će u koliziju sa jednim delom međunarodne zajednice. I na neki način, nadam se da se neće ponoviti ta vrsta problema, ali mi se sećamo, nažalost, devedesetih godina da je Srbija na neki način bila talac politike koja se vodila u Republici Srpskoj i u Republici Srpskoj Krajini. Dakle, ona je bila uvučena u jedan slučaj gde je ušla u koliziju s međunarodnom zajednicom, zato što je čvrsto stajala ili je barem sledila tu politiku i te zahteve koje su dolazile odatle. Mislim da je vrlo važno da svako ko deluje u okviru tih srpskih organizacija i takođe naročito u Republici Srpskoj, vodi računa o tome da ne postane problem za Srbiju. Mislim da bi se to stvarno moglo sada dogoditi”, smatra prof. Dejan Jović. 

Na pitanje da li je to odbrana srpskih državljana ili je to odbrana političkih saveznika prof. Dejan Jović odgovara da je reč o oba.  

“I jedno i drugo. Mislim, mi smo videli zapravo da se Milorad Dodik pojavljuje uz Aleksandra Vučića praktično na svim događajima koji su važni za Republiku Srbiju i za Republiku Srpsku i da oni zapravo tu deluju kao jedan tim. Ponekad im se tu pridruži i Patrijarh srpski Porfirije, tako da su trojica, kao što je nedavno sad bio slučaj obeležavanja ove godišnjice NATO bombardovanja. Tako da se zapravo dobio jedan dojam da tu postoji puno veća bliskost nego što je bila pre samog Aleksandra Vučića i Milorada Dodika. Dakle, u zadnjih deset godina se razvija ta neka vrsta zajedničke politike i zajedničkih nastupa. I vrlo će biti teško odvojiti se - odnosno da Srbija sad nešto učini što Interpol traži i da na neki način napusti Milorada Dodika kao saveznika”, ukazuje prof. Dejan Jović. 

O odsustvu reakcije Zagreba na slučaj Dodik, prof. Dejan Jović kaže da je stav Zagreba u prošlosti bio prilično ambivalentan i neusaglašen kada je reč o Miloradu Dodiku. Ističe da predsednik Hrvatske Zoran Milanović ima dobar politički odnos sa predsednikom RS, a nešto manje i premijer Hrvatske Andrej Plenković.  Ono što je značajnije, smatra prof. Jović jeste da je stranka Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) iz BiH, koja je Dodika smatrala važnim saveznikom u unutrašnjim pitanjima, sada promenila pravac svoje politike. 

“Sada vidimo da je tu došlo do neke promene, da se HDZ okrenuo opozicionim strankama u Republici Srpskoj, na neki način napustio Milorada Dodika i to, recimo, nije čak ni pokušao možda naći nekog drugog u okviru SNSD-a kao potencijalnog partnera. Naravno, sad pitanje je ko bi drugi iz SNSD-a hteo uopšte bez Milorada Dodika sklapati neke sporazume ili razgovarati sa HDZ-om i sa bilo kim drugim. Tako da mislim da Zagreb radi jednu vrstu zaokreta u odnosu na Milorada Dodika i prilično je oprezan i ne želi zapravo izgubiti zbog toga što je preblizu njemu”, smatra prof. Dejan Jović. 


On dodaje da je pozicija međunarodne zajednice u BiH oličena u liku visokog predstavnika čiji legitimitet predsednik Dodik odbija da prizna i koji za njega zapravo predstavlja “izvor problema” u ovom slučaju. 

“Milorad Dodik ga ne priznaje, ne priznaje njegov legitimitet, a on pokazuje da ipak ima dovoljno moći i autoriteta da napravi vrlo veliki problem njemu lično, a potencijalno i Republici Srpskoj. Tako da ovo jeste bitka između te pozicije visokog predstavnika i Republike Srpske. I zapravo njen ishod će odlučiti o tome hoće li međunarodni predstavnik biti poražen i oslabiti, a time s njim i međunarodna zajednica i time se onda otvoriti prostor za eventualno drugačije slaganje karata u BiH, ili će s druge strane biti poražen Milorad Dodik. I ako bude Milorad Dodik, onda je pitanje je li to poraz cele Republike Srpske ili samo njega lično”, zaključuje prof. Dejan Jović. 

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.