Spora pravda za decu bez alimentacije: Zašto se još čeka na Alimentacioni fond? (VIDEO)
Izdržavanje dece je zakonska obaveza roditelja ali posle razvoda mnogi je izbegavaju. Iako je neplaćanje alimentacije krivično delo, put do pravde nekad traje dugo. Rešenje bi mogao da bude Alimentacioni fond, na koji se još čeka. U tom čekanju najviše trpe deca.

Nina Andrejević živi sa tri kćerke iz dve vanbračne zajednice, koje su okončane. Ali, izdržavanje za decu - ne dobija.
"Uvek su govorili: nemamo mi obavezu da plaćamo alimentaciju. Neću ja njoj slati pare da ih ona troši, a ne shvataju da zapravo deci jesu potrebne pare, potreban im je novac radi njih, ne radi mene“, rekla je Nina Andrejević za Male velike priče Insajder televizije.
Da bi za dve starije kćerke ostvarila pravo na izdržavanje, Nina je najpre morala da pokrene sudski postupak za starateljstvo nad decom, koji je trajao više od šest godina. Sud je 2020. godine dodelio starateljstvo njoj, a ocu odredio da plaća izdržavanje, čak i ispod minimuma - 10.000 dinara mesečno - za obe kćerke.
"On duguje 870.000 dinara do sada. Sve do dan danas nije platio ni dinara i da kažem možda je to sa neke strane, onako kako ja to shvatam, prkos, ali kome prkos? Prkos je svojoj deci, tako da sam sad skoro pokrenula postupak kod javnog izvršitelja i jednostavno sam na čekanju“, priča Nina Andrejević.
Neplaćanje alimentacije je krivično delo. Sankcije su novčane ili kazna zatvora do dve godine. Ipak najzastupljenije su uslovne kazne. Ukoliko javni izvršitelji ne uspeju prinudno da naplate izdržavanje, Nina može da podnese krivičnu prijavu. Ipak svi ti postupci zbog raznih okolnosti mogu da traju godinama, a sve to vreme bez izdržavanja su deca.
"Smatram da su se možda stekli uslovi da zakonodavac razmisli još o nekim drugim alternativnim modelima na koji način bi mi mogli da omogućimo da deca pre dođu do svog izdržavanja“, kaže zamenica javnog tužioca u Prvom osnovnom sudu Gordana Radić.
Država ima mogućnost da više brine o deci koja, uprkos zakonu - ne dobijaju izdržavanje. Mogla bi da formira Alimentacioni fond, koji se pominje više od deset godina.
"Ono što je suština Alimentacionog fonda to je da se gonjenje dužnika ustvari prebaci na državu. Kada neko ne daje izdržavanje, da država onda uskače i daje izdržavanje detetu, ali s druge strane država preuzima na sebe da goni dužnika izdržavanja i da se onda od njega naplati. Država ima više kapaciteta da nekog goni kada to želi nego što to ima onaj roditelj koji treba svakodnevno i da brine o deci i sad vodi sve ove sudske postupke koji su užasno iscrpljujući. I tako da je to bila ideja ali nekako taj Alimentacioni fond nikako da zaživi, ne postoji politička volja već duže vreme. Koliko god da se priča, faktički ta politička volja ne postoji“, kaže Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra.
Alimentacioni fond je predlagao Autonomni ženski centar, ali i Udruženje pravnika Srbije - kroz Prednacrt Građanskog zakonika. Kako se njegovo donošenje prolongira već godinama, postavlja se i pitanje - zašto tu sudbinu deli i Alimentacioni fond?
"Nema nikakvog razloga da se čamac Fonda za izdržavanje dece vezuje za prekookeanski brod Građanskog zakonika. Deca ne mogu da čekaju na donošenje Građanskog zakonika. Oni treba da podmiruju svoje potrebe danas. Danas im je potreban hleb, danas im je potrebna odeća, danas im je potreban krov nad glavom“, dodaje predsednik Udruženja pravnika Srbije Miodrag Orlić.
Alimentacioni fond postoji u mnogim zemljama. Ima ga Slovenija, a od nedavno i Crna Gora. Zašto ga još nema i Srbija, odgovor je koji, od nadležnih ministarstava, nismo dobili.
Temom alimentacija bave se "Male velike priče“ u večerašnjoj epizodi: "Koga boli alimentacija?“.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.