Slučaj smrti zatvorenika u Padinskoj Skeli: Tužilaštvo će ispitati i zaposlene u Zatvoru (VIDEO)
Dužnost države je da garantuje bezbednost u ustanovama zatvorenog tipa; međutim, i pored te obaveze, sistem je dozvolio da sedamdesetčetvorogodišnji muškarac, koji je služio kaznu zatvora od 30 dana u Padinskoj skeli, premine usled psihičkog, fizičkog i seksualnog zlostavljanja trojice zatvorenika s kojima je delio ćeliju. Na institucijama je sada da objasne ko je sve odgovoran; zaštitnik građana najavljuje postupak kontrole.

Nešto više od mesec dana od smrti zatvorenika u Padinskoj skeli, Više javno tužilaštvo je, pre dve nedelje, dobilo obdukcijski nalaz, posle čega je saslušao trojicu osumnjičenih. Po nalogu Tužilaštva, saopšteno je danas, policija će razgovarati i sa četvoro zaposlenih u zatvorskoj Službi za obezbeđenje i Službi za zdravstvenu zaštitu. Na osnovu policijskoj izveštaja, Tužilaštvo saopštava da će odlučiti ima li osnova za njihovo procesurianje zbog smrti zatvorenika.
"Lekari u zatvoru su u obavezi da prijave svaku sumnju na nasilje nad osuđenim licima bez obzira na to što pacijent, odnosno osuđeni, ponekad nisu voljni da to kažu i lekarima iznosu istinite informacije o tome kako su im neke povrede nastale. Treba videti i šta su službenici Službe za obezbeđenje znali o tom čoveku, odnosno o postupanju drugih osuđenih lica prema njemu, da li su imali nekakve informacije i šta su tim povodom uradili ili nisu uradili", izjavio je za Marker Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava.
Kako bi se utvrdilo ko je sve odgovoran, Vladica Ilić napominje da je potrebno da Tužilaštvo sprovede nezavisnu istragu, a ne da se, kao što se događalo u ranijim slučajevima, osloni na nalaze Uprave zatvora i Uprave za nadzor izvršenja krivičnih sankcija.
"Ta praksa je loša jer to onda nije nezavisna istraga, tužilaštvo treba samo da sprovede istragu šta se unutar zatvorskih zidina desilo i da prosto saznamo da li sem odgovornosti tih ljudi postoji i odgovornost službenika ustanove", kazao je Ilić.
Tortura među zatvorenicima nije novi fenomen; nalaz Evropskog komiteta za prevenciju torture iz 2021. pokazuje da je nasilje u srpskim zatvorima rasprostranjeno, zbog čega se od Srbije tražilo da usvoji strategiju za rešavanje tog problema – ali se to nije dogodilo. Iako kontrola u zatvorima postoji, Vladica Ilić upozorava da je ona periodična, odnosno nedovoljna da bi se sprečili slučajevi poput onog u Padinskoj skeli.
"Mi smo kao država Srbija bili oglašeni i odgovornim pred Evropskim sudom za ljudska prava za kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima, zbog člana koji se odnosi na zabranu mučenja zbog toga što zatvorski čuvari u zatvoru u Sremskoj Mitrovici nisu reagovali na znake koji su ukazivali da se prema jednom osuđenom vršilo teško nasilje, uključujući i seksualno nasilje. Srbija je u tom slučaju morala da plati iznos od 25.000 evra", rekao je Ilić.
Mesec i po posle smrti sedamdesetčetvorogodišnjeg zatvorenika, koji je zlostavljan, a tek dan nakon što su mediji preneli tu vest, oglasilo se i Ministarstvo pravde; saopštava da je protiv odgovornih u zatvoru u Padinskoj Skeli pokrenut postupak unutrašnje kontrole i postupak za utvrđivanje disciplinske odgovornosti, a da je upravnik zatvora smenjen.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.