Rat u Ukrajini: Zaraćene strane ukopane u rovove, o primirju ne razmišljaju (VIDEO)
Rat u Ukrajini traje skoro dve godine koje su obeležili razaranje - pre svega istoka Ukrajine, i pola miliona poginulih i ranjenih na obe strane. U 2024. godinu, Ukrajina i Rusija ulaze ukopane u rovove i oslabljenih vojnih kapaciteta, zbog čega sada ne deluje da će ishod rata biti odlučen na frontu. Međutim, uprkos tome, ni Kijev ni Moskva nisu spremni da razgovaraju - bar o primirju.

U prošlu godinu Ukrajina je ušla puna optimizma i sa visokim vojnim elanom – odbranjen je Kijev, oslobođen je istočni deo države koji je Rusija okupirala na početku rata i naneti su znatni gubici ruskoj vojsci. U takvoj atmosferi kovan je novi ambiciozni plan – pripremana je velika ofanziva koja je trebalo da oslobodi jug i istok zemlje. Međutim, kada je počela, ispostavilo se da moderna zapadna tehnika i volja Ukrajinaca nisu dovoljne za probijanje čvrsto utvrđenih ruskih linija. U 2024. godinu, Ukrajinci su realnije ušli.
"Čini mi se da postoji određena doza optimizma na ukrajinskoj strani, ali da su sve češći komentari da su resursi pri kraju, pre svega po pitanju ljudstva. Najavljuju se novi krugovi mobilizacije, najavljuje se proširivanje starosne granice. Pitanje je u kom će smeru to i kako ići. Ima će uticaja svakako isporuka aviona F-16. Imaće to svog uticaja, nisam od onih koji će reći da će to preko noći da preokrene bojište, daleko od toga", izjavio je za Marker Vlade Radulović, vojni analitičar.
Kada je pred kraj jeseni postalo jasno da velika ukrajinska ofanziva neće biti uspešna, inicijativu je preuzela Rusija. Novi talasi ofanzive na jugu i istoku Ukrajine započeti su u svim pravcima, a najveće borbe vode se oko Avdijivke, čvrsto utvrđenog grada koji je na liniji fronta još od 2014. godine. Rusku ofanzivu, poput ukrajinske, prate veliki gubici u ljudstvu i tehnici.
"Ne treba živeti u iluziji, i Rusi imaju gubitke, i Rusi imaju izazove, znatno manje nego Ukrajinci kada govorimo o sredstvima ratne tehnike i o municiji i o ljudstvu, prosto imaju veći korpus, što bi se reklo, iz koga mogu da crpe sve nabrojano, ali u mnogome će bar početak godine diktirati vremenske uslove, dakle kako tlo bude i kako je situacija na terenu bude vladala, to će svakako uticati na ofanzivne operacije", rekao je Radulović.
Situacija na terenu, gde su obe strane u rovovima, bez vojnog potencijala koji su donedavno imale, i uz lokalne ofanzive od kojih ne mogu da se očekuju znatne promene, nameće pitanje: da li je vreme da se razmišlja o prekidu vatre?
"Iz te perspektive posmatrano čini se da je možda i najrazumnije rešenje bilo da dođe do određene vrste, bar primirja, ako ništa drugo, na ovim pozicijama na kojima se sada obje strane nalaze. Ukrajinci nisu za to najmanje iz dva razloga. Opet, razumljivo, prvi je da oni žele da oslobode svoju zemlju i to je apsolutno jasno i potpuno ispravno, a drugi je da se oni pribojavaju i mislim da imaju podršku u tom i od Zapada, da se oni pribojavaju da bi Rusija, što i te kako je tačno, da bi Rusija iskoristila to primirje samo da prosto nadoknadi sve one gubitke koje je pretrpela u periodu i da se pripremi za neki novi talas borbi", naveo je Radulović.
Poput Kijeva, ni Moskva ne razmišlja o primirju - kraj prošle i početak nove godine obeležili su masovni ruski raketni napadi na gradove širom Ukrajine; za deset dana poginulo je 90 ljudi, a više od 400 je ranjeno.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.