Profesor Miodrag Jovanović u Marker razgovoru: Tužilaštvo nije reagovalo na falsifikate zato što su njegovi delovi direktno stavljeni u funkciju očuvanja partijske države (VIDEO)
Profesor Pravnog fakulteta i jedan od inicijatora Proglasa Miodrag Jovanović, gostujući u Marker razgovoru, rekao je da Tužilaštvo nije reagovalo na falsifikovanje potpisa za izborne liste zato što su njegovi delovi direktno stavljeni u funkciju očuvanja partijske države.

Na pitanje kako je moguće da Tužilaštvo do danas nije reagovalo na falsifikovanje potpisa, kaže da je to moguće zato što su delovi tužilaštva direktno stavljeni u funkciju očuvanja partijske države Aleksandra Vučića.
"Tužilaštvo je to koje po zakonu upravlja policijom, a ne obratno. Dakle, tužilaštvo je to koje treba da reaguje na bilo koju indiciju koja se pojavi, a svi oni snimci koji su kolali internetom, koji su kolali po društvenim mrežama, su indicije o potkupljivanju, o plaćanju. Tužilaštvo je moralo da bude spremno da reaguje kad su se pojavili snimci sa Arenom. Postojali su dežurna tužilaštva koja su bila najavljena, doduše, zato što se očekivalo da će opozicija nešto raditi, ali kad se ispostavilo da ima materijala za ono što vlast radi, onda su se bez ikakvog zazora i brže bolje oglasili sa 'ne, ne, ne, sve je u redu'“, ističe on.
Dodaje da je, iako su suštinski za sva dela koja su kvalifikovana nadležna osnovna tužilaštva ili Tužilaštvo za organizovani kriminal, odbrane nereakcije tužilaštva na sebe preduzeo glavni tužilac VJT Stefanović, te da se u tom smislu postavlja pitanje njegove odgovornosti.
Jovanović naglašava da je oduvek nastupao kao neka vrsta slobodnog javnog intelektualca, ali da je, onog trenutka kada je inicijativa Proglas nastala, postao njen deo.
"To jeste već jedna vrsta kolektivnog poduhvata u kojem svoje individualne osobenosti stavljate u funkciju rada grupe. A događaji koji su se desili pre 17. decembra, ali pogotovo nakon izbora, sve više nas nastavljaju poziciju političkih aktera, odnosno poziciju aktera dnevne politike, jer Proglas od početka i jeste želeo da bude politički akter, ali ne dnevno politički akter, ma koliko to bila sofisticirana i fina razlika na kojoj mi insistiramo“, ističe on.
Jovanović naglašava da je jako važno da građani shvate da postoji postupak koji se vodi pred Ustavnim sudom Republike Srbije sa zahtevom za poništavanje izbora na svim nivoima.
"Ono što se traži pred Ustavnim sudom je jedna pravna procedura u kojoj se zahteva da se, na bazi onoga što su dostupni podaci, dostupne činjenice o prevarnim radnjama, o mahinacijama, o prethodnom izbornom postupku, on zapravo oglasi, da poništi te izborne postupke i da se novi izborni postupci održe. Ovo je politički proces i on ne oslobađa Ustavni sud dužnosti da, recimo, u pogledu Beogradskih izbora da svoj odgovor na zahtev koji je u vezi sa tim izborima“, ističe on.
Osvrćući se na akciju Proglasa kada je podnet prigovor javnom servisu zbog "nekvalitetnog pružanja javne usluge", Jovanović kaže da je RTS taj koji bi trebalo da nam pruži u oblasti informisanja pravo na blagovremeno, potpuno istinito informisanje koje je zagarantovano Ustavom Republike Srbije, ali da on to ne čini.
"Mi kao građani plaćamo pretplatu. Pretplata je zakonom regulisana, ovaj prigovor je pravno sredstvo koje treba RTS da prinudi da popravi svoj informativni program. Ukoliko to ne učini, Proglas će pozvati građane da masovno zaspu RTS ovakvim prigovorima“, naglašava on.
Jovanović ističe da da je zakonski definisan rok za odgovor 30 dana, da je prigovor predat 23. februara, te da taj rok curi.
Na pitanje šta to nije valjalo, odnosno šta se to dogodilo pa danas ovako izgleda reakcija pravosuđa, pa da čak i on kao profesor Pravnog fakulteta govori o tome da nema poštovanja zakona, kaže da može da preuzmem na sebe odgovornost da ih nisu dobro učili.
"Ja sam uvek kritičan prema procesu pravnog obrazovanja, ali očito da nije sve tako jednostavno. Odgovor se zapravo krije u tome što je postojeća vlast zaista na sve moguće načine zarobila institucije. A zatim su mnogi od onih koji se nalaze u pravosuđu naprosto procenili da je za njih pametnije, probitačnije, mudrije, da ćute, da gledaju svoj posao i da ne ulaze u nešto što su stvari koje mogu da im na bilo koji način otežavaju profesionalnu karijeru. Ja zaista ne mislim da su to izbori koji su u skladu sa etičkim principima i načelima profesije i sudija i tužilaca. Ali s druge strane mogu da imam razumevanje zašto prave te izbore u ovakvim okolnostima“, kaže Jovanović.
Dodaje da i u tužilaštvu i u pravosuđu postoje neki znaci u kojima se vidi tu zapravo da su neki njihovi nosioci pokazali neku vrstu otpora prema političkim pritiscima.
"Dakle, nalazite te znake otpora i ja verujem da će ih biti sve više i više“, zaključuje u Marker razgovoru Miodrag Jovanović, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu i jedan od inicijatora Proglasa.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.