Završen prvi dan skupštinskog zasedanja o rebalansu: Ekspo će koštati 1,2 milijarde evra, u budžetu 48,6 milijardi dinara za "rafale" (VIDEO)

UŽIVO

Poslanici Skupštine Srbije završili su rad za danas, a raspravu o predloženom rebalansu budžeta za ovu godinu nastaviće sutra u 10.00 časova.

Siniša Mali tokom rasprave o rebalansu budžeta, Skupština Srbije Foto: Srđan Ilić

Odbor za finansije Skupštine Srbije prihvatio je sinoć predloženi rebalans u načelu i danas će predložiti parlamentu da usvoji izmene i dopune Zakona o budžetu.  

Poslanici će razmatrati i predloge o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama i dopunama Finansijskog plana Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2024. godinu.  

Na dnevnom redu je i saglasnost na Odluku o izmenama Finansijskog plana Nacionalne službe za zapošljavanje za 2024. godinu.

20:20 Septembar 23.

Nastavak rasprave o rebalansu sutra u 10 časova

Poslanici Skupštine Srbije završili su rad za danas, a raspravu o predloženom rebalansu budžeta za ovu godinu nastaviće sutra u 10.00 časova.

Ukupni prihodi predvođeni rebalansom iznose 2,173, 3 milijardi dinara, sto je za 6,5 odsto više u odnosu na inicijalni budžet, a projektovana stopa rasta za 2024. godinu iznosi 3,8 odsto BDP-a.

Između ostalog, povećavaju se sredstva za poljoprivredu, a budžet za taj sektor iznosiće 7,3 odsto budžeta, dok je za kapitalne investicije izdvojeno ukupno 706,2 milijardi dinara.

Takođe, kako je rečeno, izdvajanja za prosvetu veća su za 12 milijardi dinara, za zdravstvo 28,7 milijardi dinara, dok je budžet Ministarstva zaštite životne sredine veći za 3,1 milijardu dinara.

U Ministarstvu finansija kažu da je udeo kapitalnih rashoda u BDP 7,9 odsto.

20:19 Septembar 23.

Ministar Mali: Oko 72 odsto ukupnog javnog duga u fiksnim kamatnim stopama

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je 72,8 odsto ukupnog javnog duga u fiksnim kamatnim stopama i dodao da je to veliki bafer za bilo kakvo skakanje kamatnih stopa u budućnosti. 

"Kada pogledate ponderisanu kamatnu stopu na naš javni dug, ona se povećala u ovom periodu od 2020. pa do danas, u periodu te globalne krize koju oseća ceo svet, dakle, sa 3,3 odsto na 3,8 odsto, upravo zbog toga, samo za 0,5 odsto poena, zato što imamo najveći deo u fiksnim kamatnim stopama, a to su kamatne stope 2 - 2,5 odsto i do 3 odsto", rekao je Mali odgovarajući na kritike opozicionih poslanika u Skupštini Srbije na sednici na kojoj se raspravlja o rebalansu budžeta za 2024.

On je istakao da se veoma pažljivo upravlja javnim dugom i da nije slučajno što kreditni rejting agencije unapređuje kreditni rejting iz meseca u mesec.

"Rekao sam više puta, sada smo po prvi put samo na korak od investicijskog kreditnog ratinga. Ne bismo bili tu da imamo bilo kakav problem", rekao je ministar.

Kada govorite o investicijama koje su vezane za Srbija 2027 i za EXPO, iznos, ponovio je Mali, neće preći 1,2 milijarde evra.

"Ali kada govorimo o 1,2 milijarde evra, nije tu samo EXPO, tu je i hiljadu i po stanova, tu je i akvatik centar, tu je i cela linijska infrastruktura koja je vezana za taj deo grada", rekao je Mali i dodao da će troškovi samog EXPO biti manji.

Mali je istakao da se radi na najbolji način i da se vodi računa o svakom dinaru građana Srbije, ali da se istovremeno Srbija predstavi na pravi način i da to bude pravi motor rasta i razvoja naše ekonomije u budućnosti. 

Na komentare da Srbija uvozi hranu, Mali je rekao da je i guverner NBS Jorgovanka Tabaković rekla da u prvih sedam meseci ove godine imamo uvoz hrane od 150 miliona evra, ali i da je povećan izvoza hrane od 250 miliona evra. 

"Uvek imate nešto što uvozite, imate nešto što izvozite, ali očigledno kada je hrana u pitanju, izvozimo više nego što uvozimo i to vam je pogrešan podatak koju ste pomenuli", rekao je ministar finansija.

Izvor: Tanjug

19:38 Septembar 23.

Vučević Lutovcu: Vaša politika je "Bežimo Alane, njih je dvoje, a mi smo sami"

Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da podržava politiku države da se više novca izdvaja za srpsku zajednicu na Kosovu i Metohiji i da se nada da će se vrlo brzo izaći sa predlogom zakona koji će teritoriju AP KiM proglasiti za područje posebne socijalne zaštite.

Vučević je, odgovarajući šefu poslaničke grupe DS Zoranu Lutovcu, rekao da se pozicija od 70 miliona evra kod Ministarstva rudarstva i energetike ne odnosi na litijum već da je reč o kreditnoj liniji sa Svetskom bankom i da je u pitanju zelena tranzicija postojećih rudnika. 

"Nije nikakva skrivena pozicija nego nešto što ste više puta ste mogli da vidite u budžetu Republike Srbije, baš po toj liniji, kreditnoj liniji sa Svetskom bankom vezano za zelene tranzicije, postojećih rudnika", objasnio je premijer. 

Što se tiče izdvajanja za Bezbednostno informativnu agenciju, ja sam siguran da vi kao patriote podržavate da agencija koja pruža kontroobaveštajnu zaštitu i obaveštajnu zaštitu naše države treba da ima najbolju opremu, treba da ima najbolje sredstva, odgovorio je Vučević Lutovcu. 

On se osvrnuo i na kritike Lutovca vezano za povećanje sredstava rebalansom budžeta za Kancelariju za KiM. 

"Pa i to bi trebali da podržite jer je to upravo nešto što osnažuje i jača kapacitete srpske zajednice na KiM, a ne utapanje, kako ste vi to rekli, u prištinske institucije, nego na jačanje srpskih institucija, jačanje srpskog naroda na KiM koji ostaje bez posla", rekao je Vučević. 

On je dodao da je to povećanje zaslužilo da dobije podršku svih poslanika u parlamentu. 

On je upitao Lutovca i koja je njihova politika oko AP KiM. 

"Negde sam pročitao ili čuo da vama uskoro u vašoj stranci ide Kongres ili Glavni odbor i da vi imate nameru da se opet kandidujete za predsednika stranke. Ja ću vam dati pro bono savet, najbolje da vi mnogo ne diskutujete do tog odbora ili skupštine, mnogo su vam veće šanse da budete reizabrani. I pošto volite Alan Forda i humor, vaša politika i vi lično me mnogo podsećate na obraćanje, a to posebno u izbornoj kampanji, ili kako nam se približavaju izbore, na obraćanje Boba Roka Alanu Fordu - bežimo Alane, njih je dvoje, a mi smo sami. E to vam je vaša politika", rekao je Vučević. 

Izvor: Tanjug

19:03 Septembar 23.

Lutovac traži više sredstava za obrazovanje: "Umesto obaveznog vojnog roka uvesti obaveznu srednju školu"

 I u poslepodnevnom delu zasedanja u Skupštini je najviše reči bilo o rebalansu budžeta za koji opozicija tvrdi da je usmeren ka pogrešnim projektima, a vlast ponavlja da Srbija planira veće prihode i da se zadužuje uz povoljne kamate.

Poslanik Demokratske stranke Zoran Lutovac pitao je koliko sredstava iz budžeta se izdvaja za botove i batinaše poput onih koji su danas napali studente u Novom Sadu.

"Predlažemo da se umesto u projekte za pranje novca ulaže u obrazovanje, a da se umesto obaveznog vojnog roka uvede obavezna srednja škola. Čuli smo da je Aleksandar Vučić našao u budžetu milijardu za ulaganje u lokalne puteve, a može da se uloži u istraživanje budžeta možda nađemo nova nalazišta", rekao je Lutovac.

Ministar finansija Siniša Mali navodio je imena i prezimena ljudi koji su, kako tvrdi, u vreme bivše vlasti ostali bez posla, a sada rade u fabrikama koje su otvorene u poslednjih 12 godina.

Ministar je ponovio da ova vlast konzervativno planira prihode i dobro kontroliše udeo javnog duga u BDP-u, da ima dobru naplatu poreza, da ekonomija raste i to pre svega zbog domaće tražnje, odnosno većih plata i penzija.

"Srbija koja se promenila tako da naša preduzeća više zarađuju pa više imamo u budžetu" rekao je Mali i ponovio da je Srbija potpuno stabilna kad je reč o javnom dugu koji je ispod proseka evrozone.

Izvor: Beta

18:38 Septembar 23.

Mali: Mnogo veće ekonomije imaju usporenije stope rasta od naše zemlje

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da u Srbiji, na ponos svih građana, ima sve više diplomatskih poseta, da se Srbija promenila, a kada se govori o ekonomiji, naveo je da ekonomska strategija pokazuju dobre rezultate.

Mali je, na sednici Skupštini Srbije na kojoj se raspravlja o rebalansu budžeta za ovu godinu, rekao da je čuo negativne komentare od opozicije, ali ne i ideju kako bi nešto uradili drugačije. 

"Mi sa našom ekonomskom politikom, rastom plata i penzija i ulaganjima nastavljamo i dalje", poručio je Mali.

Odgovarajući poslaniku "Mi snaga naroda" Borislavu Antonijeviću, Mali je kazao da niko nikada nije rekao da se živi perfektno, dodajući da se živi u teškim vremenima.

"Ako pogledate globalnu ekonomiju, ako pogledate i druge mnogo razvijenije i veće zemlje od nas, vidite koliko se teško živi. I vidite kako i mnogo veće ekonomije imaju usporenije stope rasta od naše zemlje", rekao je Mali.

"Pozivate se na izveštaj Fiskalnog saveta. Ima tu pristojnih komentara, uvek smo imali fer i korektan odnos sa Fiskalnim savetom, ali samo krenite od početka izveštaja koje jasno kaže da što se fiskalnog deficita i ulaganja tiče koji su predloženi ovim rebalansom budžeta, ne ugrožavaju ni fiskalnu ni makroekonsku stabilnost", rekao je Mali.

On je pozvao poslanika da pročita i izveštaj MMF-a.

"Ako vam nije dovoljno to da je Srbija druga po stopi rasta BDP-a u prvoj polovini ove godine, pa ne znam kada je to bila u neko prethodno vreme, pa nikada.  Da li to možda govori u prilog ispravnosti ekonomske politike koju vodimo?  Da li možda rekordan broj zaposlanih govori u prilog te politike? Da li rekordno niska stopa nezaposlenosti govori u prilog te politike?", upitao je ministar.

Antonijević je prethodno rekao da njegova stranka smatra da je predloženi rebalans budžeta nedomaćinski, zakasneo i netransparentan.   On tvrdi i da je planirani fiskalni deficit od 197 milijardi dinara, odnosno 1,7 milijardi evra, ili  2,2 odsto BDP-a previsok za Srbiju.

Izvor: Tanjug

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.