Šećerov (Dekan Geografskog fakulteta) u Markeru: Plate nastavnika u svetu 20 do 30 odsto iznad prosečnih, u Srbiji niže od proseka (VIDEO)

Dekan Geografskog fakulteta i jedan od predlagača Inicijative za spas školstva profesor dr Velimir Šećerov izjavio je u Markeru da podaci pokazuju da su plate nastavnika u svetu između 20 i 30 odsto više od prosečnih, dok su u Srbiji one nešto ispod proseka. Senat Beogradskog univerziteta usvojio je u sredu platformu za poboljšanje položaja nastavnika i privlačenje budućih studenata da se bave tom profesorijom, a među predlozima je i povećanje plata nastavnika između 30 i 50 odsto.

"Nigde nastavnici nisu u onoj kategoriji bogatih ljudi, ali svakako imaju kvalitetan osnov da dobro ili normalno žive. Ovo će da košta i mora da košta", rekao je Šećerov.

Šećerov je naveo da novca mora da bude, ali da ne očekuje da se problem manjka nastavnog kadra odjenom reši.

"Plata nastavnika je jedna stvar, a druga je kako motivisati ljude da dođu na fakultete", kazao je on.

Govoreći o Platformi čiji su inicijatori dekani, Šećerov je rekao da je ona potekla da pre godinu dana i da sadrži analizu problema u kojima se fakulteti, a posledično i srednje i osnovne škole nalaze, kao i konkretna rešenja koja se odnose na nastavnike i očekivanja od države.

"Sledeći korak je da se u Rektoratu taj dokument fino dotera, da se predlozi poređaju po prioritetima i da se u dogovoru sa Nacionalnim prosvetim savetom pošalje njima pa će onda to postati i sastavni deo obrazovne politike. Korak dalje će biti sastanak dekana prirodno-matematičkih fakulteta sledeće nedelje u Novom Sadu, odnosno većine potpisnika ove inicijatve", naveo je on.


Šećerov je naveo da se trend pada upisa studenata na nastavničke smerove primetio još 2015. godine i dodao da se ranije na njegovom Geografskom fakultetu prijavljivalo više od 80 studenata na nastavničkom smeru, a sada tek trećina od tog broja.

"Problem traje jako dugo, a pokušavano je u više navrata da se reaguje. Druge industrije su postale jako važne, a zabrana zapošljavanja i finansijski limit plata učinili su da su ovi smerovi postali manje popularni", naglasio je on.

Na pitanje na kojim predmetima je najmanje predavača, Šećerov je odgovorio da je na fizici i matematici, a da su drugi predmeti takođe u lošoj situaciji.

Na pitanje kako je moguće da direktori škola tvrde da su prinuđeni da zapošljavaju prvog ko je u mogućnosti da predaje - studente završne godine, one koji su završili druge fakultete, Šećerov je odgovorio da su oni u vrlo nezgodnoj situaciji.

"Vi jednostavno nemate po unutrašnjosti potrebne kadrove pa se zapošljavaju studenti pri kraju studija ili ljudi koji su bliski nekim oblastima. To nije rešenje, to ne vodi ka kvalitetnom obrazovanju koje je osnov za bilo šta drugo", naglasio je on.

Na pitanje kako motivisati nastavnike da se odluče da rade u unutrašnjosti, Šećerov je odgovorio da je moguće stipendirati ih iz lokala ako odluče da se vrate, kao i da imaju besplatno školovanje, finansiranje i slično.

Šećerov je naveo da je to materijalni deo, ali da je problem i status nastavnika.

"Taj problem je paralelno s materijalnim gotovo jednak. Svedoci smo negativnih stvari koje se dešavaju nastavnicima od strane učenika i roditelja", dodao je on.

Na pitanje kako vratiti ugled prosvetnim radnicima, Šećerov je odgovorio da je to teško uraditi ali da bi nastavnici možda trebalo da budu zaštićeni kao državni službenici.

Problem sa zapošljavanjem prosvetnih radnika u unutrašnjosti imale su i Češka i Bugarska. Na pitanje da li se sve svodi na finansije, Šećerov je naveo da se mnogo toga svodi na novac, ali da su presudne državna politika i društveno opredeljenje.

"Neće to moći da reši sektor prosvete ili finansija, to je sinergijska stvar, više faktora istovremeno koji moraju da se reše", ocenio je on.

Šećerov je naglasio da je incijativa došla ne u "pet do 12, već u 12 i 5", ali je istakao da mora da bude optimista.

"Nastavićemo razgovore, nadajmo se da formiranju komisije Ministarstva i Univerziteta koje će ovu inicijativu produbiti zajedno sa Strategijom obrazovanja. Ne liči da je situacija dobra, jer nije ali mora se povući zaustvana linija sada jer ako je pređemo teško ćemo je vratiti u pređašnji položaj", naglasio je on.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.