Srbija 2022: Kroz objektiv fotoreportera Insajdera (FOTO)
Početak godine nije obećavao. Pandemiju korona virusa u drugi plan je bacio početak rata u Ukrajini. Posledice, pre svega energetske i prehrambene, oseća cela planeta, pa i Srbija – sve je poskupelo od hrane do kredita. Opasan je i kvalitet vazduha; pa se protestovalo zbog zagađenja, ali i iskopavanja litijuma, Kosova i Metohije... U nastavku pogledajte kako je 2022. video fotoreporter Insajdera Srđan Ilić.

Početak 2022. obeležen je protestima predstavnika više udruženja i meštana iz doline Jadra, uz podršku inicijative „Kreni-promeni”.
Bunili su se zbog iskopavanja litijuma u Srbiji, a predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić 24. januara izjavila je da je stavila tačku na projekat iskopavanja litijuma u Srbiji. Krajem godine stigle su nešto drugačije poruke – od tvrdnje predsednika da je „ispao najgluplji predsednik na svetu” zbog toga što je odustao od iskopavanja litijuma u Srbiji, do izjave premijerke da će o tački na projektu „Jadar” odlučiti građani Srbije nakon javne debate.

Godina je počela i referendumom o promeni Ustava, koji je većina građana potvrdila. U pitanju je, kako su rekli sagovornici Insajdera, prvi korak ka nezavisnom pravosuđu. Odluka na referendumu, međutim, još nije implementirana jer se čeka na usvajanje seta pravosudnih zakona.

U februaru 2022. završeno je renoviranje Kliničkog centra Srbije u Beogradu. Kako je saopšteno prilikom otvaranja rekonstruisane zgrade, Klinički centar sada ima 34 operacione sale, osam angio-sala, tri magnetne rezonance, šest skenera i 12 rendgen kabineta. Uz savremene aparate, izgrađeno je i urgentno garažno mesto za sletanje helikoptera.

Izborna godina
Ove godine, nakon dijaloga uz posredstvo međunarodnih predstavnika, održani su još jedni vanredni izbori. Na republičkom nivou – sve je bilo jasno – većinu je osvojila Srpska napredna stranka (SNS) ali se u Parlament vratila i opozicija.


Problem su bili rezultati beogradskih izbora, zbog čega je jedan od lidera opozicije Dragan Đilas razgovarao sa liderom SNS-a i predsednikom države, što je deo javnosti kritikovao.

Godina inflacije
Godinu je obeležila i inflacija, rast cena zabeležen je na svetskom nivou, ali i u Srbiji. U Srbiji su potrošačke cene, prema podacima Zavoda za statistiku, u novembru ove, u odnosu na isti mesec prošle godine, uvećane za 15,1 odsto. Na samom početku nove godine nas očekuje novo poskupljenje - struje osam, a gasa 10 odsto. Godinu smo završili sklapanjem „stend baj” aranžmana sa MMF-om vrednog 2,4 milijarde evra. Toliko ćemo moći da pozajmimo ako zagusti, a uslov su još tri poskupljenja struje i gasa: 1. maja i 1. novembra 2023. godine, a zatim sledi još jedno poskupljenje maja 2024. U svakom koraku struja bi trebalo da poskupi po osam, a gas 10 odsto.

Serija proruskih i proukrajinskih protesta
Godinu 2022. obeležio je rat u Ukrajini, zbog koga su u Srbiji tokom godine, u znak podrške Ukrajini ali i Rusiji, održani brojni proukrajinski, odnosno proruski protesti. Poslednje veće okupljanje bilo je 24. decembra kada se više ukrajinskih ali i ruskih državljana okupilo u centru Beograda na Trgu Republike tražeći povlačenje ruskih trupa iz Ukrajine.

Godinu je obeležio i rat oko murala u centru Beograda sa likom ruskog predsednika Vladimira Putina, koji je više puta crtan, gađan bojom, krečen i ponovo crtan.

Jačanje desnice
U vremenu kriza i nesigurnosti desno orijentisane partije se bolje snalaze. To pokazuju rezultati ovogodišnjih izbora u Italiji i Švedskoj, ali i u Srbiji.

Parada ponosa
Nakon okupljanja ispred Ustavnog suda u centru Beograda, aktivisti LGBT+ zajednice i učesnici Parade ponosa na manifestaciji „Evroprajd 2022", uz prisustvo policije koja je štitila učesnike, prošetali su do parka Tašmajdan, gde je održan niz koncerata. Period od dve decenije, koliko je proteklo od održavanja prve Parade ponosa u Srbiji, nije bio dovoljan da održavanje ove manifestacije postane redovno i bez tenzija.

Ipak, borba za prava LGBTIQA+ osoba, od prebijanja učesnika 2001, preko nekoliko godina pauze, stigla je do toga da Beograd bude prvi grad u ovom delu Evrope koji organizuje Evroprajd. Put je bio dug, a šetnja – uvek – neizvesna.

Hapšenja i suđenja obeležila 2022.
Veljku Belivuku, vođi organizovane kriminalne grupe kojoj se sudi za sedam ubistava, suđenje je počelo 17. oktobra 2022. Belivuk je odbranu pred sudom započeo optužbama na račun državnog vrha, uz navode da su on i drugooptuženi Marko Miljković, „činili usluge za državu”. Tokom novembra uhapšena su dva policijska službenika: A.P. i N.V. - zbog sumnje da su odavali poverljive policijske informacije njegovoj organizovanoj kriminalnoj grupi. Suđenje će se nastaviti i u 2023. godini.

U specijalnom sudu u ovoj godini suđeno je i bivšoj državnoj sekretarki Dijani Hrkalović.

Prava na ulici tražili mnogi
Tokom cele godine povremeno su se organizovali protesti – građanima je smetalo zagađenje, prosvetarima nasilje u školama, a svoja prava na ulici su tražili i radnici Fijata.

Godina tenzija na Kosovu
Na Kosovu su godinu obeležile tenzije između Beograda i Prištine zbog ličnih dokumenata i tablica, jer se raniji dogovori iz Brisela nisu poštovali.


Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.