Savetnik ministarke prosvete: Rektori su kao engleske kraljice, ne isključujem mogućnost daljeg ulaska policije na fakultete (VIDEO)
Specijalni savetnik ministarke prosvete i redovni profesor Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, prof. dr Vladimir Jakovljević izjavio je u specijalnom izdanju Markera "Studenti u Novom Pazaru, biciklisti ka Strazburu, u Beogradu sabor 'Ne damo Srbiju'" da će studenti izgubiti akademsku godinu ukoliko do 22. aprila ne obustave blokade. "Svaki fakultet ima svoje specifičnosti, sigurno su u mnogo u komplikovanijoj situaciji medicinske struke, prirodnjačke struke, biologija, hemija, fizika i matematika koji imaju ozbiljne praktične vežbe koje moraju da sprovedu a zatim i tehnički. Fakulteti društveno-humanističkog karaktera sigurno to mogu mnogo jednostavnije da urade jer njihove grupe za vežbe i za predavanja su mnogo veće. Recimo, na medicini imate određeni broj sati koji morate da provedete sa pacijentima", naveo je Jakovljević.

Jakovljević naglašava da što pre počne nadoknada - biće efikasnija.
"Iako ja lično, kao nastavnik fakulteta moram da kažem da će to sve što bude urađeno po tom brzom sistemu biti manje kvalitetno nego da je urađeno na vreme", rekao je Jakovljević.
Ministarka prosvete je pominjala da je taj rok 15. april i da će, ako do tada ne prekinu blokade, to dovesti do reakcija nekih drugih državnih organa, poput pravosuđa. Na pitanje da li to znači da će se pokretati postupci protiv uprava fakulteta pa i studenata, Jakovljević kaže da se to već radi, ali da protiv studenata nije pokrenut nijedan postupak.
"Ministarstvo prosvete nema taj mandat, to mogu da urade uprave fakulteta - da pokrenu disciplinske postupke protiv studenata ukoliko naprave prekršaj", naveo je on.
Jakovljević podseća da su fakultetima sredinom marta poslati dopisi kojim se, kako navodi, ukazuje na njihova prava i obaveze i zaključak Vlade koji je posle donet, a na osnovu čega je smanjena plata.
"Vrlo je prosto, čim je prekomponovano radno vreme - vrlo je prosto - da ne ulazimo u filozofiju - kada smo poslali dopis univerzitetima da se izjasne da li ima nastave ili nema i zbog čega ako nema nastave - tu je bilo takvih izveštaja a mi svi vidimo šta se dešava da maltene sve u najboljem redu a samo nema studenata. Pokrenuli smo inspekcijski nadzor i nakon toga idu prekršajne prijave pa fakulteti moraju da budu spremni da snose posledice za to što ne rade. Stvar je prosta - niko ne spori studentima pravo da iskažu svoj revolt, protest protiv anomalija u društvu, tu smo svi saglasni", rekao je on.
Jakovljević navodi da ako se sublimiraju prva tri studentska zahteva koji su izneti zbog pada nadstrešnice u Beogradu i pogibijom 16 ljudi, oni se svode na to da institucije treba da funkcionišu.
"To je jedna kontradiktornost; tvrdite da institucije treba funkcionišu a onda blokirate rad određene institucije. Nisu fakulteti krivi što je pala nadstrešnica i nisu oni ti koji sprovode istragu i treba da hapse. Imate ogromnu populaciju studenata koju nazivam 'tihom većinom', uz dužno poštovanje ove emocije i ovog zanosa koji ovi mladi ljudi imaju", dodao je on.
Specijalni savetnik ministarke prosvete kaže da mu je drago da je "ustala intelektualna omladina", ali da "zamera" što njihov bunt koketira sa političkim buntom.
"Imate veliku većinu studenata koju ove ili ne interesuje ili ne interesuje dovoljno i hoće da studiraju", kazao je Jakovljević.
Na pitanje na osnovu kojih podataka to tvrdi, Jakovljević odgovara:
"Svaki pokušaj ankete je sprečen a smatram da je najveća odgovornost ne na rektorima univerziteta protiv kojih su podnošene krivične prijave ili na rektoru Univerziteta u Beogradu (Vladan Đokić) koji je iz samo njemu znanih razloga došao u centar pažnje - jer rektori su 'engleske kraljice', oni su koordinatori rada fakulteta a fakulteti su ti koji treba da sprovode nastavni proces. Prema tome, rukovodstvo fakulteta se ponašalo u ovoj situaciji prilično indiferentno i oni sa aspekta Ministarstva prosvete i mog ličnog aspekta, kao nekoga ko je bio dekan šest godina, oni snose odgovornost za ovo što se dešava. Ne ulazeći u njihove motive - da li intimno podržavaju studente ili se nisu snašli, u svakom slučaju je greška na njima", naveo je Jakovljević.
Ministarstvo prosvete podnelo je 37 prekršajnih prijava protiv visokoškolskih ustanova i dalo im rok da započnu sa nastavom i ispitima. Nakon toga, ako se ogluše, najavljuju se novčane kazne. Na pitanje šta misli o tome, kao profesor ali i kao savetnik u vladi, Jakovljević odgovara da taj potez Ministarstava došao - kasno.
"To je trebalo uraditi još u januaru jer očigledno kada uvedete finansijske mere, onda imate više metoda prinude kojima svaka država raspolaže - to su metode represije koje nisu popularne, pogotovu ne u univerzitetskoj populaciji a druge su finansijske metode. Očigledno su finansijske metode urodile plodom, pa bih studentima rekao, uvažavajući njihov entuzijazam, da je njihovim profesorima malo pao entuzijazam u momentu kada su ih lupili po džepu. Počeli su nešto da rade. Od kraja novembra u Beogradu, a od sredine decembra praktično u celoj akademskoj javnosti sistem ne funkcioniše. Nema vežbi, nema predavanja sem na par fakulteta a svi uredno primaju plate i nikome se 'ne upali lampica' da li je to moralno", naveo je Jakovljević.
Zakon o visokom obrazovanju garantuje integritet, nepovredivost akademskog prostora i da policija ne bi smela da ulazi osim na poziv dekana ili uprave. Na pitanje da li isključuje mogućnost ulaska policije na fakultete, Jakovljević odgovora da ne isključuje.
"Mislim da je 2019. bila simultana blokada filozofskog fakulteta i kod nas i kod njih i onda policija stoji ispred fakulteta i u toj demokratskoj zemlji kaže: 'Imate 15 minuta da napustite fakultet, inače mi ulazimo'. I to su i uradili. Predsednik SAD Donald Tramp je to uradio na Stanfordu ili Harvardu", rekao je on.
Dva i po meseca od početka drugog polugodišta i dalje su pojedine škole, pre svega beogradske gimnazije, u svojevrsnoj blokadi. Na pitanje da li je u tim slučajevima školska godina ugrožena, Jakovljević odgovara da jeste.
"To je van mog sektora, ali vidim da su tu ugroženi maturanti koji treba da polažu prijemne ispite za fakultete", izjavio je Jakovljević.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.