Pukovnica Radovanović: Protest u Beogradu nosi određenu dozu rizika (VIDEO)

Pukovnica policije u penziji Slavica Radovanović izjavila je u specijalnom izdanju emisije Marker "Protest: petnaest za petnaest" da se o današnjem događaju ne može govoriti kao o skupu visokog rizika. "Skup nosi određenu dozu rizika zbog velikog broja građana koji dolazi u Beograd, međutim svi građani su govorili da dolaze na miran skup i da nemaju nameru da prave nerede. Skup sam po sebi zbog izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Srpske napredne stranke, koji govore da će se sa skupa napasti Skupština i druge institucije, nosi neku vrstu rizika", rekla je Radovanović.

Slavica Radovanović, pukovnica policije u penziji Foto: Insajder

Proteklih dana objavljen je snimak iz Novog Sada, na kojem se na sastanku navodno dogovaraju predstavnici grupe "Stav" i omladine Pokreta slobodnih građana na kojem su predlagali radikalizaciju protesta. Radovanović kaže da nije poznata pozadina tih osoba - da li su instruisani od nekoga ili je to njihova odluka.

"Sve to kada se dogodi, to je pitanje za tužilaštvo i tada tužilaštvo i policija treba da reaguju i procesuiraju takve ljude kao što je trebalo da pozovu i predsednika Vučića koji je imao takve najave šta će se desiti", rekla je Radovanović.


Radovanović kaže da nije zabrinuta zbog bezbednosti na ulicama Beograda danas, ali dodaje da je ništa ne iznenađuje "poznavajući manire Srpske radikalne stranke koja se pretočila u Srpsku naprednu stranku".

"Ako se setimo pre 16 godina kada je SRS vodila takve proteste, a na čijem čelu su bili (bivši predsednik Srbije) Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić imali smo žrtvu - mladića koji je nastradao u američkoj ambasadi. Ovo su identični maniri kao i tada, sve je to u stilu Vučića koji želi da izazove nemire. Građani treba mirno i dostojanstveno da prevaziđu takve provokacije", navela je Radovanović.


Radovanović kaže da kada se događaju skupovi poput današnjeg, da Ministarstvo unutrašnjih poslova u sklopu Odeljenja za javni red i mir i policajce koji su "u dobrom delu u kontaktu sa vođama navijača, sa ljudima koji dolaze u grad i drugi ih obaveštavaju da je određena grupa ljudi krenula".

"Ne može se situacija držati stopostotno pod kontrolom, ali dobar deo  tih grupa može i znam dok sam radila u Upravi policije za Grad Beograd, tamo je ceo grad a posebno ovaj deo gde su protesti, pokriven najsavremenijim kamerama, da možete da vidite lice i da ga identifikujete. Nemoguće je da se u ovde zadesi grupa ili pojedinac a da ne bude identifikovan", navela je Radovanović.


Tokom studentske blokade zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) povređen je jedan policajac; vlast je najpre optužila studente za napad, međutim posle se pojavio snimak na kojem se vidi da je policajca udario njegov kolega - pripadnik Žandarmerije. Nedelju dana kasnije, nije poznato da li su utvrđene sve činjenice tog incidenta. Radovanović je kazala da policija "ne može da ne zna i ne sme da ćuti" i da mora da saopšti građanima pravu istinu.

"Na to je obavezuje Zakon o policiji, a i građani su ti koji plaćaju policiju. Problem kod ovog slučaja ali drugih - imamo 'jednog čoveka' koji je sve i policajac i tužilac i sudija i koji sebi daje pravo da iznosi podatke o događaju kako on želi da se to dogodilo a ne kako jeste", navela je Radovanović.

"Povređenom kolegi najpre želim oporavak, ali mu i zameram što nije rekao šta se dogodilo nego se zahvaljivao predsedniku koji po ko zna koji put obmanuo građane. Čast i poštenje kod svakog čoveka, a posebno kod pripadnika policije i vojske je jača i važnija i ne sme da bude straha kod tih ljudi", rekla je Slavica Radovanović, pukovnica policije u penziji.  


Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.