Sastanak u Briselu o dinaru: Neizvesno ko će predstavljati kosovske vlasti (VIDEO)

Međunarodna zajednica želi da Beograd i Priština dođu do zajedničkog rešenja za probleme koji su nastali na Kosovu i Metohiji, kada je Centralna banka Kosova ukinula dinar. Međutim, još uvek se ne zna da li će pored predstavnika kosovske Centralne banke biti i predstavnik kosovske vlade - u Briselu gde bi trebalo da razgovaraju sa beogradskom delegacijom uz posredovanje specijalnog izaslanika Evropske unije za dijalog Miroslavom Lajčakom.

Foto: Tanjug/ Photo/Marjan Vucetic, file

Uprkos mnogobrojnim pozivima međunarodne zajednice da odloži svoju odluku o ukidanju platnog prometa i dinara na Kosovu i Metohiji, kosovska Vlada poručuje da je to odluka Centralne banke i da je zakonita.

Koliko je situacija ozbiljna svedoči i poziv za sastanak u utorak, 27. februara, koji je lično uputio specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Mirolsav Lajčak. Pre pet dana glavni pregovarač Prištine Besnik Bisljimi je izjavio da je odbio poziv, jer to nije sastanak na koji treba da ide glavni pregovarač.

Prema Bislimijevoj oceni, pitanje dinara nije deo dijaloga. U međuvremenu je kosovska Centralna banka saopštila da će njen predstavnik učestvovati na sastanku u Briselu, dok je još uvek neizvesno ko će predstavljati kosovsku Vladu.

Sa druge strane, glavni pregovarač Beograda i ujedno direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković će ići u Brisel, objavio je Tanjug. Međunarodna zajednica insistira da se svi, pa i problem dinara, mogu rešiti samo pregovorima, bez obzira što su i neki prethodni dogovori postignuti u Briselu različito tumačeni u Beogradu i Prištini pa i obesmišljeni.

“U Prištini postoji široki konsenzus među Albancima da je to pitanje koje ne može da se rešava u pregovorima, a razlog tome je velika količina dezinformacija kojom ova vlada svoje većinsko stanovništvo bombarduje u poslednjih dana, a to je da je za kosovske Srbe bitna valuta, dinar, a ne ono što zapravo jeste, a to je da se finansiraju vitalne institucije koje su neophodne da Srbi ostanu da žive na Kosovu. I kao drugo, da time sprečavaju kriminal i pranje novca, da se u džakovima dovoze pare preko Jarinja, što je takođe netačno, jer taj novac koji je ranije dolazio, dolazio je u posebnim kontejnerima koji su namenjeni za novac, u blindiranim vozilima sa svom papirologijom koja je bila neophodna od firme koja je ovlašćena”, kaže za Insajder Isak Vorgučić, direktor RTV Kim.

I dok je neizvesno ko će sve biti na sastanku u Briselu, ljudima koji zavise od primanja dinara, je potrebno da im problem bude što pre rešen:

"Za Beograd postoji teži i dugotrajniji način da reši problem dinara, odnosno finansiranja srpskih institucija na Kosovu, a to je da ozbiljno sedne da pregovara sa Prištinom, da pre toga ponudi neka rešenja koja bi bila prihvatljiva za obe strane i da taj problem reši. Kratkoročni način, ali koji može ukoliko hoće da primeni odmah, to je da recimo iskoristi logistiku koju inače koristi kada ljude treba odvesti na mitinge u Srbiju sa Kosova, kada se ljudi odvode na glasanje u gradovi u centralnoj Srbiji, dakle isto tako mogu i sada da organizuju autobuse koji bi te ljude prevezli do banki, bankomata u centralnoj Srbiji gde mogu da podignu novac, da ga razmene za evra i da ga koriste na Kosovu“, predlaže Virgučić.

Osim sa srpskom zajednicom na Kosovu, pa i Beogradom, vlasti u Prištini zbog naprasnih odluka poput ukidanja dinara imaju problem i sa opozicionim albanskim partijama. Oni zameraju Aljbinu Kurtiju i njegov vladi što je zbog ove odluke ugrozila dobre odnose sa međunarodnim partnerima. I opozicija u Prištini smatra da evro treba da bude jedina valuta, ali da se u dogovoru sa zapadno evropskim zemljama nađe rešenje koje bi i Srbima dalo dovoljno vremena da pređu na evro.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.