Pukovnik policije u upravi fudbalskog kluba… i nije usamljen slučaj (VIDEO)
Iskustvo uzbunjivača u MUP-u Predraga Simonovića pokazuje sve manjkavosti sistema koji bi trebalo da štiti zakonitost rada policije, pa i njen ugled. On je naime ukazao na slučaj policijskog funkcionera, koji je bio u upravi jednog od klubova, a usledio je niz neobičnih dešavanja. Ceo slučaj Predrag Simonović detaljno dokumentuje i u svojoj knjizi Operativac i u razgovoru sa novinarima Insajdera. Imena izostavlja jer, kako kaže, ovo nije jedini primer, a cilj mu nije da upire prstom u pojedince već da ukaže na ozbiljan sistemski problem.

Major policije u penziji Predrag Simonović iscrpeo je sve pravne lekove u borbi sa sistemom, koju detaljno opisuje u knjizi Operativac koja je sama po sebi vid uzbunjivanja javnosti. Tako je bilo i kada je otkrio da je jedan visoki funkcioner službe MUP-a istovremeno u upravi jednog fudbalskog kluba.
“Čak mislim da su imena ovde i nebitna, ovaj bitna je funkcija, pukovnik, član SBPOK-a, zamenik načelnika odeljenja za suzbijanje organizovanog opšteg kriminala, znači iznad pukovnika je samo general, veoma visok čin- član upravnog odbora jednog fudbalskog kluba i da to čak postoji i na interenetu. Proverom na internetu utvrdio sam da je čovek postavio i sliku na sajtu kluba”, ispričao je Simonović u razgovoru za Marker.
U trenutku kada mu kolege iz Službe za borbu protiv organizovanog kriminala ukazuju na tu informaciju, Simonović je i dalje aktivni pripadnik MUP-a u toj istoj jedinici, ali i član Radne grupe za istraživanje ubistava novinara, iz koje je u to vreme i smenjen, bez objašnjenja, posle osam godina.
Bez saglasnosti rukovodioca
U aprilu 2019 nadležnoj službi MUP-a upućuje zahtev po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Između ostalog postavlja pitanje da li je taj policijski funkcioner imao saglasnost rukovodioca u MUP-u da bude član upravnog odbora fudbalskog kluba. Narednog meseca dobija odgovor da MUP ne raspolaže dokumentom koji sadrži tražene informacije.
“To znači da oni nemaju dokument kojim je nadređeni starešina dozvolio ili dao pristanak tom kolegi načelniku da radi dodatni posao u upravnom odboru fudbalskog kluba”, objašnjava Simonović.
Posle takvog odgovora Uprave kriminalističke policije, Simonović se u junu 2019. obraća Sektoru unutrašnje kontrole jer, ukoliko saglasnosti nema, onda postoji mogućnost da je prekršen Zakon o policiji. Kako mesecima nema odgovora šalje tri urgencije.
Dobija odgovor da su još u toku provere činjeničnog stanja i da će o rezultatima biti obavešten.
“To za tri dana sekretarica može da proveri. Cela ova moja priča pokazuje kako u stvari taj deo neki sistema funkcioniše, na koji način se štite ti neki visoki rukovodioci”, kaže Simonović.
“Kreativna” tumačenja Zakona
Simonović traži uvid u predmet i u spisima između ostalog nalazi dopis policijskog funkcionera angažovanog u fudbalskom klubu, bez zavodnog broja, o tome da je o tom angažmanu usmeno obavestio rukovodioca. Datum kada je sačinjen dopis bio je neradni dan.
Simonović ide korak dalje:
“Ja sam uputio dopis Sektoru unutrašnje kontrole da me obavesti po kom to zakonu i po kom to članu zakona može usmena saglasnost i da li su oni proverili da li je viša instanca dala makar usmenu saglasnost kolegi pukovniku. Međutim u tim spisima koje sam ja gledao ne postoji nijedna druga službena beleška, tako da mislim da se Sektor unutrašnje kontrole nije bavio time. Isto, nikad mi nije ni odgovoreno na to.”
U međuvremenu je obavešten da policijski funkcioner nije dobijao naknadu u fudbalskom klubu već je volontirao, iako to nije predviđeno Zakonom o policiji, već samo postoje spojivi i nespojivi poslovi.
“Mislim da nijedan zakon ne predviđa da da pukovnik policije može da volontira u fudbalskom klubu. Može da volontira u crvenom krstu, a ne znam ni to kad bi volontirao jer nema vremena”, objašnjava Simonović.
“Kontrola” Sektora unutrašnje kontrole
Kako Sektor unutrašnje kontrole nije uradio svoj posao, Simonović u februaru 2020. upućuje novi dopis i traži proveru rada Sektora unutrašnje kontrole. Radna grupa koju je formirao tadašnji ministar Nebojša Stefanović zaključuje da je sve završeno odgovorom da je policijski funkcioner volontirao u fudbalskom klubu.
“Čak nije ni pitanje da li mu je plaćeno ili ne, ne znam šta radiš u upravnom odboru, to bi trebalo neko time da se pozabavi, šta vi funkcioneri radite u upravnim odborima, koja je vaša uloga tamo i što je najbolje- kad radite”, kaže Simonović.
On se potom obraća i Skupštinskom odboru za unutrašnje poslove i navodi da postoji više policijskih funkcionera angažovanih u fudbalskim klubovima, pa i fudbalskim savezima. Skupštinski odbor, koji bi trebalo da obavlja spoljnu kontrolu, njegov dopis dostavlja MUP-u, kabinet ministra ponovo formira radnu grupu, koja donosi isti zaključak – ne postoji problem jer je reč o volontiranju.
“Ja mislim da je to bitno da javnost čuje, eto sad u ovoj situaciji šta se dešavalo sa navijačima i kakva je bila situacija u celoj zemlji i taj jedan nespokoj koji prati ljude što slušaju šta se dešavalo”, kaže između ostalog u razgovoru za emisiju Marker Insajder televizije major u penziji i uzbunjivač Predrag Simonović.
Policijski funkcioner koji je volontirao u klubu u međuvremenu je izmešten iz Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, ali je ostala loša poruka jer je omogućeno da funkcioner policije bude u rukovodstvu klubova, u kojima se ne samo postavlja pitanje tokova novca, već se ćuti o kriminalnim aktivnostima pripadnika navijačkih grupa.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.