Profesorka Pavlović Babić u Markeru: Prvi pogrešan korak načinjen neposredno posle napada u školi - na konferenciji za novinare (VIDEO)

Profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu Dragica Pavlović Babić izjavila je u "Markeru" da je prvi pogrešan korak u reakcijama na masovno ubistva u Osnovoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu načinjen nekoliko sati posle njegovog dešavanja, kada je ministar prosvete u ostavci na vanrednoj konferenciji za taj slučaj optužio "zapadne vrednosti".

Profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu Dragica Pavlović Babić. Foto: Insajder

"To je bio prvi pogrešan korak a posle toga je sve išlo u tom pravcu i, nažalost, podele nisu prestale", rekla je Pavlović Babić.

U Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu učenik je 3. maja ubio devetoro učenika i radnika školskog obezbeđenja i ranio još petoro đaka i nastavnicu, dok je dan kasnije u okolini Mladenovca i Smedereva osumnjičeni U. B. (21) ubio osam osoba i ranio 14 ljudi.

Na pitanje da li je bilo očekivano da dva slučaja masovnih ubistava ujedine građane, umesto što su ih dodatno podelila, Pavlović Babić je odgovorila da je bilo očekivano - jer takvi slučajevi nisu česti u Srbiji, naročito pucnjava u školi – ali da ipak nije.

"Znamo društvo u kojem živimo i u kom trenutku živimo. Podele nisu nešto što je došlo s ovim tragedijama. Podele su nešto što nas prati čitav niz godina unazad. Na njima se grade političke karijere, osvajaju politički bodovi i dolazi na vlast. Možda je iz te perspektive bilo očekivano da će ovo biti prilika da se dalje optužujemo i jedni druge gledamo sa prezirom", navela je ona.

Posle dva slučaja masovnih ubistava, pobunili su se i drugi - poljoprivrednici, radnici i lekari. Na pitanje kako objašnjava narastajuće ali razuđeno nezadovoljstvo, Pavlović Babić je odgovorila da nezadovoljstvo proizilazi iz opšteg stanja u društvu, ali da nema faktora koji bi ujedinio građane u nezadovoljstvu.

"Mi se stalno nalazimo na jednoj nizbrdici i svakog dana je sve gore i gore. Primamo vesti koje nas sve više deprimiraju, a ova nas je potopila i bio je trenutak za sve ljude da pokažu nezadovoljstvo", dodala je ona.

Na pitanje koje je rešenje za to što se prisustvo nasilja, pre svega verbalnog, u javnom životu ne smanjuje, Pavlović Babić je odgovorila da javni prostor mora da bude regulisan da bi do toga došlo.

"Vidimo da Regulatorno telo (za elektronske medije) to ne radi. Svi akteri u tom prostoru moraju da znaju kako se komunicira i kako se obraća drugim ljudima. To je lako, samo što nedostaje volja. Nije da niko ne zna kako, nego neće", naglasila je ona.

Posle dva masovna ubistva dogodio se niz pojedinačnih incidenata širom Srbije u kojem su mladi bili vinovnici. Na pitanje kako takva situacija utiče na decu, a kako na odrasle, Pavlović Babić je rekla da su mladi u periodu emocionalnog razvoja posebno podložni ovakvim okolnostima.

"Kao što posle velikog zemljotresa imate seriju malih koji idu ka smirivanju - nekih reakcija, ugledanja na model i igranja je očekivano. Mora da bude odgovora odraslih, odgovornih - i ne samo roditelja", istakla je ona.

Govoreći o najavljenim merama posle slučajeva masovnih ubistava, Pavlović Babić je rekla da neke mere "koje su lične, mere jedne osobe i koje su donete preko noći - generalno nisu dobre".

"Među njima i onih koje smatram opravdanim. Recimo, mere koje se tiču predaje oružja. Međutim, te mere je trebalo drugačije promisliti i poslati drugačiju poruku. Ako je oružje dostupno, onda je vaš odnos prema oružju drugačiji. S druge strane, oružje u školi na ramenima ili za pojasom policajaca ne smatram dobrom merom - ona možda u prvom trenutku kaže: 'Evo, imamo nešto što garantuje bezbednost', ali tu se na nasilje odgovara iz pozicije nasilja", naglasila je ona.

Roditelji nisu zadovoljni ni time što se u većini škola nastava nastavila po starom, odnosno kao pre tragedija s početka meseca. Na pitanje o čemu treba decu učiti, Pavlović Babić je odgovorila da treba "obraditi lekciju" koju je doneo taj napad. 

"Mi smo nedavno propustili značajnu lekciju kada smo se suočavali sa pandemijom. Tada je odgovor sistema i obrazovnog sistema bio smušen i nepromišljen do kraja - da se vratimo u rutinu. Rutina nije lek, nego mali instrument kojim misli fokusiramo na našto drugo. Rutina nije zamena za procese koji treba da se dese", naglasila je ona.

Pavlović Babić je rekla da pažnju treba usmeriti na mlade, kako bi se kod njih razvio osećaj jednih za druge, empatija kako bi razumeli šta za žrtvu znači nasilje ali i da razumeju poziciju svedoka nasilja.

"Ono sve što je tradicionalno školsko - lekcije, paralelogrami i mrke alge mogu da sačekaju. Sad imamo mnogo važnije stvari da učimo", naglasila je ona.

Na pitanje šta činiti kada oni koji bi trebalo da šalju umirujuće poruke to ne čine, Pavlović Babić je rekla da onda treba "pronaći one koji će umeti ne samo da šalju takve poruke, nego i da rade u tom duhu".

"Za nas znači ili da neka škola i ozbiljna lekcija promene javni diskurs, način govora i aktivnosti ili da tražimo one koji će moći to da urade", istakla je Pavlović Babić.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.