Radosavljević: Francuska dobar izbor strateškog partnera za razvoj civilnog nuklearnog programa (VIDEO)

Memorandum koji je usvojila Vlada u tehničkom mandatu prirodna je posledica političke situacije u zemlji i odnosa institucija prema građanima, koji traje decenijama, kaže za Insajder stručnjak za energetiku Miodrag Kapor.

Foto: Raimond Spekking/Creative-Commons-Licence CC BY-SA 4.0

Pored zakonitosti, otvorena su i pitanja poput opravdanosti te velike investicije, ali i stručnosti onih koji bi bili angažovani dok ta ulaganja traju.

Za izgradnju četiri manja nuklearna postrojenja, sa kapacitetom od oko 1,5 gigavat sati, što je dovoljno struje za potrebe privrede i građana u narednih nekoliko decenija, potrebno je uložiti 7,5 milijardi evra. Taj novac nemamo, ali ni stručnjake koji bi razvili program. 

Pitanje bez odgovora je i da li bi i kada takva investicija, sve i da je obezbedimo, mogla da nam se isplati.

"Ono što je problematično je što mi sada treba da uložimo 7,5 milijardi i da u narednih 50 godina, da ta isplativost bude i u situaciji kada država nema sredstava i za neke druge stvari, a ima i visoku zaduženost, stvarno se postavlja pitanje da li je to prioritet. Ja mislim da je ulaganje u energiju prioritet, ja mislim da jeste; odnosno ulaganje u druge vidove energije osim termoelektrana iz uglja ima i neko šire zdravstveno i druga pitanja, koje svakako treba staviti u ovu kalkulaciju“, kaže za Insajder profesor Fakulteta FEFA Goran Radosavljević.

Za strateškog partnera u toj kalkulaciji izabrali smo Francusku, najveću nuklearnu silu u Evropi. Francuska u nukleranim reaktorima proizvodi čak 70 odsto struje koju potroši. Moglo bi da se kaže da je to situacija u kojoj svi dobijaju; Srbija, koja proizvodnju struje sa fosilnih goriva mora da preorijentiše na neki drugi, zdraviji program, ali i Francuska, u velikoj meri zavisna od nuklearne energije, nekoliko poslednjih godina opterećena protestima zbog te proizvodnje, kvarovima i remontima nuklearki, ali i neusaglašenočću sa energetskim ciljevima Evropske unije.

"Mislim da je Francuska, kao zemlja sa velikim iskustvom, kapacitetom u znanju i ostalom, a i kompanija koja se bavi time nekoliko decenija unazad, ja mislim da je Francuska dobar izbor. Vezivanje za jednog partnera koji će da vam izgradi postojenje za nuklearnu energiju, to je vezivanje za partnera sa kojim ćete biti narednih 50 godina u tom partnerstvu, vi ćete morati da kupujete nuklearno gorivo, servisirate i sve drugo i msilim da je sa tog stanovišta Francuska sigurno pouzdan partner“, smatra Radosavljević.

I to bi, za početak, bila veoma dobra vest, da Srbija ima Staretgiju razvoja proizvodnje nuklerane energije. U ovoj situaciji, eventualna korist od odluke da se ulaže u razvoj nuklearnog civilnog programa mogla bi da bude vidljiva tek za nekoliko decenija.

Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.