Smrt bebe u Šapcu: Zaštitniku građana nepotpun odgovor bolnice, Ministarstvu zdravlja urgencija
Podatke o činjenicama i okolnostima bitnim za slučaj smrti novorođenčeta u Šapcu Ministarstvo zdravlja još nije dostavilo Zaštitniku građana. U odgovoru Insajderu iz te institucije navode da nisu dobili ni izveštaj o vanrednom inspekcijskom nadzoru nad radom Opšte bolnice „Dr Laza K. Lazarević“ u Šapcu. Bolnica je na zahtev ombudsmana odgovorila delimično, pa je u dodatnom roku zatraženo da dostavi potrebnu dokumentaciju.

Zaštitnik građana je polovinom januara pokrenuo postupak kontrole rada Opšte bolnice „Dr Laza K. Lazarević“ u Šapcu i Ministarstva zdravlja nakon saznanja iz medija da je novorođenče preminulo na Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj u Beogradu posle hitnog transporta iz porodilišta u Šapcu zbog problema sa disanjem.
Odgovarajući na pitanja Insajdera, iz te institucije navode da je rok za dostavljanje tražene dokumentacije bio 15 dana, a nakon što Ministarstvo zdravlja nije odgovorilo na zahtev Zaštitnika građana, urgencijom je zatraženo dostavljanje potrebnih informacija. Opštoj bolnici u Šapcu dat je dodatan rok da dopuni poslate podatke.
Postupak kontrole ombudsmana usledio je nakon najave ministarke zdravlja Danice Grujičić da će 16. januara 2023. godine biti sproveden hitan vanredni inspekcijski nadzor celog slučaja, dok su iz šabačke bolnice ukazali da je već formirana komisija koja će izvršiti unutrašnju proveru kvaliteta stručnog rada.
Zbog smrti novorođenčeta otac najavljuje tužbu
Dejan Jevremović, otac bebe, na društvenoj mreži Fejsbuk, izrazio je sumnju da je do smrti novorođenčeta došlo zbog lekarske greške. Naime, on je svoju suprugu, Jovanu, u noći 7. januara doveo u šabačko porodilište zbog bolova u stomaku, a porođajne bolove dobila je 9. januara.
On navodi da se dete zaglavilo u porođajnom kanalu, što je bio povod da se uradi hitan carski rez, ali da je beba dobila visoku ocenu devet na porođaju, a da su i ona i majka nakon porođaja bile dobro.
U svojoj objavi, Dejan između ostalog navodi da ga je supruga pozvala oko 20 časova i rekla da beba mora za Beograd „jer su posle osam sati od porođaja uočili da dete teže diše i snimanjem su videli da ono ima plodove vode u plućima“.
Prema njegovim rečima, hitno su novorođenče transportovali sanitetom u Univerzitetsku dečju kliniku u Tiršovoj. On navodi da je postavljena sumnja da je njegovo novorođenče tokom porođaja udahnulo plodovu vodu, u kojoj je bilo mekonijuma, odnosno prve stolice novorođenčeta, kao i da to nije uočeno na vreme u šabačkoj bolnici.
Novorođenče je u bolnici u Tiršovoj preminulo, a otac je najavio da će tužiti šabačku bolnicu, nakon rezultata obdukcije koje i dalje čekaju.

Šabačka bolnica: Nakon obdukcije znaće se tačan uzrok smrti bebe
Bolnica u Šapcu je u odgovoru za dnevni list Danas navela da je beba „sve vreme tokom porođaja bila dobro“, a da je „osam sati kasnije, prilikom podoja, uočeno je da novorođenče ima problem sa disanjem“.
„Hitno je pozvan pedijatar koji donosi odluku da dete bude prebačeno na Univerzitetsku dečju kliniku Tiršova u Beogradu, gde bi se uradile dodatne pretrage. Dete je sanitetom otpremljeno na Dečju kliniku, gde tokom noći dolazi do pogoršanja stanja, potom i smrti novorođenčeta. Naložena je obdukcija nakon koje će se znati tačan uzrok smrti deteta“, ističu nadležni u toj bolnici.
Takođe, Dejan je u svojoj objavi naveo niz optužbi o načinu na koji je tretirana njegova supruga tokom porođaja, što je bolnica demantovala.
Zaštitnik građana je u sklopu kontrole zatražio i od bolnice i od Ministarstva zdravlja da ga obaveste na koji način se prati i analizira zadovoljstvo pacijenata u porodilištu u Šapcu i da li porodilje imaju mogućnost da ocene zadovoljstvo odnosom medicinskog osoblja prema njima i na koji način.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.