Profesor Milosavljević: Formalno-pravno niko ne bi mogao da ima dva prebivališta (VIDEO)
Opozicija danima optužuje vladajuću stranku da je prekrojila izbornu volju građana, tako što je u mesta u kojima su održani lokalni izbori - posebno ističu Beograd - dovodila birače iz mesta gde se nisu birali lokalni parlamenti, ali i iz Bosne i Hercegovine. SNS optužbe odbacuje, a struka upozorava da, formalno - pravno, niko nema pravo na dva prebivališta. To bi trebalo da kontroliše Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Da bi neki državljanin Srbije glasao na pokrajinskim i lokalnim izborima, osim punoletstva, neophodno je da ima i mesto prebivališta u određenoj opštini.
Predstavnici opozicije tvrde da je u birački spisak u Beogradu, u poslednjih godinu dana, upisano oko 40 hiljada birača iz Republike Srpske, ali i mesta u Srbiji u kojima u nedelju nisu bili izbori.
Pozivajući se na podatke MUP-a, premijerka Ana Brnabić to demantuje jer, kako kaže, prema zvaničnim podacima, samo je 12.000 birača u Beogradu više nego na izborima prošle godine. To jeste tačno, ali postoji sumnja da baš to može da bude problem, jer se poslednjih godina primenjuje mehanizam privremenog doseljavanja. Ukoliko bi sumnje bile potvrđene - što bi morale da utvrde nadležne institucije - onda bi to značilo da je reč o sistemski organizovanom kršenju zakona.
"U ovom slučaju, očigledno postoji problem. Problem je, ne bih rekao od juče, nego malo stariji, budući da se kod nas prebivalište dodeljuje ili dodeljivalo jednom dosta, dosta velikom broju državljana Republike Srpske, koji su uzeli i državljanstvo Republike Srbije, a čini se da je MUP to radio bez dovoljno osnova za davanje prebivališta", izjavio je profesor upravnog prava Bogoljub Milosavljević.
Za glasanje na parlamentarnim izborima dovoljno je državljanstvo Srbije, a za pravo glasa na pokrajinskim i lokalnim izborima, i prebivalište na određenoj teritotiji. Promena prebivališta, po zakonu, u Srbiji izgleda ovako:
Podnosi se lično Ministarstvu unutrašnjih poslova na propisanom obrascu i to uz:
- Važeću ličnu kartu;
- Dokaz po kom osnovu se prijavljujete na određenu adresu poput ugovora o kupoprodaji stana, vlasničkom listu, ugovora o korišćenju stana...
- Uz ličnu kartu vlasnika nepokretnosti odnosno pisanu izjavu vlasnika na kojoj se neko lice prijavljuje;
Ovih dana, na društvenim mrežama se postavlja pitanje kako je ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić glasao u Novom Sadu i na pokrajinskim izborima. Međutim MUP Bosne i Hercegovine, u odgovoru Insajderu, ne odgovara direktno na pitanje da li je i kada Nenad Nešić prijavio prebivalište u Srbiji, odnosno da li je i kada odjavio prebivalište u BiH.
"Formalno-pravno, ne bi niko mogao da ima dva prebivališta. Prebivalište je vezano za mesto vašeg stalnog boravka - ili boravite na jednom mestu ili na drugom. U ljudskoj prirodi je da ne može da se podeli da bude na dva mesta. Tako da, jeste imovina osnov za sticanje prebivališta ili da vas neko prijavi ko ima imovinu, ali čini se da MUP to nije baš radio dosledno, da ima dosta propusta", pojasnio je Milosavljević.
Jedno od rešenja, koje se primenjuje u Crnoj Gori, jeste predlog Posmatračke misije CRTA - da se Zakon o lokalnim izborima izmeni tako da se pravo glasanja na izborima stiče tek posle šest meseci prebivališta na određenoj adresi.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.