Profesorka Filozofskog fakulteta za Marker: Svesni smo školskog kalendara, ali mladi sada uče lekcije korisne za život (VIDEO)

Profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu Dragica Pavlović Babić izjavila je za Insajder da postoje različite opcije da se nadoknadi propušteno gradivo.

Profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu Dragica Pavlović Babić Foto: Insajder

Na pitanje koliki je rizik da se dogodi ono što govore predstavnici vlasti da će ova nastavna godina na fakultetima biti izgubljena ukoliko se do sredine marta studenti ne vrate u amfiteatre, Dragica Pavlović Babić, profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu izjavila je za emisiju Marker na Insajder televiziji da su svi svesni koliko je vremena prošlo i uobičajenog školskog kalendara.

“Ali, opet treba da budemo svesni da se paralelno odigrava jedan svojevrstan obrazovni proces, jedinstven, od kojih možemo da imamo samo benefite i da ne zaboravimo da zaista ono što dobijamo kroz ove proteste. Tu, pre svega, mislim na mlade, to je zaista nešto veliko, jedinstveno i moram da kažem drugačije od onoga što u školi se uobičajeno uči. Formalnog obrazovanja. Oni se ovde uče nekim strategijama kritičkog mišljenja, uče se medijskoj pismenosti, uče se argumentaciji, uče se kritičkom odnosu prema stvarnosti. To su one lekcije koje će im u životu svakako biti veoma korisne i mnogo više korisne nego formalni sadržaji sutra kada budu na tržištu rada, kada budu odrasli”, izjavila je profesorka Pavlović Babić za Insajder.

Govoreći o načinima da se propušteno nadoknadi, napomenula je da Filozofski fakultet radi svakodnevno na različitim alternativama i strategijama.

“Nama je važno da se ovaj jedan proces koji je u toku završi na neki prirodan način, nekim ishodom koji sledi iz onoga što se sada dešava, odnosno da ne ostane nezavršen posao, da tako kažem, da bismo se mi onda vratili u klupe i u svakodnevnicu kada za to se steknu uslovi”, izjavila je za Insajder.

Deo prosvetnih radnika je danas dobio ili umanjene ili nije dobio plate uopšte. Rektorski kolegijum je reagovao na to i pozvao na solidarnost univerzitetskih profesora da se nadoknadi prosvetnim radnicima ono što nisu primili. Da li će to ne ići na podršku profesora i da li je to uopšte i rešenje u ovoj situaciji, profesorka Dragica Pavlović odgovara da je to znak solidarnosti.

“To, naravno, ni ne može da bude rešenje, ne možemo da imamo neki paralelni način finansiranja, ali da na ovaj način pokažemo da razumemo i da smo solidarni sa ljudima koji trpe ovu vrstu pritiska i ovu vrstu represije, da tako kažem, jer ovo je jedna kazna koja je selektivna, koja je, osim što pritiska pojedince, pa i škole iz kojih su ti pojedinci, ona ima jednu očiglednu posledicu, ne znam da li je i namera, ali posledica je svakako da širi strah i da deli ljude unutar prosvete”, pojasnila je za Insajder.

Profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu Dragica Pavlović Babić za Marker

Šta je rešenje za osnovne i srednje škole?

Kada je reč o osnovnim i srednjim školama koje su u potpunoj obustavi rada, tu je nešto komplikovanija situacija. Danas je odložen probni maturski ispit, pominju se razne opcije, između ostalog, i nadoknada časova saživanjem gradiva ili mogući prodožetak drugog polugodišta.

Za profesorku Filozofskog fakulteta sve su to realne opcije, a kao vrlo pozitivnu opciju vidi sažimanje gradiva.

“Tako da izađe na površinu ono što je zaista bitno, što je kapital za buduće učenje, što je kapital za buduću profesiju, a da ostanu po strani raznorazni dodaci kojima smo obično opterećeni i mi dobro znamo iz podataka da su naši učenici opterećeni reproduktivnim učenjem. Evo, to je recimo prilika da mi malo zaokrenemo kurs ka nečemu što je selektivno, što je relevantno, što je smisleno i da na taj način u stvari ekonomišemo sa gradivom koje je preostalo”, dodala je za Insajder profesorka Filozofskog fakulteta.

Podsetila je da je prosveta više puta u prošlosti prošla kroz različite vanredne situacije, među kojima i epidemija koronavirusa, bombardovanje, štrajkovi, prekidi školskih godina.

“Volela bih zaista da Ministarstvo prosvete sebe nekako doživljava kao deo obrazovnog sistema, što formalno i jeste, a ne kao stranu koja je sa druge strane reke i da se mi gledamo preko. Mi smo deo jednog obrazovnog sistema i naši napori treba da budu sinhronizovani. I najzad, da kažem, odgovornost je i Ministarstva za ovo, jer Ministarstvo je kao deo obrazovnog sistema takođe u procesu, u ovom procesu koji se sad dešava”, ocenila je za Insajder.

Komentarišući poziv Proširenog rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu na generalni štrajk, profesorka Filozofskog fakulteta kaže da se time šalje jasna poruka.

“Imamo jedan trenutak kad smo podvukli crtu i kada smo posle mnogo, mnogo zaista različitih trpljenja rekli - sada zaista neko mora da bude odgovoran, zaista moramo da uradimo stvari na pravi način i da to bude u skladu sa procedurama, da bude u skladu sa zakonom i ovo je još jedan apel koji podcrtava osnovne zahteve, simbol tih procesa su u stvari studenski zahtevi, ali iza njih leži ovaj bazični princip, a to je, hoćemo zemlju u kojoj se znaju procedure i one se sprovode transparentno”, zaključila je profesorka za Insajder.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.