Savo Manojlović za Insajder Intervju: Građani su ti koji stalno brane sopstvenu državu na ulici (VIDEO)

Više od tri meseca od pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, kada je petnaestoro građana izgubilo svoj život, obeležile su studentske blokade i sve masovnija podrška građana studentskim zahtevima širom Srbije. Studenti se i dalje ograđuju od svih političkih aktera, uključujući i predstavnike opozicije. Oni zahtevaju ispunjenje zahteva - insistirajući da se zakoni poštuju, a da nadležne institucije rade svoj posao. Savo Manojlović iz pokreta Kreni-Promeni u Insajder Intervjuu ističe da su građani ti koji stalno brane sopstvenu državu na ulici.

Savo Manojlović. Foto: Insajder

Savo Manojlović iz pokreta Kreni-Promeni kaže da su “građani poslednja linija odbrane ustavnog poretka” i ističe da studenti, u vrednosnom smislu, govore o ključnim problemima društva - potrebi da institucije rade svoj posao, da nema koruptivnog sistema i da se spreči ekološko uništavanje države. On ističe da su studenti uspeli da preskoče rovove podela i da stvore spone solidarnosti.


“Ono što je definitivno glavni potencijal ovoga, jeste širina koju ovaj studentski pokret uspeva da zahvati i apsorbuje sve društvene činioce koji, bez obzira na razlike, shvataju da ključna stvar nije da li postoje određene ideološke razlike, nego to da li ćemo imati državu u kojoj nećete zbog korupcije od 65 miliona evra doživeti da vam se nestručno postavljena nadstrešnica sruši nad glavom i ubije nekog od ljudi ili njihovog bližnjeg”, ukazuje Savo Manojlović.

Manojlović dodaje da su studenti uspeli da pridobiju i glavne stubove jednog društva - prosvetne radnike, zdravstvene radnike i poljoprivrednike; ali i budućnost - srednjoškolce.

Kada je reč o skupovima održanim od strane vladajuće stranke u Jagodini i Sremskoj Mitrovici, nasuprot onim studentskim koji su u isto vreme održani u Novom Sadu i Kragujevcu, Manojlović kaže da su kontramitinzi, koje je vlast često u prošlosti koristila kao vid podrške, sada i zvanično izgubili na snazi.

“Vlasti, izgleda sada, ne smeju da izađu na neke veće gradove, nego pokušavaju nekom vrstom medijske manipulacije, da ljude u manjim gradovima jednostavno stave u ograđeni prostor i stvore neku sliku jednostavno velike podrške”, kaže Manojlović.

On ističe da su ti skupovi posledica, a ne srž problema.

“Koren problema jeste korupcija koja seže do najviših vrhova ove vlasti i kada odstranimo taj problem, mi ćemo imati mogućnost da celokupni društveni organizam jednostavno ozdravi.Te priče o vojvođanskim deklaracijama, te obojenim revolucijama, to je jednostavno retorika prošlosti i ova vlast definitivno time pokazuje da je i vreme da ode u prošlosti”, smatra Manojlović.

Kada je reč o potezima opozicije, Manojlović je rekao da ne može da govori u “ime svih”, te da je pokret Kreni-Promeni izneo svoj koncept za prelaznu Vladu, uzimajući i u obzir studentske plenume.

“Mi smo izašli sa konceptom gde smatramo da tu prelaznu Vladu ne bi trebali da čine niti predstavnici vlasti, niti opozicije. Tu vlast bi trebalo da čine predstavnici eksperata. Ona, naravno, formalno-pravno mora biti izglasana u parlamentu u kome se nalaze političke stranke, ali bi predstavnike trebalo da izglasa komisija studenata i profesora, koje će nakon toga izglasati studentski plenumi”, kaže Manojlović.

Takođe, istakao je da fer i slobodne izbore ne može da sprovede vladajuća stranka - već prelazna Vlada, kojoj posle opozicija mora da pomogne da se ostvari neophodan društveni minimum za izbore, a da je sada jedino sredstvo koje vodi do promena - masovni pokret.

“Odgovor na represiju je uvek solidarnost i masovnost. Masovnost je ono čega se vlast boji. Smatram da su studenti uspeli da naprave neku vrstu masovnog pokreta, koji je u teoriji uvek zapravo odgovor kada vi imate kartelsku stranku koja okupira državu. Vi ne možete imati neke druge organizacije koje će istovremeno pokušavati kroz neku vrstu visokog profesionalizma da odgovore, nego možete napraviti masovan pokret. I dok god izlazimo na ulice, svi koji su učestvovali u ovoj pobuni su bezbedni. I u tom smislu ova pobuna ne sme stati dok se pod jedan ne ispune studentski zahtevi”, smatra Manojlović.

O žalbama Centra za društvenu stabilnost koje je ova organizacija podnela Ustavnom sudu zbog obustave rada u osnovnim i srednjim školama, Manojlović kaže da Ustavni sud sada može da donese odluku koju god hoće ali da je odavno “izgubio svoju legitimnost” i da će se Kreni - Promeni posle rešenja ove krize zalagati za izmenu Zakona o Ustavnom sudu.

Manojlović zaključuje da će, bilo da se zahtevi ispune ili ne, ta odluka dovesti do, kako je rekao - “urušavanja sistema”.

“Ispunjenje studentskih zahteva je prvi korak i on je postavljen tako da u oba slučaja dovodi do demontaže ovog sistema, odnosno njegovog urušavanja. Ako vlast ispuni zahteve studenata, ona je na neki način pritisnula dugme za samouništenje, zato što nešto što je zasnovano na korupciji, samim tim će se urušiti. Ako vlast ne ispuni zahteve studenata - ulični pritisak će dovesti do urušavanja tog sistema”, rekao je Manojlović u Insajder Intervjuu.

Novinar i urednik Jugoslav Ćosić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.