Reljanović za "Marker": Botovanje u radno vreme u javnoj upravi je nezakonito (VIDEO)

Ukoliko pojedinac zaposlen u javnom preduzeću ili ustanovi botuje u radno vreme koristeći javne resurse morao bi da dobije otkaz i taj otkaz bi bio zakonit, kaže gostujući u "Markeru" naučni saradnik Instituta za uporedno pravo Mario Reljanović.

Mario Reljanović, naučni saradnik Instituta za uporedno pravo. Foto: Insajder

"Tu nije reč o revanšizmu. To ne sme da se radi u radno vreme i korišćenjem javnih resursa jer su to resursi svih građana i oni ne smeju da se koriste u svrhu slanja političkih poruka“, ističe Mario Reljanović.

O tome, kako dodaje, prvi treba da vodi računa poslodavac. 

"Problem nastaje kada se posumnja da ih upravo poslodavci i zapošljavaju“, navodi Reljanović i dodaje da onda postoje druge instance - svako javno preduzeće i javna ustanova ima svog osnivača kao što su ministarstva ili jedinice lokalne samouprave, "Te u njima treba tražiti odgovorne“, kaže Mario Reljanović.

Pored njih, kako ističe, postoji i institucija Državnog revizora koja bi mogla postupati ukoliko se utvrdi da postoji nenamensko korišćenje javnih sredstava.

"Na kolektivno kršenje radnih prava država mora da reaguje“

Komentarišući spisak Međunarodne konfederacije rada na kojem su preduzeća koja u svetu krše prava radnika, a na kojem su i dve firme iz Srbije - Javno preduzeće “Pošta Srbije” i Kompanija Jura, Mario Reljanović objašnjava da ukoliko određena kompanija krše prava radnika država mora da reaguje.

"Ako ništa drugo, preko nadzornih organa, preko inspekcije rada a kasnije kroz pravosudni sistem“, ističe i dodaje da je u drugim zemljama praksa da ukoliko određena kompanija krši prava radnika kontinuirano, sistematski i masovno ne može dobiti subvencije države, što u Srbiji nije slučaj.

Uloga Inspekcije rada je formalno značajna prema Zakonu o radu, ističe.

"Međutim ono što pričamo već godinama unazad Inspekcija rada organizovana je tako sa malim sredstvima za rad i sa malim brojem ljudi, koji nije dovoljan, u praksi sa ovlašćenjima koja nisu uvek jasno definisana i dovoljna da njihova intervencija napravi neku promenu u praksi“, ističe Reljanović.

Na pitanje koliko je Inspekcija rada samostalna u praksi, Reljanović ističe da je inspekcija samostalna u mnogim slučajevima u kojima nisu vezani za politički osetljive kategorije poslodavaca, a tu, kako dodaje, pre svega misli na strane investitore ali i na neke druge koji su povezani sa političkim strukturama. 

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.