Haos u Skupštini Srbije: Dimne bombe, suzavac i guranje u sali (FOTO/VIDEO)

Prva skupštinska sednica ovogodišnjeg prolećnog zasedanja počela je u 10 časova, a na dnevnom redu su 62 tačke.

Foto: Printscreen

 

 

23:30 Mart 3.
Skupština Srbije Foto: Srđan Ilić

Redovno zasedanje Skupštine u utorak, opozicija ne učestvuje u raspravi (VIDEO)

Prva sednica prolećnog redovnog zasedanja Skupštine Srbije počinje u utorak, 4. marta. Predložene su 62 tačke dnevnog reda, među kojima su izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju i Predlog zakona o utvrđivanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamate, kao mera podrške mladima pri kupovini prvog stana. Posle toga, Skupština bi trebalo da konstatuje ostavku premijera Miloša Vučevića. Međutim, opozicija najavaljuje da neće učestvovati u raspravi, ali da će u Parlamentu imati određene aktivnosti.

Poslednja sednica Skupštine Srbije bila je pre više od tri meseca. Opozicija je zahtevala da se na njoj raspravlja o poverenju Vladi Miloša Vučevića, zbog političke odgovornosti za pad nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici. Ipak, vladajuća većina nije prihvatila taj predlog. Zbog toga je na toj sednici došlo do verbalnog, ali i fizičkog sukoba između poslanika vlasti i opozicije.

To je rezultiralo usvajanjem budžeta, ali i još 67 tačaka dnevnog reda - bez rasprave. Zbog toga je deo opozicije podneo zahtev za razrešenje predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić, koji je na dnevnom redu sednice koja počinje u utorak. Iz vlasti poručuju da će diskusija o tome, kao i konstatovanje ostavke premijera Miloša Vučevića, uslediti posle rasprave o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju čime bi, kažu, bio ispunjen četvrti zahtev studenata.

“Ja se nadam da predstavnici opozicije neće pokušati opet da nekom nešto da brane, nekom nešto da sprečavaju, nekom nešto da drže predavanja. Njihovo je pravo da deluju kako oni misle da je najbolje, ali mi ćemo u svakom slučaju imati raspravu. Dakle, oni vikali, duvali u vuvuzele, pištali ili bilo šta drugo rasprave će trajati i mi ćemo govoriti”, kaže Milenko Jovanov, šef poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane".

Opozicija najavljuje da neće učestovati u raspravi, ali da će biti u Parlamentu i imati svoje aktivnosti, koje nisu hteli da otkriju. 

“Što se tiče sednice Skupštine, mi ćemo kao poslanici Narodnog pokreta Srbije biti ovde, a šta ćemo raditi, to ćete mi dozvoliti da sada ne kažem”, izjavio je Miroslav Aleksić, šef poslaničke grupe Narodnog pokreta Srbije i Novog lica Srbije.

Saglasni su i da Vlada u ostavci ne može da predlaže zakone koji nisu u vezi sa studentskim zahtevima, kao i  da je jedini način izlaska iz krize formiranje prelazne vlade.

“Ova sednica koja bi trebalo da se održi sutra (utorak) je za nas neprihvatljiva. Jedina tačka, jedine dve tačke koje su prihvatljive jeste, dakle, da se konstatuje ostavka Miloša Vučevića i da se formira prelazna vlada. Sve mimo toga jeste stvaranje privida normalnosti, igraćemo se da institucije funkcionišu, igraćemo se da nekakvi zakoni se poštuju”, navodi Miloš Jovanović, šef poslaničkog kluba Novi DSS i POKS (NADA). 


Reaguje i šef poslaničke grupe Narodnog pokreta Srbije i Novog lica Srbije. 


“Jedini legitimitet u ovom trenutku politički u državi Srbiji imaju pobunjeni građani na čelu sa studentima. To je njihov zahtev, što se tiče Narodnog pokreta Srbije mi podržavamo taj zakon koji je usaglašen sa rektorskim kolegijumom, jer smatramo da moramo podržati ono što su univerziteti prihvatili. Druga stvar je konstatovanje ostavke Miloša Vučevića i tu je tačka. Sve ostale tačke dnevnog reda se ne mogu smatrati legitimnim, niti vlada ima legitimitet, vlada u ostavci da predlaže ovoliki broj zakona”, smatra Aleksić.


Predsednik Vlade Miloš Vučević podneo je ostavku krajem januara zbog, kako je rekao, napada bejzbol palicama na studente u Novom Sadu, usled kojeg je jednoj studentkinji dislocirana vilica.Osim toga, predsednica Parlamenta najavila je da će sredinom marta biti održana i posebna sednica na kojoj će poslanici raspravljati o situaciji u Republici Srpskoj.

 

Novinar Insajdera Dušan Trifunović Milešić 


 

10:26 Mart 4.
Skupština Srbije. Foto: Srđan Ilić

Zaseda Skupština Srbije: Deo opozicije van sale, konstatovanje ostavke premijera na kraju sednice

Prva skupštinska sednica ovogodišnjeg prolećnog zasedanja, zakazana za 10 časova, verno odražava stanje u državi. Na kraju današnje rasprave o 62 tačke dnevnog reda trebalo bi da bude konstatovana ostavka premijera Miloša Vučevića. Većina opozicionih stranaka je ranije najavila da neće prisustvovati sednici, ali su najavili „određene aktivnosti“ i zakazali konferencije za medije u holu Doma Narodne skupštine.

Kako je ranije rekao šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) Milenko Jovanov, konstatacija ostavke premijera ostavljena je za kraj rasprave jer, u suprotnom, "ne bi imao ko da obrazlaže zakone", ali i zbog toga što bi svi zakoni čiji je predlagač Vlada bili povučeni.

Od 62 tačke dnevnog reda, Jovanov je istakao prvu tačku - Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, sa kojim je, podsetimo, Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saglasan, i koji je ujedno četvrti zahtev studenata u blokadi.

Od desetina tačaka dnevnog reda koje će se naći pred poslanicima, Jovanov je istakao Predlog zakona koji se tiče stambenog zbrinjavanja mladih, izbor Nevene Đurić za potpredsednicu Skupštine umesto Sandre Božić, ali i predlog za razrešenje predsednice Skupštine Ane Brnabić, koji je podneo 41 narodni poslanik.

"Određene aktivnosti" opozicije

Šef poslaničke grupe Narodni pokret Srbije (NPS) - Novo lice Srbije Miroslav Aleksić izjavio je da će biti u Skupštini, ali da ne može da saopšti „kako će se ponašati i šta će raditi“.

Opozicija će, kaže, u Parlamentu imati „određene aktivnosti“, i dodao da na sednici Skupštine može da se govori samo o dve stvari – izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju i ostavci premijera Miloša Vučevića, "a da je sve ostalo na dnevnom redu nebitno."

„Studenti imaju jako veliku podršku svih koji žive u Srbiji. Verujem da će narednih dana i meseci vlast shvatiti poruku i studenata i svih građana Srbije“, poručio je Aleksić.

Većina opozicionih stranaka najavila je ranije da neće učestvovati u radu sednice, navodeći da smatraju da najpreŽ treba ispuniti zahteve studenata u blokadi. Među njima su Demokratska stranka, Koalicija NADA, Stranka slobode i pravde, Narodni pokret Srbije.

Sigurno je samo to da je za danas najavljeno čak 20 konferencija za medije; od 11 do 18 časova u obraćanju će se smenjivati četiri poslaničke grupe – Stranka slobode i pravde, Zeleno - levi front, Srbija centar SRCE i „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“.

Šta je sve na dnevnom redu?

Na dnevnom redu martovskog zasedanja Parlamenta su, između ostalog, izmene Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, zaduživanje za izgradnju saobraćajnice Ruma - Šabac - Loznica, plate državnih službenika, porez na dohodak građana i izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima.

Predviđena je i rasprava o izmenama zakonske regulative o vazdušnom saobraćaju, bankama, deviznom poslovanju, Narodnoj banci Srbije, zajmu kod Evropske banke za obnovu i razvoj i drugim ugovorima i sporazumima o zajmu.

Ovogodišnje redovno prolećno zasedanje počinje u trenutku snažne političke krize u Srbiji. Studentski protesti su u jeku, zakazan je novi veliki skup u Beogradu za 15. mart, dok predstavnici vlasti najavljuju „uspešnu kontrarevoluciju“. Studenti ne žele da pregovaraju, već zahtevaju ispunjenje svih zahteva. Pojedini predstavnici opozicije izlaz iz krize vide u formiranju prelazne vlade, dok vlast to kategorički odbija.

Novinarka Insajdera Dijana Babić

11:18 Mart 4.

Mi - snaga naroda: Ne prisustvujemo sednici Skupštine jer je nezakonita

Poslanička grupa Mi snaga naroda, na čijem čelu je Branimir Nestorović, saopštila je da neće prisustvovati današnjoj sednici Skupštine Srbije i davati legitimitet postupanju vlasti koja zemlju "nastavlja da gura u ropski položaj, a građanima i generacijama koje dolaze nanosi nenadoknadivu štetu".

Oni su istakli da je najstabilniji izlaz iz političke krize u koju je Srbija utonula formiranje tehničke vlade čiji bi mandat bio ograničen na stvaranje uslova za organizovanje fer i slobodnih izbora, a posle ostavke premijera Miloša Vučevića sledeće skupštinsko zasedanje trebalo je da sadrži samo jednu tačku dnevnog reda – konstatovanje te ostavke.

Stoga zakazivanje skupštinskog zasedanja sa sedamdesetak tačaka dnevnog reda predstavlja izrugivanje instituciji Narodne skupštine i narodu Srbije uopšte, ocenila je poslanička grupa Mi snaga naroda. 

Izvor: FoNet

11:19 Mart 4.

Grbović: Današnja sednica nelegitimna, ova Vlada nema mandat za raspravu

Predsednik Pokreta slobodnih građana (PSG) Pavle Grbović ocenio je da je današnja sednica Skupštine Srbije nelegitimna i da je stav te stranke da na njoj može da se glasa samo o izmenama Zakona o visokom obrazovanju, kojim se ispunjava četvrti zahtev studenata, kao i da se konstatuje ostavka premijera Miloša Vučevića, koji ju je podneo 28. januara.

"Vrlo je jasno da je današnja sednica nelegitimna u svakom pogledu i svi ostali zakoni moraće da sačekaju neku sledeću Vladu, ova za to nema mandat", rekao je Grbović za televiziju Njuzmaks Balkans, a preneo PSG u saopštenju.

Redovno prolećno zasedanje Skupštine Srbije počeće danas a na dnevnom redu sednice su 62 tačke dnevnog reda, među kojima su izmene Zakona o visokom obrazovanju, predlog zakona o stambenim kreditima za mlade i glasanje o razrešenju predsednice parlamenta Ane Brbabić.

Sednica će početi u 10 časova u Domu Narodne skupštine a na njoj bi trebalo da bude konstatovana i ostavka premijera Miloša Vučevića, koju je podneo 28. januara.

Deo opozicionih poslaničkih grupa najavio je da neće učestvovati u radu parlamenta ali su najavili određene akcije, bez preciziranja o čemu je reč.

S druge strane, poslaničke grupe vlasti i opozicije najavile su za sutra ukupno 20 konferencija za novinare.

Izvor: FoNet

11:35 Mart 4.
Zasedanje Skupštine Srbije Foto: Srđan Ilić

U sali vladajuća većina i deo opozicije

U Skupštini Srbije danas nešto posle 10.00 sati intoniranjem himne "Bože pravde" počela je sednica prvog prolećnog zasedanja.

Sednici prisustvuju poslanici vladajuće većine, kao i manji broj poslanika opozicije.

Predsednica parlamenta Ana Brnabić konstatovala je na početku da postoje uslovi za rad Narodne skupštine, a rad je nastavljen postavljanjem poslaničkih pitanja.

Poslanici Stranke slobode i pravde su u sali i drže transparente na kojima se vide krvave šake i kojima pozivaju na generalni štrajk.

Na transparentima piše "Studenti su u pravu", "Krvave su im ruke", "Pumpaj".

Izvor: Tanjug

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.