Sagovornici Insajdera: Navode o uštedi odlaganjem grejne sezone potkrepiti analizom troškova i ulaganja (VIDEO)
Srbija je odlaganjem grejne sezone za dve nedelje uštedela 50 miliona evra, tvrdnje su ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović, na koje reaguju i stručnjaci i građani. Dok stručnjaci kažu da je uštedu moguće utvrditi jedino temeljnom analizom drugih ulaganja i troškova, udruženja za zaštitu prava potrošača građane savetuju da od lokalnih samouprava traže umanjenje računa za period u kom nije bilo grejanja.

Da bismo bili sigurni da je država uštedela 50 miliona evra odlaganjem grejne sezone, morali bismo da raspolažemo većim brojem podataka, kaže Milun Babić, predsednik Skupštine Saveza energetičara Srbije. Za početak je potrebno da znamo koliko smo struje uvezli, a koliko proizveli, kao i koju smo količinu uglja potrošili na proizvodnju struje u drugoj polovini oktobra, kada smo stanove dogrevali električnom energijom.
„Mislim da bi ministarka, ja nemam razloga da u nju sumnjam, došla je iz bankarskog sektora i mislim da se razume u brojke, ali ona bi morala, ako bi želela da bude i ona i vlada i kompletna državna uprava kredibilna, da odmah istakne jednu kompletnu računicu na sajtu Ministarstva rudarstva i energetike i da građani mogu jednostavno to da provere“, kaže Babić
Ministarka Dubravka Đedović tvrdi da u oktobru nismo mnogo potrošili na uvoz električne energije. Ona je u intervjuu za TV EuroNews rekla da je uvoz struje u oktobru bio minimalan. „Pričamo o par miliona evra troška, ako poredimo sa celom godinom, da je oko 700 miliona evra uloženo u kupovinu struje zato što su proizvodni kapaciteti bili dobri“, rekla je Đedović.
Kako smo uvezli manje struje, bilo je neophodno da je više proizvedemo, za šta je potrebna i dovoljna količina uglja. Visokokaloričnog uglja nemamo dovoljno, pa je Vlada u maju odobrila uvoz četiri miliona tona do kraja sledeće godine, a deo tih količina potrošen je prošlog meseca. Stručnjaci smatraju da bismo dugoročnu uštedu postigli, da smo taj ugalj koristili za proizvodnju struje tokom najhladnijih meseci.
„Ne možete vi za mesec dana što ste startovali rudnike i kompletno ljudstvo u proizvodnji da uštedite nešto. To može da znači samo da za tu sumu nisu platili struju iz uvoza“, objašnjava Babić.
Postavlja se i pitanje koliko su oštećeni građani koji tokom cele godine plaćaju grejanje, a nisu ga imali u drugoj polovini oktobra.
„Građani, tj. vaši gledaoci treba da znaju sledeće, da se ovde radi o nepoštenoj poslovnoj praksi, na osnovu Zakona o zaštiti potrošača koji kaže da se ne može naplatiti usluga koja nije izvršena. To je suprotno i Zakonu o obligacionim odnosima“, kaže za Insajder Radomir Ćirilović, predsednik Udruženja za zaštitu prava potrošača Prosperitet.
Udruženje poziva građane da od svojih lokalnih skupština traže umanjenje računa za grejanje, za drugu poloivinu oktobra.
„Mislim da teret ne treba da snose samo potrošači, a da se država hvali da je uštedela. Šta si ti uštedeo, nisi potrošio tu količinu gasa, a ja sam morao da kupim grejalicu, morao sam da nađem alternativni vid grejanja, da mi se deca ne bi smrzavala i da moram pritom da kupim grejalice i koješta drugo?“, pita državu Ćirilović.
Ministarka energetike, s druge strane, podseća da država pomaže građanima subvencionisanim cenama struje i gasa, i da je u kriznim vremenima neophodno da svi ponesemo deo odgovornosti.
„Šta će se i koja će se odluka doneti, to je svakako u nadležnosti lokalnih samouprava, ali smo svi malo pojedinačno, a i kolektivno odgovorni da se potrduimo da trošimo manje, da bismo olakšali svima život“, dodaje ministarka Đedović.
Nije poznato koliko je EPS potrošio uglja, kako bi proizveo dovoljno struje za privredu i građane u oktobru. Tek treba izračunati da li će i koliko novca toplane vratiti građanima, a tek na osnovu svih tih podataka mogla bi da se izvede okvirna računica o uštedi države odlaganjem početka grejne sezone za 1. novembar.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.