Prosvetne inspektorke u Zrenjaninu: Mere Ministarstva dovele bi do kolapsa u školama
Prosvetne inspektorke Ivana Atanacković i Ružica Tapavički ne slažu se sa merama Ministarstva prosvete povodom stupanja u štrajk određenog broja prosvetnih radnika; smatraju da bi se primena tih mera kosila sa ispravnom praksom prosvetne inspekcije. U otvorenom pismu, koje su dostavile portalu zrenjaninski.com, navode razloge zbog kojih ne bi trebalo da postupaju na način koji nalaže Ministarstvo prosvete.

Dve prosvetne inspektorke smatraju da bi na taj način bilo dovedeno u pitanje funkcionisanje celokupnog procesa obrazovanja, "što bi izazvalo veće štetne posledice od onih koje bi nastupile da ovlašćenje nije primenjeno ili je primenjeno na drugi način".
"Ukoliko bi došlo do utvrđivanja odgovornosti svih zaposlenih u ustanovi, u kom slučaju je kao jedina mera nakon utvrđene odgovornosti predviđen prestanak radnog odnosa zaposlenog, isto bi predstavljalo rizik da ustanova nema nastavnike u radnom odnosu, te da shodno članu 92. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, ne može da obavlja delatnost. Takođe, kada se govori o učenicima, u skladu sa Konvencijom o pravima deteta, koja je deo našeg unutrašnjeg pravnog poretka i na koju upućuje član 79. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, deca imaju pravo da slobodno izražavaju svoje mišljenje o svim pitanjima koja ih se tiču, pravo na slobodu izražavanja, pravo na slobodu udruživanja i slobodu mirnog okupljanja; navedenim članom zakona, između ostalog, predviđeno je i pravo na zaštitu i pravično postupanje ustanove prema detetu i učeniku", navodi se u pismu inspektorki.
Mere izrečene na način kako je predviđenom pomenutom šemom zapisnika zahtevaju sprovođenje postupaka protiv zaposlenih i učenika, što bi - tvrde dve inspektorke - dovelo do administrativnog kolapsa u ustanovama, te do toga da iste ne budu izvršive, što bi dodatno obesmislilo smisao postojanja i funkcionisanja prosvetne inspekcije, te značajno narušilo ugled i poverenje u prosvetnu inspekciju.
Navodeći da se nalaganjem da se postupa na navedeni način ulazi u samostalnost inspektora, inspektorke iz Zrenjanina napominju i da inspekcija treba jednako da postupa u istim ili bitno sličnim situacijama - uz podsećanje da je obustava rada u školama bilo više puta od početka školske godine - kao i da bi time inspektori prekoračili granice svojih ovlašćenja, sprovodeći nadzor nad primenom Zakona o štrajku.
"Dakle, sumirajući sve navedeno, postupanje na navedeni način predstavljalo bi korišćenje inspekcijskih ovlašćenja u svrhu zastrašivanja i pritisaka na učenike i zaposlene u prosveti, te bezbednosni rizik za prosvetne inspektore, odnosno korišćenje ovlašćenja prosvetnih inspektora za rešavanje celokupne situacije nastale u sistemu obrazovanja, koja predstavlja političko i sistemsko pitanje. Pored profesionalnih razloga, na kraju, ali nikako manje bitno, ističemo moralne i etičke razloge za obraćanje u vezi sa navedenim, odnosno obavezu da kao ljudi i građani ove zemlje ne podlegnemo pritiscima i najavama putem medija 'da će inspekcija raditi svoj posao', nego da zajedno sa ostalim građanima, učenicima, studentima i ljudima koji ih uče, budemo aktivni učesnici u uspostavljanju pravednog društva, lišenog korupcije i nepravde, u kome se zakoni neće primenjivati samo u odnosu na određena lica i u određenim situacijama", poručuju na kraju otvorenog pisma prosvetne inspektorke iz Zrenjanina Ivana Atanacković i Ružica Tapavički.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.