Protesti poljoprivrednika u EU: Farmeri u Briselu tražili da ih Fon der Lajen ne ignoriše (VIDEO)
Protesti poljoprivrednika nastavljaju se širom Evrope! Evropski farmeri nezadovoljni su cenama svojih proizvoda, visokim porezima, strogim pravilima i nefer konkurencijom, pre svega zbog jeftinijih proizvoda iz Ukrajine koji preplavljuju evropsko tržište. Epicentar protesta danas je Brisel, gde je održan samit lidera Evropske unije; farmeri traže od predsednice Evropske komisije Ursula fon der Lajen da ne ignoriše njihove probleme.

Više od hiljadu traktora blokiralo je glavne saobraćajnice u prestonici Belgije, ali i zgradu sedišta Evropske unije u kojoj je danas održan samit lidera Evropske unije. Farmeri su sedište Unije gađali jajima i petardama i palili bale sena, a policija je ispalila suzavac na grupu poljoprivrednika koja je pokušala da ukloni zaštitnu ogradu oko zgrade. Zvaničnog odgovora Unije na zahteve poljoprivrednika još nema; samo pojedini evropski lideri poručuju da razumeju probleme farmera.
"Proizvodi poljoprivrednika u Evropi su visokog kvaliteta i zbog toga moraju da budu dobro plaćeni. Takođe, moramo da se postaramo da administrativni teret koji poljoprivrednici trpe ostane razuman", izjavio je Aleksandar de Kro, premijer Belgije, pred Samit.
Glavna tema današnjeg samita lidera Unije bila je pomoć Ukrajini. Iako je popustio i dao zeleno svetlo za slanje 50 milijardi evra pomoći Ukrajini, premijer Mađarske se, uoči samita, sastao sa belgijskim poljoprivrednicima; smatra da briselske birokrate ne shvataju ozbiljno zahteve građana na ulicama.
"Ponovo u Briselu! Zastupamo glas građana i pored toga što nas ucenjuju briselske birokrate", napisao je Viktor Orban, premijer Mađarske na društvenoj mreži "X".
Predsednik Francuske Emanuel Makron najavljuje da će se sastati sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen kako bi razgovarali o budućnosti evropske poljoprivrede. U međuvremenu, francuski premijer Gabrijel Atal predstavio je nove mere: država će ublažiti neka pravila, izdvojiti 150 miliona evra subvencija za stočare i pooštriti uslove za uvoz poljoprivrednih proizvoda iz zemalja koje nisu u Uniji. Posle te objave, predstavnici dva velika poljoprivredna sindikata najavili su obustavu protesta.
Protesti poljoprivrednika u Portugalu, i pored intervencije države i obećanja o 500 miliona evra pomoći, međutim, nisu obustavljeni. Slično je i u Španiji i u Italiji. Farmeri drugih evropskih zemalja najavljuju da će i oni izaći na ulice ako Evropska unija ne bude reagovala na zahteve poljoprivrednika.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.