Profesori za Insajder: "Nismo dobili ni platu, ni krompir" (VIDEO)

Zaposleni u visokoškolskim ustanovama u Srbiji nisu dobili drugi deo plate, koji je trebalo da im bude isplaćen 20. marta, potvrdilo je više profesora za Insajder. Na fakultete je stigao i dopis Ministarstva u kome se, između ostalog, od dekana traži informacija da li su obavestili policiju ili zatražili njenu intervenciju, kao i da li su pokrenuli disciplinske postupke protiv studenata koji sprečavaju odvijanje nastave i profesora koji su obustavili rad.

Rektorat, foto: Srđan Ilić

Zaposleni na fakultetima već početkom nedelje mogli su da čuju na Pinku šta ih očekuje. Predsednik Vučić najavio je da za njih plata neće biti, rekavši da oni ništa ne rade osim što učestvuju u protestima i blokadama.

"E sad će da dobiju krompir, sutra mislim da se isplaćuje ovaj deo za njih. Dobiće ništa”, poručio je predsednik u utorak.

Tako je predsednik po ko zna koji put najavio ono što će uslediti, iako nije iz domena njegove nadležnosti. Zaposleni ni platu, ni krompir, a ni obrazloženje za sada nisu dobili, potvrđuje za Insajder profesor Goran Radojev sa novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta. Profesori i predavači nisu jedini bez primanja.

"S obzirom na to da su neki od zaposlenih, na primer zaposleni kao nenastavno osoblje, administrativni radnici, spremačice i drugi, radili sve ovo vreme bez ikakvih ograničenja, zaista je neverovatno da oni nisu dobili punu platu”, kaže za Insajder Goran Radojev sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu.
"Moram da kažem da još uvek teče taj zakonski rok u kome Ministarstvo treba da uplati, dakle još uvek nije istekao, tako da postoji mogućnost i da se predomisle. Sve to što se dešava zapravo predstavlja neki vid upozorenja da univerzitetski profesori ipak razmisle o svojoj egzistenciji, što za krajnji cilj ima da se podstakne eventualna pasivizacija čitavog otpora i neki vid podele između studenata i samih profesora”, kaže za Insajder Milica Vesković Anđelković sa Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Pravnik i predsednik udruženja Centar za dostojanstven rad Mario Reljanović za Insajder pojašnjava da zarada ne može da se oduzme tako kako je učinjeno i da za to ne postoji formalno-pravni osnov, te da profesori imaju pravo na tužbe. 

"Verovatno su oni dopisi ustvari neki pokušaji da se izigraju zakoni, mislim na dopise koje je poslala ministarka Đukić Dejanović gde traži od fakulteta da se izjasne da li su u blokadi, da li drže nastavu, da li su pozvali policiju i druge nadležne organe da reaguju na blokade, ustvari jedna vrsta ne samo pretnji nego i pokušaja da dobiju kakvu-takvu pravnu osnovu da te plate umanje ili u potpunosti ne isplate. To je potpuno protivzakonito i očekuju se kolektivne tužbe”, ističe profesor Radojev.

"Tako je formulisano da se postavlja kao zahtev dekanu da prijavljuje studente i da zove policiju na studente, ali šta znači to zapravo? To je poziv policiji da napadne ne samo studente već i profesore, a kada napada profesore to znači da više niko nije bezbedan”.


Ministarstvo prosvete saopštilo je da dopisima dekanima nisu uputili poziv da se policija uvede na visokoškolske ustanove, već da bi se stekao uvid u situaciju na fakultetima. Kažu i da se dopisima podseća na koji način se vrši obračun i isplata zarada zaposlenih.

Novinarka Teodora Vasiljević

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.