Sociološkinja u Markeru: Sa nasiljem se ne može izaći na kraj na način na koji to danas činimo (VIDEO)
Milana Ljubičić, sa odeljenja za sociologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu, gostujući u emisiji Marker istakla je da živimo u društvu u kojem vladaju egoizam i narcizam, a nedostaje nam negovanje ključnih vrednosti kao što su dobrota i solidarnost, te da u društvu u kojem je nasilje sveprisutno i u kojem je egoizam krucijalna vrednost, ne možemo prosto izaći na kraj sa njim na način na koji to danas činimo.

"Ono što definitivno možemo zaključiti na osnovu zdravorazumske logike, ali i na osnovu nekih drevnih učenja, da ukoliko nešto prođe nerazjašnjeno, ono će nastaviti da se dešava, zato što će nasilnik ili agresor zapravo smatrati da njegovo ponašanje može da se nastavi bez bilo kakvog problema, ali isto tako može motivisati i druge na slična dela", ističe Ljubičić.
Na pitanje Insajdera ko je zakazao pošto smo u poslednje vreme svedoci sve svirepijih krivičnih dela, čiji su počinioci maloletnici, a poslednji u nizu završio se smrtnim ishodom, naša sagovornica odgovara da bi krenula od društvenih aktera, odnosno društvenog sistema i onih mehanizama koji oblikuju ličnost mladoga čoveka.
"Rekla bih da se u našem društvu, ali i globalno, neguju specifične društvene vrednosti u centru kojih je egoizam. Da li je egoizam zdrav? Pa on jeste i može biti zdrav u nekoj meri, međutim egoizam i omnipotencija dugoročno gledano, nisu dobri niti korisni za bilo koga. Te stoga ako negujete takve vrednosti u društvu, ako prikazujete nasilje i ako cenite da je nasilje jedan od načina rešavanja problema ili gotovo isključivi način rešavanja problema, uz neoliberalni egoizam onda ćete naravno imati ovakve ishode", kaže Ljubičić.
Prema rečima sagovornice Insajdera "sistem prevencije recimo vršnjačkog nasilja u školama jako je razvijen i on je zaista sjajno osmišljen. Međutim u praksi koliko vidimo ne sprovodi se.
"Onoliko koliko ja znam, vrlo često taj sistem prevencije jeste u sukobu sa nekim drugim normama i pravima dece. Tako da nekako i nije logično da se može sprovesti. Uzmimo naravno i u obzir činjenicu da živimo u jednom društvu u kojem je nasilje sveprisutno, u kojem je egoizam krucijalna vrednost. Tako da ne možemo prosto izaći na kraj sa nasiljem na način na koji to očigledno danas činimo", naglašava ona.
Na pitanje Insajdera na koji način se odražava to da živimo u društvu u kome se nasilje fizičko, a pre svega verbalno opravdava na sve osetljivije uzrastne kategorije, sagovornica Insajdera odgovara da se definitivno odražava.
"Zato što oni prosto uče obrazac ponašanja po modelu. Ako imate promovisanje nasilja na javnim glasilima, dakle u medijima, kao jedan od legitimnih načina rešavanja bilo kakvog spora, sukoba ili problema, ili jedan od načina da dobijete ono što želite, naravno da će i mlađe generacije to usvojiti kao svoj obrazac", kaže Ljubičić.
Sagovornica Insajdera konstatuje da bismo morali poći od promene ključne vrednosne strukture kao rešenja za trenutnu situaciju.
"Dakle, na mesto egoizma postaviti neke druge vrednosti, negovati ih, prikazivati pozitivne primere, negovati solidarnost. Mislim da je to ključna stvar", zaključuje Milana Ljubičić sa odeljenja za sociologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.