Sednica lozničke Skupštine u četvrtak, na dnevnom redu nema projekta Jadar
Sednica Skupštine grada Loznice zakazana je za četvrtak 26. decembar sa početkom u 10 časova, a među tačkama dnevnog reda ni ovog puta nema dugo očekivane o Prostornom planu za projekat "Jadar“, potvrđeno je za Insajder.

U međuvremenu, 13. decembra održana je osma sednica na kojoj je predsednica Skupštine grada Milena Manojlović Knežević odbornike obavestila da će do kraja godine biti održana još jedna sednica.
Na pitanje Insajdera kakvi su dalji planovi Udruženja "Ne damo Jadar“ Zlatko Kokanović, član tog udruženja i meštanin Gornjih Nedeljica kaže da od nas saznaje za zakazanu sednicu.
"Obično nam odbornici opozicije šalju materijal da imamo uvid šta planiraju i šta rade. U svakom slučaju sa odbornicima opozicije smo na vezi i ako bude bilo kakve dopune dnevnog reda i stavljanja te tačke Prostornog plana na dnevni red, mi ćemo se organizovati i bićemo tu“, kaže Kokanović za Insajder.
Takođe, kako navodi, za sada ne postoji plan da kao u ranijem periodu, protestuju ispred lozničke skupštine tokom održavanja sednice.
"Ne verujem da ćemo se pojavljivati u četvrtak, pojavićemo se sigurno u petak i odati onih 15 minuta počasti nastradalim žrtvama u Novom Sadu. Ako se desi da pre početka sednice bude dopuna dnevnog reda i stave na dnevni red prostorni plan grada, Dišemo im iza vrata, znači pratimo svaki njihov korak“, poručuje Kokanović.
Podsetimo, narodna poslanica i odbornica lozničke Skupštine iz Srpske napredne stranke (SNS), Dragana Lukić izabrana je 7. novembra za gradonačelnicu Loznice.
Njen izbor usledio je nakon neopozive ostavke Vidoja Petrovića na funkciju gradonačelnika. Petrović je u kratkom obrazloženju dostavljenom predsednici Skupštine grada Loznice Mileni Manojlović Knežević, naveo da ostavku podnosi iz zdravstvenih i porodičnih razloga.
U Loznici je 16. oktobra održan protest građana zbog najave vlasti da će dozvoliti otvaranje rudnika litijuma u dolini Jadra.
Protesti zbog najave otvaranja rudnika litijuma održani su u više od 50 gradova: Loznici, Beogradu, Leskovcu, Čačku, Nišu, Vranju, Lazarevcu, Vladimircima, Malom Zvorniku, Beloj Crkvi, Valjevu, Ljigu, Barajevu, Bogatiću, Grockoj, Kraljevu, Negotinu, Koceljevi i Šapcu.
Protestovalo se i u Arilju, Aranđelovcu, Krupnju, Mladenovcu, Kosjeriću, Paraćinu, Požegi, Mionici, Ubu, Raški, Pančevu, Topoli, Osečini, Rači, Smederevu, Rekovcu, Bresnici, Boru, Inđiji, Sremskoj Mitrovici, Jagodini, Kniću, Užicu, Kragujevcu, Novom Sadu, Bajinoj Bašti, Obrenovcu, Gornjem Milanovcu, Subotici, Smederevskoj Palanci, Kruševcu, Zaječaru, Prijepolju, Ivanjici, Pirotu, Priboju, Novoj Varoši.
Organizatori ekoloških protesta zbog mogućeg iskopavanja litijuma u Srbiji najavili su još ranije da neće odustati od zahteva i da će nastaviti pritisak na vlast na sve raspoložive načine, a posebnu pažnju će usmeriti na lokalnu vlast u Loznici, jer je za nastavak projekta "Jadar" neophodno usvajanje novog Prostornog plana tog grada.
O litijumu se raspravljalo i u Narodnoj skupštini, a četvorodnevna sednica završena je odbijanjem Predloga zakona o zabrani iskopavanja litijuma i bora.
novinarka Jasmina Dobrilović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.