Savet za sprečavanje vršnjačkog nasilja: Formiran nedelju dana posle masakra u školi, danas se prvi put sastao (VIDEO)
Radna tela, saveti, platforme… različita tela sa istim ciljem: da se iskoreni nasilje među decom. Na žalost, bezuspešno. Poslednje telo te vrste formirano je nedelju posle masakra u osnovnoj školi, Savet za sprečavanje vršnjačkog nasilja, koji se danas prvi put sastao.

Pretila drugarici iz odeljenja, ponižavala je naočigled brojnih đaka, pa je gurnula niz stepenice, druga sve to snimala – mediji već danima izveštavaju o vršnjačkom nasilju u Osnovnoj školi u Mirijevu. Taj, poslednji u nizu slučaj, samo potvrđuje već poznatu statistiku - svako četvrto dete u Srbiji žrtva je vršnjačkog nasilja. Video-snimci nasilja najčešće završe na društvenim mrežama. Javnost reaguje burno, ali rasplet incidenata uglavnom ostane nepoznat.
U slučaju iz Trstenika, kada su krajem prošle godine trojica učenika Tehničke škole profesorki engleskog izmakli stolicu i sve to snimali telefonom, epilog je poznat.
Jedan od nasilnika se ispisao iz škole tokom vaspitno-disciplinskog postupka, a nastavničko veće prvobitno je donelo odluku da druga dva đaka budu izbačena iz škole.
Međutim, ta odluka je poništena zbog propusta u proceduri. Posle toga, sproveden je pojačan vaspitni rad sa učenicima, a kažnjeni su ukorom i smanjenom ocenom iz vladanja.
Taj slučaj bio je okidač za proteste prosvetnih radnika, formirana je Radna grupa unutar Ministarstva prosvete koja je donela niz mera – poput one da ocena iz vladanja utiče na prosek učenika, kao i da učenik srednje škole neće moći da se ispiše sve dok ne bude završen vaspitno - disciplinski postupak. Te mere do danas nisu primenjene, jer se čeka izmena zakona.
Nekoliko meseci posle incidenta, direktor Tehničke škole podneo je ostavku.
Ostavku je pre nekoliko dana iz, kako je navela, ličnih razloga, dala i direktorka Osnovne škole „Drinka Pavlović“ u Beogradu. Ona je to učinila nakon što je u medijima voditeljka Milica Kon govorila o nasilju koje je pretrpela njena ćerka, učenica prvog razreda te škole.
Koliko je nasilje u školama ozbiljan problem društva, saznalo se još 2011. godine, kada je četrnaestogodišnji Aleksa Janković iz Niša izvršio samoubistvo zbog vršnjačkog nasilja koje je trpeo u školi, a koje su nadležni zataškavali. Zbog tog slučaja napisan je predlog takozvanog Aleksinog zakona koji je trebalo da pomogne rešavanju tog problema, ali taj zakon nikada u potpunosti nije usvojen.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.