Sloboda govora i medija se može obezbediti samo sistemskim rešenjima (VIDEO)

Po najnovijem istraživanju međunarodne organizacije "Media freedom rapid response", Srbija se nalazi na visokom šestom mestu, po broju napada na novinare. Ne ohrabruje činjenica da postupak za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije pre 24 godine tek sada ulazi u završnu fazu. Da sistem koji bi trebalo da štiti novinare ni danas ne funkcioniše svedoče brojni primeri, a poslednji je slučaj pisca i novinara Marka Vidojkovića, koji je zbog neadekvatne reakcije institucije na brojne pretnje koje su mu upućene morao da bude prebačen na bezbedno mesto.

Foto: Insajder

Maja Sever predsednica Evropske federacije novinara, danas je položila cveće na spomen ploču Slavku Ćuruviji. Ona je rekla da je jako ružna poruka za novinare da i nakon 24 godine njegovog ubistva, čekamo na pravosnažnu presudu:


„Danas se objavljuje izveštaj o napadima na novinare u Evropi, evropskim
zemljama i Srbiji takođe. To radi velika organizacija Media Freedom Rapid Response, koja to vrlo sustavno radi. Nažalost evo sad u deset će biti objavljeno izvešće na kojem je Srbija šesta, od svih evropskih zemalja po napadima na novinare. To je stvarno, ružno je reći, neslavno. To je zabrinjavajuća i opasna brojka. Dakle, nažalost, nakon 24 godine od nesretnog ubistva kolege Slavka Ćuruvije, mi i dalje svedočimo izrazito jakim napadima na novinare i ugrožavanju njihove sigurnosti i slobodnog rada.“

A delovalo je da su stvari krenule na bolje. Nakon formiranja Komisije za istraživanje ubistava novinara u septembru 2012. godine , četiri godine kasnije, potpisan je i sporazum o formiranju Stalne radne grupe za bezbednost novinara. Veran Matić inicijator uspostavljanja ovih mehanizama bio je predsednik upravnog odbora Fonda B92. On kaže da će povodom pretnji autorima emisije Dobar Loš zao, Marku Vidojkoviću i Nenadu Kuličanu obratio, tražiti reaktiviranje Radne grupe za bezbednost i zaštitu novinara, koja se nije sastajala od juna prošle godine.

"Solidarnost je veoma važna u ovom slučaju i moramo učiniti sve što je moguće da držimo i ovaj slučaj pod lupom javnosti. A institucije siguran
sam da će početi nešto da rade ozbiljnije. Ovo je jedan od onih slučajeva gde je važno reći, da često politički i tabloidni diskreditaciji, teške reči koje se veoma često upotrebljavaju prema novinarima, znaju da donesu jednu vrstu koncentracije i ugrožavanja bezbednosti. I da je to veoma često... u dugom vremenskom periodu postane nepodnošljivo s jedne strane. S druge strane može da izazove veoma lako nasilje, koje ne mora da bude i organizovano. Jednostavno, zbog toga što
je neko izložen tolikom... tolikim pritiscima ili tolikim diskreditacijama. Zato je veoma važno da mi u novinarskoj profesiji što je moguće manje, upotrebljavamo teške reči kada iznosimo svoje stavove i govorimo o nekim slučajevima, ne samo novinarskim već i o drugim. Teške reči, izdajnici ili nešto tog tipa apsolutno je nedopustivo izgovoriti i za novinare, a naravno i za političare."


Pretnje novinarima nikada neće nestati. Institucije su međutim dužne da takve pretnje pravovremeno i adekvatno sankcionišu. To je jedini način da se uspostavi sistem u kojem novinari, u interesu svih građana, slobodno rade svoj posao. Da takav sistem u Srbiji nije uspostavljen upozoravaju i međunarodne institucije čiji je i Srbija član. Maja Sever kaže:

„Kao organizacija evropska i međunarodna, koristimo sve moguće alate koji su na raspolaganju da utičemo i da napravimo ono što vi kažete pritisak, koji je u nekakvom zakonskom okviru. Smatram da je važno zabeležiti sve napade, jer se... izuzetno je važno jer se upravo na taj način daje podloga za javno progovaranje i zagovaranje borbe protiv napada na novinare. Svi mehanizmi koji postoje, mi ih koristimo."

Pretnje, fizički napadi, ali i ubistva novinara, nisu ništa novo u Srbiji. Činjenica je da su pojedini novinari, živeli sa policijskim obezbeđenjem umesto da nadležne institucije otklone pretnju. U takvim okolnostima nema ni slobodnih medija ni slobode govora.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.