Skoro dva meseca od curenja amonijaka u Pirotu – bez odgovornih
Prošlo je skoro dva meseca od akcidenta u kojem je teretni voz sa 20 vagona amonijaka iskliznuo iz šina kod Pirota, ali i dalje - odgovornih nema. Iako je od posledica curenja štetne materije povređeno više od 50 osoba, a dve su preminule, Prvo tužilaštvo, kome je nadležna republička inspekcija uputila izveštaj krajem januara, u odgovoru Insajderu navodi slučaj je kompleksan i ozbiljan, a naša pitanja stručnog karaktera.

Teretni voz sa amonijakom iskliznuo je iz šina 25. decembra na delu magistralne pruge Niš – Dimitrovgad, između Pirota i Staničenja, van naseljenog područja.
Tužilaštvo je odmah pokrenulo predistražni postupak, dok je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture formiralo komisiju sa zadatkom da istraži sve što se dogodilo. Izveštaj je stigao u Osnovno javno tužilaštvo u Pirotu krajem januara.
„Ako postoji bilo čija odgovornost, taj neće biti zaštićen”, poručio je ministar Goran Vesić.
Međutim, gotovo dva meseca kasnije od nesreće, Prvo osnovno tužilaštvo ne imenuje odgovorne. U odgovoru na pitanja Insajdera, kratko poručuje da je angažovalo sve resurse, ne odgovarajući u kojoj fazi se nalazi postupak i koliko osoba je saslušano.
„S obzirom na kompleksnost i ozbiljnost događaja, te uvećanu društvenu opasnost koju je ovaj događaj stvorio, Osnovno javno tužilaštvo u Pirotu je angažovalo sve resurse kojim raspolaže i blagovremeno preduzelo sve mere iz svoje nadležnosti, odnosno dalo precizne instrukcije svim državnim organima (MUP, Sektor za vanredne situacije, veštaci i drugo) i u neprestanoj je komunikaciji sa istima“, navodi Tužilaštvo.
Iz odgovora Tužilaštva jedino što se saznaje jeste da se vodi postupak zbog sumnje na krivično delo teška dela protiv opšte sigurnosti za koje je zaprećena kazna zatvora od dve do dvanaest godina i to ukoliko je usled dela nastupila smrt jedne ili više osoba.
Kako dodaju, pitanja koja smo im postavili su „usko stručnog karaktera“, a odgovori na njih biće dati kroz veštačenja, koja su već naložena.
Zašto je iscureo amonijak?
Do akcidenta došlo zbog lošeg stanja železničke infrastrukture, tvrde predstavnici vlasti.
„Loša infrastruktura je razlog iskliznuća voza, 2018. potpisana je rekonstrukcija i tek ove godine u martu raspisan tender, razgovaraćemo zašto se čekalo toliko na rekonstrukciju“, rekao je ministar Vesić nakon nesreće.
Kada je Komisija Ministarstva građevinarstva završila izveštaj, Vesić je poručio da će se videti i ko je kriv za višegodišnje čekanje da se pristupi rekonstrukcije pruge od Niša do Pirota, za šta je evropski novac obezbeđen pre četiri godine.
Dodao je da je od Infrastruktura železnica Srbije tražio spisak svih kritičnih mesta, da napišu šta su uradili, i da navedu koje će mere da preduzmu na sanaciji.
„Kontrolisaćemo kako će sanirati. Ne budu li to uradili, neko će odgovarati“, rekao je ministar.
Dvojica preminulih – turski i srpski državljanin
Analiza obdukcije obavljene po nalogu tužilaštva u Institutu za sudsku medicinu u Nišu pokazala je znakove trovanja amonijakom kod muškarca čije je telo pronašao novinar lokalnog medija iz Pirota blizu mesta nesreće. Patolozi su pronašli oštećenja disajnih organa, ali i teške povrede od posledica pada sa velike visine.
Turski konzul u Nišu, Atila Kučuktalasli, potvrdio je identitet stranog državljanina za tursku agenciju Anadolija i rekao da je u pitanju Tarik Pelihvan, koji je izgubio život tako što je pao sa mosta dok je pokušavao da izađe iz svog kamiona i pronađe bezbedno mesto daleko od izlivenog gasa.
Druga žrtva u akcidentu je B. J. (74) iz pirotskog sela Sopot, čiji je leš nađen u njegovom vozilu kod ulaza u Pirot. B. J. je bio dugogodišnji kardiološki pacijent, a imao je i neurološke tegobe.
Izvor: Agencije, Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.