Profesor Bojan Spaić: Protesti su pokazali da je poverenje u institucije nepovratno srušeno (VIDEO)

Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Bojan Spaić rekao je u emisiji Marker na Insajder televiziji, da je Srbija u ovu društvenu krizu između ostalog ušla, i zbog toga što su institucije koje nisu nadležne da rade određene te poslove - itekako radile.

Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Bojan Spaić, foto: Insajder

Prema njegovom mišljenju, u svakoj državi postoje političke, ali i stručne institucije od kojih se očekuje da obavljaju različite uloge.

"U državama u kojima redovno funkcioniše vladavina prava, u jednom trenutku kada stručne institucije uzmu da rade određeni posao, taj posao je preuzet od političkih institucija, izuzet je od dnevnopolitičkih sukoba i građani mogu da se oslone da će taj posao biti obavljen od strane tih institucija. Kod nas je svaki događaj, uključujući i onaj događaj za koje su nadležne stručne institucije, kao što je pravosuđe, tužilaštvo, sudovi, bespovratno upleten u more politikanstva koje dolazi najčešće od najviših predstavnika izvršne vlasti, ističe Spaić.


Komentarišući to što je Više javno tužilaštvo pokrenulo istragu o širenju laži i dezinformacija da je u subotu tokom održavanja petnaestominutne pošte nastradalima usled pada nadstrešnice, u ulici Kralja Milana korišćen zvučni top, a ne o tome šta se zapravo desilo, Spaić ističe da to predstavlja jednu devijaciju.

"To jeste situacija u kojoj je naše očekivanje jako da tužilaštvo rasvetli tu situaciju. Međutim, umesto rasvetljenja te situacije, mi dobijamo ono što često dobijamo poslednjih nedelja, a to je zamena jedne optužbe ili rasvetljavanja jednog slučaja za nešto drugo. U ovoj situaciji imamo jedan zahtev za nezavisnom istragom o tome šta se tačno desilo, ne znajući šta je, ostavljajući prostor otvoren da to može biti nešto, da ne mora biti ništa. Deluje kao da jeste, svedočanstva pojedinaca govore, ali ono čemu mi svedočimo jeste jedna potpuna zamena teza u političkoj oblasti na koju pristaje i pravosuđe, to jest tužilaštvo, i kreće u obračun sa ljudima koji smatraju da se tu zapravo nešto desilo”, napominje on.

Profesor Spaić kaže i da je jedan od pokazatelja ovih protesta to da je poverenje u institucije nepovratno srušeno, te da ne isključuje mogućnost sprovođenja međunarodne istrage povodom ovog slučaja, ali da nije sigurno da će se to desiti.

"Mogućnost pokretanja međunarodne istrage je pod znakom pitanja, kao što ste videli danas u izjavama međunarodnih zvaničnika. Uobičajeno se očekuje od države u kojoj se to desilo, da nezavisno pravosuđe obavi taj deo posla, no bojim se da od tog nezavisnog pravosuđa slabo šta možemo očekivati.”, ocenjuje on.

Spaić smatra i da je neodrživa situacija u kojoj za svaki transparentan, otvoren i profesionalan rad institucija građani provode po četiri meseca na ulici ili u blokadi.

"Ima puno razloga da se govori o načinu za prevazilaženje krize i određeni subjekti, organizacije, političke partije o tome govore već nekoliko meseci razmišljajući i razmatrajući neki model vlade koja bi imala neku vrstu poverenja  ili ga povratila, za ispunjenje studentskih zahteva, pa i za organizovanje izbornog procesa koji je takođe sporan. Sa druge strane, određene studentske grupacije insistiraju na jednom obliku građanskog aktivizma koji na lokalnom nivou treba da probudi građane i da ih osvesti”, ističe on.

Prema njegovim recima, neke ideje koje dolaze od studenata kompatibilne su sa onim koje se pojavljuju u javnosti.

„Meni se čini da se insistira na nekom raskoraku između tih grupa. Jedan od krivaca za taj raskorak jeste ta ideja da državne vlasti uništavaju poverenje u bilo koga ko se pojavi na javnoj sceni. I to je nešto što su preživeli i televizije, to je nešto što su preživeli i pojedinci, bilo ko ko istupi u svoje ime, čak i oni pojedinci, nažalost, moji studenti, koje nekako identifikuju određeni mediji, pod navodnicima, a ako ih identifikuju, znamo da će praktično proći kroz tabloidnu torturu”, tvrdi Spaić.

On konstatuje da je protivpravno limitirana mogućnost opozicije za adekvatnu političku artikulaciju.

"Ona je ograničena na taj način što su kod nas, već dugo godina, zloupotrebljavane javne frekvencije, što je izborni proces i te kako u pitanju sa brojnim detektovanim zloupotrebama, što oni ne mogu da dođu do izražaja, u lokalnom radu su takođe ometani itd.  Postoji svakako jedan procenat toga nedostatka ili  nekog dodatnog mogućeg angažmana opozicionih partija, ali najveći deo toga se tiče jednog monopola vlasti kojem svedočimo u prethodnih 13 godina”, zaključuje profesor Pravnog fakulteta Bojan Spaić u emisiji Marker na Insajder televiziji.

izvor: Insajder 

 

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.