Protesti na Šodrošu: Sukobi, nasilje i privođenje građana (VIDEO)

„Most da, ali na drugom mestu“ – poruka je aktivista koji više od 100 dana kampuju na Šodrošu u Novom Sadu, s namerom da spreče seču šume i radove na izgradnji mosta koji je deo obilaznice oko Novog Sada, a za koji, kako tvrde, ne postoje potrebne dozvole, i koji bi trajno uništio prirodu u tom delu grada.

Protest protiv izgradnje mosta na Dunavu preko Dunavca Šodroš kod Novog Sada. Foto: FOTO TANJUG/ NENAD MIHAJLOVIC

Sukobi, nasilje i privođenje građana - u to je prerastao višemesečni mirni protest ekoloških aktivista na Šodrošu kod Novog Sada. Građani traže da se radovi kineske kompanije China Road and Bridge Corporation prekinu, da im se dozvoli uvid u arhitektonski projekat mosta, da ugovor sa kineskom kompanijom bude dostupan javnosti kako bi se znala njegova cena i studiju procene uticaja na životnu sredinu.

Ističu da nisu protiv izgradnje mosta, ali traže da izmesti na drugo mesto i da ne prolazi preko Ribarskog ostrva i Kameničke ade - zelene oaze grada i staništa više zaštićenih vrsta. 

Njihova borba postala je vidljivija pre manje od nedelju dana, kada su se na terenu pojavili radnici kineske kompanije kako bi postavili zaštitne ograde u okviru priprema terena za gradnju. Teren je obezbeđivala policija. U pokušaju da zaustave postavljanje ograde, došlo je do sukoba i nekoliko osoba je privedeno. Na terenu su se nekoliko dana ranije pojavile i mašine domaće kompanije “Milenijum tim” koja je trebalo da razminira teren, ali su se radnici sa mašinama povukli nakon višečasovne blokade aktivista.  

Republička građevinska inspekcija je u međuvremenu izvršila vanredni nadzor i utvrdila da se na lokalitetu ne izvode građevinski radovi, već samo njihova priprema i da investitor poseduje sve neophodne dozvole.

Kao jedinu spornu stvar - inspekcija je uočila da je građevinska tabla oštećena. S druge strane, ekološki aktivisti nastavljaju da insistiraju na transparentnosti projekta i veruju da je početak pripremnih radova za gradnju mosta uvertira za gradnju takozvanog „Novog Sada na vodi“ i pretvaranja zelenih površina u građevinsku zonu.

Na poslednjem protestu, nekoliko aktivista je povređeno, četvoro je privredeno, a potom pušteno na slobodu. 

Kineska kompanija u međuvremenu je saopštila da pripremne radove za buduće gradilište četvrtog mosta preko Dunava u Novom Sadu realizuje u skladu sa ugovorom i u skladu sa važećim zakonima i propisima. Najavljuju da će u slučaju svakog sledećeg remećenja radova podnositi tužbe, a od nadležnih organa će zahtevati podatke o osobama koje im nanose štetu.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.