Rak pluća u Srbiji na prvom mestu po stopi umiranja (VIDEO)
U godini u kojoj je počela pandemija korona virusa (2019.) registrovano je gotovo dvadeset miliona ljudi koji boluju od malignih bolesti, a istovremeno je od kancera umrlo gotovo deset miliona ljudi. Rak u Srbiji, svake godine odnese dvadeset hiljada života: po stopi oboljevanja smo na četrnaestom mestu u Evropi, a po stopi umiranja, na drugom.

Broj novoobolelih od malignih bolesti svakodnevno raste, a rak na globalnom nivou, kažu stručnjaci, gotovo da poprima razmere epidemije. Porast broja obolelih vezuje se za nekoliko faktora, među kojima je i socijalno-ekonomski razvoj.
Direktor klinike za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, dr Mihailo Stjepanović, objašnjava da je rak pluća vodeći uzrok oboljevanja i umiranja kod muškaraca u Srbiji.
„Nažalost simptomi raka pluća se javljaju dosta kasno zato što su pluća veliki organ i tek kada promena naraste do nekoliko centimetara javljaju se prvi simptomi kao što su kašalj sa iskašljavanjem krvi, otežano disanje bol i probadanja u sredogruđu. Kada se promena otkrije na vreme, kada je mala, kada nema metastaza, kada je u prvom inicijalnom stadijumu - postoji mogućnost za potpunim izlečenjem jer može hirurški promena da se odstrani. Nažalost mali broj slučajeva se otkrije u inicijalnoj fazi, uglavnom se otkrije kada pacijent ima metastaze i kada je lečenje dosta složenije“, kaže dr Stjepanović.
Preventivni programi u rаzviјеnim zеmljаmа doveli su dо znatnog smаnjеnjа stope оbоlеvаnjа i umiranja, posebno kod raka dojke.
Vršilac dužnosti direktora Instituta za onkologiju i radiologiju dr Milan Žegarac navodi da se, na primer u Francuskoj, većina pacijenata sa karcinomom dojke otkrije u pretkliničkoj fazi.
„To znači da se otkrije taj tumor kada se i ne pipa nego se otkrije skrining programima, i vi imate jako dobar uspeh ako mi otkrijemo u toj fazi bolesti. To je nešto čemu treba težiti a to je jedino ako sprovedemo intenzivni skrinig“, dodaje dr. Žegarac.
Rak dojke je vodeći uzrok oboljevanja i umiranja žena u Srbiji. Samo ove godine, rak dojke je dijagnostikivan kod gotovo pet hiljada žena, dok je bitku izgubilo njih hiljadu i šest stotina.
Načelnica Odseka za skrining karcinoma grlića materice GAK „Narodni front“, dr Aleksandra Pikula, navodi da se u Srbiji godinama pokušava rad na ranom skrinigu karcinoma.
„To znači da se u populaciji žena koje nemaju tegobe, one pregledaju u određenim vremenskim razmacima, to je bilo organizovano na nivou primarne zdravstvene zaštite međutim jako mali odziv pacijentkinja je bio, negde između petnaest i dvadeset odsto“, objašnjava dr Aleksandra Pikula.
Tokom 2020. godine u Srbiji je od kancera grlića materice obolelo oko hiljadu žena, dok je više od četiri stotine umrlo od te bolesti, uprkos tome što se leči, ukoliko se otkrije na vreme.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.