Škundrić u Markeru: Nalog za hapšenje Putina će ostati mrtvo slovo na papiru (VIDEO)
Nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina ostaće mrtvo slovo na papiru, rekao je u emisiji „Marker“ Aleksa Škundrić, saradnik u nastavi na Katedri za krivično pravo Pravnog fakulteta u Beogradu. On je podsetio da ni Rusija, ni Ukrajina nisu članice Rimskog statuta, da Sud ne priznaju, te da Rusija nema obavezu da postupa po njegovim odlukama.

„Međunarodni krivični sud još od prošle godine u ovo vreme vodi istragu o situaciji u Ukrajini. Ta istraga je malo čudna, budući da ni Ukrajina, ni Rusija nisu članice Rimskog statuta i ne priznaju ovaj sud. Međutim, Ukrajina je ovlastila Međunarodni krivični sud da ima nadležnost i na njenoj teritoriji, na ad hok bazi, a ne na bazi ugovornog pristajanja na Rimski statut“, navodi Škundrić.
On ističe da nalog za hapšenje važi na teritoriji država koje Sud priznaju.
„Zaista je teško za poverovati da može da se desi da predsednik putuje u neku međunarodnu posetu, da ga ta država hapsi i da ga isporučuje. Mislim da će ovaj nalog za hapšenje ostati mrtvo slovo na papiru“, rekao je on.
Podsetimo, u medijima je odjeknula vest da je Međunarodni krivični sud u Hagu izdao nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina. Sumnjiče ga za ratne zločine, uključujući i nezakonitu deportaciju dece iz Ukrajine u Rusiju.
„Nalog za hapšenje je jedna mogućnost koju tužilac ima kada je reč o bilo kom okrivljenom. Ono što je razlika u odnosu na naš krivično pravni sistem je što je u sistemu Međunarodnog suda hapšenje pravilo, to je primarna mera, a sekundarna mera je poziv. Kod nas je poziv prva mera, pa ako se ne odazove dolazi do hapšenja“, objašnjava Škundrić.
Podseća i da Rusija, koja nije članica Međunarodnog krivičnog suda, nema nikakvu obavezu da postupi po ovom zahtevu.
„Smatram da će ovaj postupak biti problematičan upravo zbog toga jer neće moći da se obezbedi prisustvo okrivljenog na samom suđenju. Rusija ne priznaje postupak, reč je o čoveku koji je predsednik države i uživa najviši stepen imuniteta“, kaže on.
Podseća da sam Rimski statut propisuje da imuniteti ne štiti od krivičnog gonjenja, ali jako je teško da ta lica dođu pred taj Međunarodni krivični sud.
Kako kaže, Srbija je članica Rimskog statuta i ima obavezu da postupi po tom nalogu, ali ne veruje da će do realizacije doći i da će to imati bilo kakve negativne posledice po nas.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.